четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Одржане тродневне војне вежбе Кине и Русије у Јужном кинеском мору
Хроника

Одржане тродневне војне вежбе Кине и Русије у Јужном кинеском мору

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. јул 2024.

Кинеска државна телевизија јавила је да су прошлог викенда кинески и руски ратни бродови окончали заједничке патроле дуж источне обале Кине у којима су увежбавали поступке заустављања и инспекције (претреса) цивилних пловила.

Конкретно, у патролирању су учествовали један кинески разарач и фрегата, те руска корвета опремљени хеликоптерима и са специјалним јединицама - део њихових заједничких активности било је и слетање хеликоптера на палубу туђег пловила. Мисија је завршена у Јужном кинеском мору.

Већ у понедаљак, пише кинеска новинска агенција Синхуа, на ободу Јужног кинеског мора, код кинеског острва Хаинан и недалеко од Тајвана, почела је и већа поморска вежба две државе, у којој поред кинеских разарача и руских фрегата и корвета, учествује и више других бродова намењених за логистичку подршку. 

У тој тродневној вежби, која је почела испловљавањем из луке Џанђијанг у провинцији Гуандонг, припадници кинеске и руске морнарице усавршавају извиђање, трагање и спашавање на мору, али и заштиту својих пловила од ракетних и напада из ваздуха.

Значај вежби

Сматра се да су поменуте активности дефинитивно уговорене приликом недавног састанка председника Си Ђинпинга и Владимира Путина у Казахстану на маргинама Шангајске организације за сарадњу и да представљају одговор на интензивирање заједничких патрола и поморских вежби Вашингтона, Токија и Маниле у Јужном кинеском мору. 

Значај најновијих руско-кинеских војних активности лежи у томе, истичу аналитичари у Источној Азији, што, чини се, указују на промену у фокусу заједничког деловања, будући да се оно до сада углавном односило на севернија мора, ближа руској територији: Источно кинеско и Јапанско море. 

Поред ширења географског радијуса деловања, не треба занемарити ни политички значај вежби Пекинга и Москве у Јужном кинеском мору, јер заједничке активности на северу тог мора у самој близини Тајвана, могу да се протумаче као израз подршке Кремља територијалном интегритету Кине.

(РТС)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер