понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови известилац Европског парламента поздравио „посвеђеност премијера Вучића реформама“ и истакао да је прво неопходно урадити „суштинске ствари"
Хроника

Нови известилац Европског парламента поздравио „посвеђеност премијера Вучића реформама“ и истакао да је прво неопходно урадити „суштинске ствари"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. новембар 2014.

Нови известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер поздравио је посвећеност премијера Александра Вучића да се оствари напредак у актуелној фази процеса придруживања и да је нагласак на томе да се прво ураде "суштинске ствари".

"Сав нагласак је на томе да се прво ураде 'суштинске ствари', као šто су економске реформе, владавина права, модернизација јавне управе и нормализација односа између Београда и Приштине. Србија је озбиљно започела свој програм економских реформи усвајањем нових закона о раду, приватизацији, банкроту, платама и пензијама", рекао је Мекалистер за лист "Данас".

Према његовим речима, значајни напори су и даље потребни да би се изборили са веома високим буџетским дефицитом, што подразумева ефикаснију јавну потрошњу, поновно успостављање фискалне дисциплине и унапређење наплате пореза.

"Током наредних месеци и година остаје да се види да ли се мере које су предузете и осмишљене, делотворно примењују", рекао је Мекалистер, који је недавно посетио Београд.

На питање може ли Србија да постане чланица ЕУ до 2020. године, он је истакао да се процес придруживања не односи на датуме, већ на напредак. У том контексту, он је казао да "веома поздравља" висок степен амбиције Србије за преговоре, али да за ЕУ не постоји фиксиран временски оквир за преговоре о придруживању.

"И даље ће се примењивати принцип који значи да ће се свакој држави кандидату судити према сопственим заслугама. Истинско трајање преговора о придруживању дефинисаће се првенствено по способности Србије да остварује непрекидан напредак у агенди ЕУ за реформе", навео је Мекалистер.

Упитан да ли је одрживо балансирање Србије између ЕУ и Русије, Мекалистер указује да је Србија у блиској прошлости демонстрирала своју ЕУ оријентацију и да поздравља што су српске власти поновиле своју недвосмислену посвећеност томе да Србија настави европски пут током посете руског председника Путина 16. октобра.

"Од Србије се очекује да прогресивно усваја правне тековине ЕУ у области заједничке спољне и безбедносне политике у периоду до придруживања, што је у складу са преговарачким оквиром. Правне тековине укључују декларације, одлуке и саопштења, као и политику ЕУ у вези са рестриктивним мерама", рекао је он.

Мекалистер је казао да је пажљиво пратио посету албанског премијера Едина Раме, кога је угостио премијер Србије, истичући да је то "био веома тежак и веома осетљив, али, ипак, историјски догађај".

"Београд је такође одиграо своју улогу домаћина. Надам се да ће ова посета бити почетак нове фазе у односима између Србије и Албаније", поручио је Мекалистер.

(Данас) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер