петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Срби први пут потукли турску војску на брду Иванковац код Ћуприје, Немачка објавила рат Русији у Првом светском рату, Југославија по трећи пут постала светски првак у кошарци, рођен Корнелије Станковић, умро Петар Прерадовић
Хроника

На данашњи дан: Срби први пут потукли турску војску на брду Иванковац код Ћуприје, Немачка објавила рат Русији у Првом светском рату, Југославија по трећи пут постала светски првак у кошарци, рођен Корнелије Станковић, умро Петар Прерадовић

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. август 2015.

Обележавање 210. годишњице боја на Иванковцу, прве победе српских устаника против Турака

ИВАНКОВАЦ - На Иванковцу код Ћуприје данас ће, уз државне и војне почасти, бити обележена 210. годишњица боја на Иванковцу, једне од најзначајнијих српских победа у Првом српском устанку.

Државну церемонију, на локалитету Шанчеви, испред споменика војводи Миленку Стојковићу, предводиће министар правде Никола Селаковић, најавио је данас владин Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова.

Венце ће положити представници Министарства одбране и Војске Србије, општине Ћуприја, као и удружења грађана која негују традиције ослободилачких ратова Србије.

Бој на Иванковцу, који се одиграо 18. августа 1805. године, представља једну од најзначајнијих и највећих победа Карађорђевих устаника у Првом српском устанку.

Они су, на челу са војводом Миленком Стојковићем, нанели први пораз регуларној турској царској војсци коју је предводио чувени војсковођа Хафис паша.

То је, како наводе историчари истовремено и блистав пример тактички добро осмишљене и остварене војне операције.

Остваривши победу у знаменитом боју на Иванковцу, српски устаници пружили су пример безмерне храбрости и патриотизма који је остао уткан у колективну свест нације током читава два наредна столећа.

Пре почетка церемоније, месни свештеници одржаће опело палим борцима у Првом српском устанку, изјавио је Танјугу председник Организационог одбора општине Ћуприја Новак Новаковић.

Организатор државне церемоније је Одбор Владе Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.

(Танјуг)

На данашњи дан:

1649 - Турски султан Ибрахим је смењен и убијен. Наследио га је Мухамед IV.

1708 - Британци су заузели Сардинију.

1805 - Срби су на брду Иванковац код Ћуприје, у једној од највећих битака током Првог српског устанка, први пут потукли турску војску.

1812 - Наполеон Бонапарта је у бици код Смоленска поразио руску војску и наставио да напредује према Москви.

1830 - Рођен је Франц Јозеф I, аустријски цар од 1848, а од 1867. цар Аустро-Угарске монархије до смрти у септембру 1916. Године 1878. окупирао је, а потом анектирао Босну и Херцеговину. Атентат на његовог братанца надвојводу Франца Фердинанда у Сарајеву 1914. искористио је као повод да објави рат Србији, што је био и повод почетку Првог светског рата.

1831 - Рођен је српски композитор, пијаниста и хоровођа Корнелије Станковић, познат по записима и хармонизацијама српског црквеног појања, које је дотада било сачувано само усменом традицијом. Издао је шест свезака "Српских народних песама", које је хармонизовао за хор, за глас и клавир, или само за клавир.

1850 - Умро је француски писац Оноре де Балзак, чије се опсежно дело "Људска комедија", састављено од око 100 романа, сматра својеврсним документом француског друштва у преломним годинама његове историје ("Евгенија Гранде", "Чича Горио", "Изгубљене илузије", "Сељаци", "Рођака Бета").

1870 - У највећој бици у Француско-пруском рату код Гравелота Пруси су победили Французе и нанели им тешке губитке (више од 30.000 погинулих).

1872 - Умро је српски писац Петар Прерадовић, уз Враза и Мажуранића највећи песник илирског покрета у Хрватској (збирке песама "Првијенци", "Нове пјесме").

1896 - Француска је окупирала Мадагаскар и прогласила га колонијом. Мадагаскар је независност стекао 1960.

1897 - Рођен је црногорски сликар Мило Милуновић, члан Српске академије наука и уметности, један од оснивача и првих предавача на Академији ликовних уметности у Београду (1937). После Другог светског рата основао је Уметничку школу у Цетињу.

1914 - Немачка је објавила рат Русији; Преседник САД Вудро Вилсон је прокламовао неутралност САД у Првом светском рату.

1933 - Рођен је амерички филмски режисер пољског порекла Роман Полански, добитник Оскара за филм "Кинеска четврт". Прославио се филмом "Нож у води" после чега је отишао из Пољске у САД и постао један од најпознатијих режисера ("Розмарина беба", "Макбет", "Теса").

1948 - У Београду је потписана Дунавска конвенција, којом је договорено да у управљању Дунавом и његовом пловидбом учествују само приобалне земље. Основана је и Дунавска комисија са седиштем у Будимпешти.

1954 - Џејмс Вилкинс је постао први црнац у америчкој историји који је учествовао у заседању владе САД. Седници је присуствовао као помоћник министра рада, јер су министар и његов заменик били одсутни.

1960 - У Илиноису у САД пласирана је на тржиште прва орална пилула за контрацепцију "Еновид 10".

1964 - Спортистима Јужне Африке забрањено је да учествују на Олимпијским играма због политике апартхејда у тој земљи.

1990 - Југославија је трећи пут постала светски првак у кошарци на 11. светском шампионату у Аргентини. Први пут је освојила титулу 1970. у Љубљани, а други пут 1978. у Манили.

1993 - САД су оптужиле Судан да подржава међународни тероризам и искључиле ту земљу из највећег броја програма америчке помоћи.

1999 - У Тел Авиву је умро водећи израелски драмски писац Ханох Левин (Ханоћ). Мајстор игре речима хебрејског језика и алегорије написао је 34 драмска дела од којих је најпознатије "Краљица од Батуба".

2000 - Индијанско племе за које се веровало да је нестало пре 80 година, лоцирано је у џунглама амазонске државе Акре у Бразилу.

2001 - У великим пожарима, после вишенедељне суше у држави Вашингтон, изгорело је висе од 37.200 хектара широм источног дела земље.

2005 - Умро је најбогатији човек Чилеа и рударски магнат Андронико Лукшић.

2009 - Умро је бивши јужнокорејски председник и добитник Нобелове награде за мир Ким Деа-Јунг, који је заслужан за историјски самит Северне и Јужне кореје 2000. и сусрет са севернокорејским лидером Ким Џонг-Илом исте године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер