понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Практично цело српско друштво против ископавања литијума, сем присталица власти. Млађи и образованији су убедљиво против. У популацији од 18 до 40 година однос је чак 8:1 у корист противника ископавања
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Практично цело српско друштво против ископавања литијума, сем присталица власти. Млађи и образованији су убедљиво против. У популацији од 18 до 40 година однос је чак 8:1 у корист противника ископавања

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. јул 2024.

Уредник портала Нова српска политичка мисао и истраживач Ђорђе Вукадиновић рекао је за Н1 да је на основу истраживања које су спровели практично цело друштво против ископавања литијума у Србији. Новинар Н1 Петар Гајић био је у Португалу, где је Влада пала због ископавања литијума. Радећи репортажу о њиховом случају, приметио је да људи имају поверење у институције, али и да су мање информисани него у Србији по питању литијума.

Вукадиновић је истакао да је практично цело друштво против ископавања литијума, минус присталице владајуће коалиције.

“Дакле, то је један врло хетероген састав. Различитих генерација, различитих политичких опредељења, који готово ништа заједничко немају, сем да се противе рударењу литијума у Јадру. Тако да је то једна врло широка, није то ни коалиција, него више један ад хок скуп који се само на тој тачки ујединио”, рекао је Вукадиновић у емисији “Нови дан”.

Наводећи резултате истраживања који се тичу присталица власти, Вукадиновић је навео да и међу њима има оних који су против литијума, али је проценат много мањи, односно, неких десетак процената. Док, како је навео, са друге стране готово да нема оних који су за опозицију, а да су за Рио Тинто.

Истраживање је показало да је проценат људи између 18 и 40 година који се противе литијуму у односу на оне који подржавају чак осам према један

Према његовим речима, када је реч о старосној структури, истраживање је показало да је проценат људи између 18 и 40 година који се противе литијуму у односу на оне који подржавају чак осам према један; у категорији између 40 и 60 година је однос отприлике четири према један, док је код оних преко 60 година однос један и по према један у корист ископавања литијума.

Додао је да су убедљиво против пројекта они млади и образовани.

Вукадиновић је истакао да су мотиви противника разни, од еколошких до политичких, али да је база оних који су против чврста и интересантна.

„Ово је много шири фронт него што је тренутна снага опозиције, и ово је заиста једна врста великог друштвеног покрета. Разједињеног идеолошки и неорганизованог, што ће све донекле помоћи режиму, односно Вучићу да тај отпор пацификује и разбије. У принципу, није добро да о таквом питању одлучује један човек, као и ниједна страна сила (Немачка и ЕУ), која у свему томе има свој интерес“, оценио је Вукадиновић.

 

 

У Португалу је мњење за копање литијума, јер имају поверење у институције

Гајић сматра да је власт у прошлости извела низ успешних кампања о многим тешким питањима грађанима.

„Рашчистила је изборе у првој половини године и сад има чист мандат до 2027. када рачуна да ће пројекте које сад спроводи дати неке резултате, као што је ЕXПО и нешто што могло да се догови приближавању Европској унији. Ти избори који ће бити, биће у новим околностима, а сад мора да уради овај рововски посао, а то је увођење Рио Тинта у Србију“, рекао је Гајић.

Гајић је открио да, што се тиче литијума, у Португалу је ситуација другачија зато што је јавно мњење за копање литијума.

„Међутим, нису толико информисани грађани Португала као у Србији о могућим последицама и они верују својој влади, верују и Европској комисији. Имате ту тачку село Ковас до Баросо, које су у ствари Горње Недељице у Португалу, где су становници сви заједно против копања литијума, јер ће то уништити њихово село“, рекао је.

Што се тиче власти, како је навео, влада Португала је одлучила.

„Литијум је стратешки ресурс на нивоу Европске уније и нема никакве дилеме да ће то гурати влада у Португалу, као што и наша Влада исто ради – да се уради што је зацртано“, указао је.

Према његовим речима, Португалци верују институцијама.

„И ако њихова лабораторија за геологију и енергетику каже да је пројекат добар, исправан, да ће бити загађење животне средине, али да је оно минимално, они верују. Већина људи тамо верује у те институције“, навео је новинар.

Додао је да Португал има истраживање, има стратегију која је донета око тог пројекта, а Влада иде по Србији и прича да ће бити пуни џепови, да ће Лозница бити Елдорадо.

На основу чега, где је тај документ, где је финансијска економска и стратешка студија, зашто то Влада није урадила, упитао је Гајић.

„Португал има стратегију, сад је питање која је стратегија Србије, можда ћемо то сад видети после доласка немачког савезног канцелара Олафа Шолца на ноге председнику Вучића“, навео је Гајић.

Вукадиновић је додао да народ у Србији нема поверења у институције. „Нема ни минималног поверења у домаће институције, а што се тиче ЕУ, њихов однос према нама у ближој и даљој прошлости – од Косова и Бриселског споразума, до реакције на изборну крађу – је показао да грађани немају разлога ни основа да превише верују ни у њихове гаранције и добронамерност“, закључио је уредник НСПМ.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер