уторак, 14. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ноам Чомски: Француске и немачке банке профитирају на патњи грчког народа, надамо се да ће храбри отпор Грка подстаћи глобалну солидарност
Хроника

Ноам Чомски: Француске и немачке банке профитирају на патњи грчког народа, надамо се да ће храбри отпор Грка подстаћи глобалну солидарност

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

Чувени амерички мислилац у изјави за „Политику” каже да је требало да грчки дуг буде или радикално реструктуриран или укинут.

Било да Грчка напусти еврозону или да прихвати да и даље следи диктате „тројке”, последице по грчки народ биће горке, каже за „Политику” Ноам Чомски, најчувенији интелектуалац света, лингвиста, филозоф и политички активиста. На питање шта ће се десити са Грчком и шта мисли о захтевима европске „тројке” (Међународног монетарног фонда, Светске банке и Европске централне банке) према овој чланици ЕУ, Чомски одговара:

– Политика стезања каиша која је наметнута Грчкој са економске тачке гледишта је апсурдна и права је катастрофа за Грчку. Понашање „тројке” је срамотно. Нема сумње да је њихов циљ да свима дају на знање да отпор северним банкама и бриселској бирократији неће бити толерисан и да тежње ка демократији и поштовању народне воље морају бити напуштене. Сем демонстрирања моћи, нема другог разлога да се настави са срамотном фарсом у којој француске и немачке банке профитирају на патњи грчког народа.

Упитан шта је требало урадити пре него што је расписан референдум о наметнутим мерама штедње, Ноам Чомски каже да је требало да дуг буде радикално реструктуриран или проглашен нелегитимним и укинут. Према његовом мишљењу, Грцима се сада нуди „бедан избор између две болне алтернативе. Можемо се само надати да ће храбри отпор Грка подстаћи глобалну солидарност, која ће спасити и њих и друге од окрутне судбине коју диктирају тренутни господари.”

Кампања за референдумско „не”, односно за одбијање наметнутих мера штедње, води се под слоганом „охи”. Наиме, када је у освит Другог светског рата Бенито Мусолини тражио да италијанске трупе окупирају делове грчке територије, тадашњи премијер Јоанис Метаксас је ултиматум одбио кратким „охи”. Сваког 28. октобра у Грчкој обележава се „Охи” дан као дан уласка у борбу против нацизма, а Сириза своју политику наслања управо на ову традицију грчког народа, често изналазећи паралеле између нацистичке окупације Грчке и данашње немачке економске политике.

Најзанимљивији предлог међународне солидарности са Грчком дошао је од курдске Народне демократске партије, која је у турском парламенту предложила да Турска у знак солидарности отплати 1,6 милијарди евра грчког дуга или Грчкој додели бескаматни кредит у том износу, што би побољшало односе између ове две суседне земље и спречило економске турбуленције које би наштетиле и самој Турској.

М. Срећковић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер