среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Самарџић: Србија мора да се суочи с чињеницом да је Косово независно
Хроника

Никола Самарџић: Србија мора да се суочи с чињеницом да је Косово независно

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. децембар 2011.

Београд – Већина грађана у Србији није искрено опредељена ни за Европу, ни за Косово као део Србије, сматра професор Филозофског факултета Никола Самарџић.

Самарџић оцењује да Србија мора да се суочи с чињеницом да је Косово независно, али и да нема већинске политичке воље да Косово поново буде део Србије.

Суверенитет над Косовом подразумева "да имате готово трећину албанских посланика у парламенту, да имате Албанца за министра спољних послова, а то не жели готово нико, ни у Србији, нити на Косову", каже Самарџић.

Кад је реч о опредељености за европске интеграције, Самарџић указује на феномен неспремности већине грађана у Србији за европеизацију и модернизацију земље, и у том смислу за њега је отпор Бриселу сасвим разумљив. 

По његовом мишљењу, успостављање непосредног мониторинга европских институција и одрицање од суверенитета посебно не одговара београдским елитама, а угледање и ослањање дела политичких актера на Русију за њега је погрешно, јер "Русија о којој маштају ментално стабилни појединци постоји свуда на свету осим у Русији". 

Самарџић каже да је парадоксално да транзиционе жртве најстраственије подржавају онај систем вредности и оне политичке идеје чије су они управо жртве. 

"Чак и да припадам слоју транзиционих добитника, а не припадам, сматрам да сам изгубио најмање последње две деценије и у томе не осећам никакво задовољство", изјавио је Самарџић. 

Поредећи из визуре професора историје овај и неке раније периоде у Србији, Самарџић се најпре враћа у 1997. и 1998. годину кад је тадашња ДС, која је, како каже, била труст мозгова и огромна морална снага у друштву, прогласила бојкот избора, који се сада можда понавља, и када је било јасно да наступа потпуни слом једне ирационалне политике.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер