Početna strana > Hronika > Na FPN završen treći okrugli sto o izbornim uslovima: Prisustvovali Lutovac, Zelenović, Obradović, Aleksić, Vesić, Đukanović i Orlić; Zelenović: Ako do 15. septembra ne bude izabran novi sastav REM, SzS će bojkotovati izbore
Hronika

Na FPN završen treći okrugli sto o izbornim uslovima: Prisustvovali Lutovac, Zelenović, Obradović, Aleksić, Vesić, Đukanović i Orlić; Zelenović: Ako do 15. septembra ne bude izabran novi sastav REM, SzS će bojkotovati izbore

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 19. avgust 2019.

Goran Vesić: Sastav REM-a može da se menja samo po zakonu, a ne "hajdučki"

Predstavnik Srpske napredne stranke Goran Vesić rekao je, posle trećeg okrugog stola o izbornim uslovima na Fakultetu političkih nauka, da nezavisne institucije, poput REM-a i RTS-a nisu bile tema današnjeg sastanka, te da sastav REM-a može da se menja samo po zakonu, a ne "hajdučki".

Vesić je istakao da današnji razgovor nije bio razgovor o medijima, već o zastupljenosti političkih stranaka u medijima u vreme političke kampanje.

SNS, prema njegovim rečima, neće pristati na to da zahtev opozicije bude da se zabrani Aleksandru Vučiću da se bavi politikom, da se nezakonito menjaju članovi REM-a, i da opozicija na vlast dođe bez izbora.

Komentarišući zahtev Saveza za Srbiju da se do 15. septembra u Skupštini Srbije izabere novi sastav REM-a, Vesić je rekao da mu je drago što su političke partije okupljene u toj grupaciji posle 10 meseci shvatile da je parlament mesto za rešavanje problema, ali da je nemoguće u parlamentu izvršiti promene u Savetu REM-a, ukoliko većina u samom Savetu prethodno ne glasa za razrešenje člana Saveta ili svih članova Saveta, jer su prekršili zakon.

"Po zakonu je vrlo jasno, da bi se razrešio član REM-a neophodno je da Savet REM-a donese odluku da je član prekršio zakon i tek onda poslanici biraju novog", rekao je Vesić, ističući da SNS nema ništa protiv toga da se izaberu članovi na upražnjena mesta u Savetu REM-a.

Predstavnik SNS-a dodao je i da su od 42 preporuke stručnog tima "1 od 5 miliona" čije je ispunjavanje tražio SzS, ostali samo zahtevi koji se odnose na REM i RTS koji, kako je ocenio, Draganu Đilasu, jednom od lidera SzS, omogućavaju da pravi pare.

Kazao je i da je predsednik Nove stranke Zoran Živković predložio da se usvoji obavezujuće uputstvo za urednike medija kako da se ponašaju, ističući da se SNS nikada neće mešati u rad medija koji imaju pravo na svoju uređivačku politiku.

Kao primer je naveo TV N1 koja, kako tvrdi, vodi konstantnu kampanju protiv vladajuće stranke. Vesić je dobar deo svog izlaganja posvetio TV N1, optužujući našu medijsku kuću da navodno radi suprotno zakonu, kao i da smo "usred sastanka" objavili "lažnu vest" da je Savez za Srbiju napustio okrugli sto, iako je odmah po razjašnjenju okolnosti, precizirano da je deo SzS napustio razgovore i da su u sali ostali Nebojša Zelenović i Zoran Lutovac.

Vesić je izneo i zamerke na račun predloga opozicije i pojedinih NVO u vezi sa ograničenjima tzv. funkcionerske kampanje, ocenjujući da iza toga stoji namera da se ne samo predsedniku Aleksandru Vučiću, već i svim funkcionerima, zabrani da se u toku kampanje bave svojim poslom.

Na pitanje da prokomentariše izraženu nesrazmeru zastupljenosti gradskih funkcionera i kandidata opozicije u medijima, u toku kampanje za lokalne izbore prošle godine, Vesić je odgovorio "mi više radimo", konstatujući da onaj ko više radi, taj ima pravo da se slika.

Vesić je poručio da je SNS stranka dijaloga i da će nastaviti da učestvuje na okruglim stolovima, ukoliko joj organizatori upute poziv, te da se nada da će deo opozicije ove sastanke razumeri kao mogućnost da se razgovara o izbornim uslovima, a ne da se oni koriste za samopromociju.

Dodao je i da sve odluke moraju na kraju moraju da se donesu isključivo u državnim institucijama.

Podsetio je i da je set medijskih zakona usvojen 2014. godine, uz saglasnost svih medijskih udruženja, ali da i oni mogu da budu promenjenu ukoliko su se u međuvremenu promenile okolnosti.

Poslanik SNS Vladimir Orlić rekao je da je vlasti važno da pokaže da je konstruktivna i da ono što treba da se uradi do izbora naiđe na otvorena vrata.

On je istakao da je SNS gledala da se bavi onim stvarima koje su ponudile organizacije civilnog društva.

Žarko Obradović: Neki zahtevi nisu logični, ali neki su prihvatljivi

Funckioner Socijalističke partije Srbije Žarko Obradović izjavio je da neki zahtevi opozicije izneti danas na okruglom stolu o izbornim uslovima nisu logičini ni prihvatlji, ali da je prihvatljivo formiranje Nadzornog odbora Skupštine Srbije i izbor članova REM-a koji nedostaju.

On je novinarima FPN-u rekao da je opozicija pokazala da ne razume baš "neke stvari" i da kvalitet medija ocenjuju kroz njihovu zastupljenost u njima, kao i da su pokazali da žele da uređuju medije.

"Ako su dovoljno zastupljeni za njih su ti mediji dobri, a ako nisu zastupaljeni onda nisu dobri", rekao je Obradović.

 

Nebojša Zelenović: Vlast ima rok do 15. septembra da  izabere novi sastav REM-a, ili će u suprotnom SzS bojkotovati predstojeće izbore

Predsedavajući Saveza za Srbiju Nebojša Zelenović izjavio je posle trećeg okruglog stola o izbornim uslovima na FPN-u, da vlast ima rok do 15. septembra da se u Skupštini izabere novi sastav REM-a, ili će u suprotnom SzS bojkotovati predstojeće izbore.

"SzS je izneo vrlo konkretan zahtev i tiče se političkog konsenzusa da se do 15. septembra izabere u Skupštini novi sastav REM-a. Ne da politički biramo, nego da se ispoštuju zakonski uslovi. Očekujem to rešenje, ako to nemamo, ulazimo u bojkot", poručio je Zelenović u izjavi novinarima ispred Fakulteta političkih nauka.

Ukoliko bi se izabrao novi sastav REM-a, vlat bi, prema oceni predsedavajućeg SzS, prešla sa reči na delo i otvorila vrata za dalje razgovore o preporukama stručnog tima "1 od 5 miliona".

Zelenović je zahvalio organizatorima okruglih stolova o izbornim uslovima, ali je ocenio ovaj format sastanaka ne daje rezultate, jer se vlast u pretohne tri sesije nije pomerila ni za milimetar.

"Vreme je da se uđe u sledeću fazu, to se neće desiti ako vlast ne ispuni medijske zahteve", kazao je on.

Rekao je i da je činjenica da su predsednik Dveri Boško Obradović i potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić ranije napustili sastanak, ne znači da u SzS nema dogovora, već da su i oni shvatili da ovaj format razgovora ne donosi rezultat.

"SzS pripema aktivno strategiju za bojkot", rekao je Zelenović, i dodao da bojkot znači da će "u jednom trenutku cela Srbija da se zaustavi", ali i da od volje vlasti zavisi da li će se to desiti.

Miroslav Aleksić: Predložiću da Narodna stranka dalje ne učestvuje u dijalozima o izbornim uslovima i da donese odluku o bojkotu izbora

Predstavnici pojedinih stranaka okupljenih u Savezu za Srbiju napustili su okrugli sto o izbornim u uslovima na FPN-u, čija je tema bila stanje u medijima. Potpredsedik Narodne stranke Miroslav Aleksić rekao je, po napuštanju sastanka, da su se na takav postupak odlučili zato što su predstavnici vlasti banalizovali diskusiju.

Aleksić je najavio da će predložiti da Narodna stranka dalje ne učestvuje u dijalozima o izbornim uslovima i da donese odluku o bojkotu izbora.

"Predstavnici vlasti banalizovali su dalje učešće u dijalozima (...) Pokazali da nemaju apsolutno nikakvu želju da bilo šta promene u medijskoj sferi. Njima odgovara ovakvo stanje (...) Očigledno da se ništa neće promeniti u smislu stvaranja demokratskih i fer izbornih uslova", konstatovao je Aleksić, obraćajući se novinarima ispred Fakulteta političkih nauka u Beogradu.

Bojkot izbora je, prema njegovim rečima, vid političke borbe koji ne znači samo da SzS neće izaći na birališta, već "ozbiljnu promenu u društvu".

Kako je rekao, bojkot izbora značiće da režim nema legitimitet da formira institucije, a samim tim ni građani nisu u obavezu da poštuju odluke koje bi te institucije donosile.

"Što nas uvodi u građansku neposlušnost, i nažalost, sigurno će dovesti do određenih nemira", upozorio je Aleksić.

Na Fakultetu političkih nauka (FPN) u Beogradu počeo je treći po redu okrugli sto – o izbornim uslovima na kom će predstavnici političkih stranaka i saveza, medijskih udruženja, nevladinih organizacija i univerzitetski profesori razgovarati o stanju u medijima u Srbiji.

Kako su najavili organizatori FPN i Fondacija za otvoreno društvo, tema sastanka će biti „Pristup medijima i njihova kontrola“ a predviđeno je da medijska udruženja i organizacije koje prate izbore, predstave svoje nalaze i preporuke na tu temu.

Na FPN došli su iz Saveza za Srbiju (SzS) Zoran Lutovac, Nebojša Zelenović, Boško Obradović, Miroslav Aleksić a iz Srpske napredne stranke Goran Vesić, Vladimir Đukanović i Vladimir Orlić.

Na okruglom stolu su i predstavnici LDP, DSS, LSV, Pokreta slobodnih građana, kao i predstavnici NUNS-a, CRTA, Cesida i Transparentnosti Srbije.

Prvi deo dijaloga, na kojem će biti predstavljene analize organizacija civilnog društva i medijskih udruženja, biće sniman i uživo emitovan preko ekrana postavljenog u sobi za novinare na Fakultetu političkih nauka, a drugi deo okruglog stola biti održan bez prisustva medija, po pravilima „Chatham House“.

U najavi okruglog stola koju su potpisali dekan FPN-a Dragan R. Simić i izvršni direktor Fondacije za otvoreno društvo Milan Antonijević, stoji i da će u narednom periodu biti održana još dva sastanka, posvećena biračkim spiskovima i izbornoj administraciji, kao i biračkim pravima gradjana.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je ranije da je prihvatilo poziv da učestvuje na sastanku vlasti i opozicije posvećenom medijima, ali samo u prvom delu koji će biti javan, dok je UNS saopštio da ne može da prihvati poziv jer nije uvažen njihov zahtev da se svim zainteresovanim novinarima omogući da prate ceo tok sastanka.

Iz Saveza za Srbiju (SzS) juče su predložili organizatorima trećeg okruglog stola vlasti i opozicije da se na dnevni red stavi jedan obavezujući dokument kojim bi se svi potpisnici, kao parlamentarne političke stranke, obavezali da će do 15. septembra doći do promena u Radio-televiziji Srbije i u Regulatornom telu za elektronske medije kroz zakonitu skupštinsku proceduru, u skladu s preporukama ekspertskog tima „Jedan od pet miliona“.

SzS smatra organizovane okrugle stolove neobavezujućim bez konkretnih potpisanih dokumenata te ističe da mora doći do direktnih pregovora vlasti i opozicije koji bi bili okončani obavezujućim zajedničkim dokumentom koji bi potpisale obe strane i koji bi se primenjivao odmah, u potpisanim rokovima.

„Ako toga nema, onda je svako učestvovanje predstavnika vlasti u bilo kakvim okruglim stolovima i drugim razgovorima, samo fingiranje i odugovlačenje kako bi se potrošilo vreme do izbora bez ikakvih suštinskih ustupaka“, saopštili su iz SzS.

Stranka slobode i pravde Dragana Đilasa ne učestvuje na okruglom stolu jer razgovori nisu javni u celosti.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner