понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Ђордано Бруно спаљен је у Риму, рођени Јован Дучић и Лукијан Мушицки, „привремена скупштина Косова" једнострано усвојила декларацију о независности Косова
Хроника

На данашњи дан: Ђордано Бруно спаљен је у Риму, рођени Јован Дучић и Лукијан Мушицки, „привремена скупштина Косова" једнострано усвојила декларацију о независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. фебруар 2015.

2008 - Привремена Скупштина Косова усвојила је Декларацију о независности покрајине Косово и Метохија, окупиране од стране НАТО земаља 1999. Декларацијом је Косово проглашено "независном и сувереном државом", "формираном на основу плана Мартија Ахтисарија". Седници није присуствовао нико од десет посланика Срба, нити посланик Горанац. Проглашење је уследило упркос оштром противљењу државног врха Србије и насупрот важећој резолуцији Уједињених нација 1244, као и одредбама међународног права.

1600 - Италијански филозоф, астроном и математичар Ђордано Бруно, спаљен је у Риму као јеретик, на основу пресуде римокатоличке инквизиције. Његове концепције зачетак су модерног приступа науци, био је пропагатор хелиоцентричног учења Николе Коперника.

Развио је идеју о бескрајности универзума као и о мноштву светова, чиме је интуитивно отишао даље од Коперника. Одбацивао је традиционалну геоцентричну астрономију, према којој је Земља центар свемира. Ни после седам година тамнице није се одрекао својих идеја. Дела: "О узроку, принципу и једном", "О бескрајности, универзуму и световима", "О монади, броју и фигури".

1653 - Рођен је италијански композитор и виолиниста Арканђело Корели, оснивач болоњске виолинске школе. Суптилан али уравнотежен уметник, успешно је успоставио равнотежу с обиљем барокних украса у својој музици, постигавши необичну смиреност. Знатно је утицао на Јохана Себастијана Баха. Дела: 12 концерта гроса, сонате за виолину, трио сонате.

1673 - Умро је француски писац Жан Батист Поклен Молијер, један од највећих светских комедиографа. Исте вечери играо је у представи "Уображени болесник", његовој последњој комедији. Након што је 14 година провео путујући са позоришном трупом, у Паризу је, до смрти, водио позориште и писао драмска дела у којима је најчешће сам играо главне улоге. Први већи успех постигао је 1659. делом "Смешне прециозе". Аутор је више од 30 драмских дела. Остала дела: "Школа за мужеве", "Школа за жене", "Тартиф", "Дон Жуан", "Мизантроп", "Жорж Данден", "Тврдица", "Учене жене", "Грађанин-племић".

1766 - Рођен је енглески економиста и демограф Томас Роберт Малтус, познат по "закону становништва", према којем се оно увећава геометријском, а производња хране аритметичком прогресијом.

1777 - Рођен је српски књижевник Лукијан Мушицки, монах, песник, помало и филозоф, српски владика. Студирао је права у Пешти. Митрополит Стратимировић, човек ретке учености, увидео је његове квалитете и протежирао га је у дужем периоду. Био је професор богословије, извесно време настојатељ манастира Шишатовац. Његова поезија надахнута родољубљем и просветитељским идејама имала је велики утицај на савременике. Уклоњен је са места управника Шишатовца између осталог зато што су његове идеје биле сувише световне за укус високе црквене хијерархије. Пријатељевао је са Доситејем Обрадовићем и Вуком Караџићем. Постао је владика горњокарловачки 1828. Био је један од најученијих Срба свог времена, говорио је чак десет језика. Преводио је Хорација, његову "Де арте поетица" знао је напамет. Дела: "Глас харфе шишатовачке", "Глас народољупца", "Славено-српска граматика", саставио је "Српску библиографију" као и "Животопис српских архиепископа", приредио је "Избор басана" (Д. Обрадовића).

1843 - Умрла је српска књижевница Еустахија Арсић, "прва славјаносербска списатељица". Од најранијег образовања у родном Иригу васпитавана је у духу просвећености, што је уочљиво у њеном делу кроз које провејава дух 18. века. Интересовала се за природне науке и била је поборница школовања жена. Написала је две поучне књиге у којима се преплићу стихови и проза: "Совјет матерниј обоега пола јуности сербској и валахијској" и "Полезнаја размишленија о четирех годиштних временех".

1856 - Умро је немачки писац Хајнрих Хајне, један од највећих песника 19. века, чија је поезија суптилног лиризма искрених емоција и осећајности, врхунско достигнуће романтизма. После студија права у Гетингену и путовања по Европи, напустио је Немачку и отишао у Париз. Ту се спријатељио са Карлом Марксом и написао чувену песму "Ткачи" и поему "Немачка, зимска бајка", у којој је досегао врхунац сатиричне лирике. Претходно је "Књигом песама" 1827. унео у немачку лирику потпуно нов тон, што је учинио и у немачкој прози делом "Слике са путовања". У Паризу је деловао као нека врста културног посредника између Немаца и Француза - прозном збирком "Салон" обавештавао је Немце о духовним приликама у Француској, а за француске читаоце написао је дела "О историји новије лепе књижевности у Немачкој" и "Прилог историји религије и филозофије у Немачкој". Његова поезија је врхунско достигнуће немачког романтизма. Остала дела: збирке "Нове песме", "Романесеро", спев "Ата Трол".

1864 - Јужњачка подморница "Ханли" потопила је торпедом у Америчком грађанском рату у Чарлстону у Јужној Каролини северњачки брод "Хустаник", што се сматра првим успешним нападом подморнице на ратни брод у историји.

1871. -  рођен је српски писац и дипломата Јован Дучић, члан Српске краљевске академије, чија је лирика ударила печат српској поезији у првој половини 20. века. Дипломирао је права у Паризу и од 1912. до 1941. био је дипломатски чиновник Краљевине Србије и Југославије, на крају и амбасадор у неколицини европских престоница. Већ првом песничком збирком "Пјесме", издатом Мостару, представио се као специфичан лиричар и ванредна појава у српској књижевности. Писао је и прозу ("Јутра са Леотара"), путописе ("Градови и химере", "Писмо из Женеве", "Писмо с Алпа", "Писмо из Шпаније"), есеје ("Благо цара Радована", "Моји сапутници", "Стаза поред пута"), студије ("Гроф Сава Владиславић"), политичку публицистику ("Верујем у Бога и у српство"). Умро је у САД 1943. дубоко резигниран страдањима српског народа током рата, посебно на територији такозване НДХ. Дуго након Другог светског рата, поједини сегменти његовог дела били су занемаривани, због чињенице да је Дучић сматран симпатизером Покрета генерала Михаиловића. Његови земни остаци почивали су шест деценија у варошици Гери у држави Индијана САД, после чега су пренесени у отаџбину и положени у крипту манастира Нова Грачаница изнад његовог родног Требиња.

1877 - Рођен је француски политичар Андре Мажино, министар рата од 1922. до 1924. и од 1929. до смрти 1932. по којем је названа утврђена линија на истоку Француске, грађена од 1927. до 1936. Велики систем утврђења није спречио у Другом светском рату армију нацистичке Немачке да 1940. изведе инвазију на Француску из правца Белгије, заобишавши "Мажино линију".

1909 - Умро је индијански поглавица Гојатлај "Онај који зева", познат као Џеронимо, последњи поглавица племена Апачи који се предао америчкој војсци. Као вођа апачког племена Чирикахуа, предводио је неколико индијанских устанака у покушају да се одупре политици владе САД према Индијанцима и њеној одлуци да преживеле пресели и заточи у резерват у Аризони, али је 1886. био принуђен да се преда. Непосредно пред смрт у тврђави Форт Сил у Оклахоми, издиктирао је аутобиографију "Џеронимо: његова лична прича".

1932 - Умро је српски генерал Михаило Рашић, командант Дунавске дивизије у Кумановској бици 1912. и Комбиноване дивизије у Церској бици 1914. У Колубарској бици његова дивизија продрла је у Београд и плотунима са Бановог брда разорила мост на Сави преко којег су се повлачиле аустроугарске трупе. Био је 1916-18 делегат при савезничкој врховној команди у Паризу, а 1918-19 министар војни.

1942 - Окупаторска бугарска војска побила је у Другом светском рату све житеље Бојника код Лесковца које је ухватила - 473 цивила, укључујући 89 деце, а варошица Бојник је спаљена до темеља.

1979 - Кина је напала Вијетнам, али су у краткотрајном рату њене трупе претрпеле озбиљне губитке од армије са великим борбеним искуством стеченим у победоносном рату против САД окончаном 1975, па су се кинеске трупе повукле три седмице доцније. Повод за напад био је упад вијетнамских снага у Камбоџу крајем 1978. и збацивање маоистичког режима "Црвених Кмера", одговорног за смрт између милион и два милиона људи.

1982 - Премијер Зимбабвеа Роберт Мугабе искључио је из владе, под оптужбом за заверу, номиналног савезника у претходној борби за независност земље, вођу партије ЗАПУ Џошуа Нкома.

1989 - Умро је француски модни креатор Ги Ларош, један од највећих "модних диктатора" 20. века.

1992 - Генерални секретар УН Бутрос Бутрос-Гали препоручио је размештање 13.000 припадника мировних снага светске организације у бившој Југославији.

1994 - Потврђена је смрт првог изабраног председника Грузије Звијада Гамсахурдије, чије је већ распаднуто тело пронађено и идентификовано.

1997 - Председник Пакистана Фарук Легхари, који је у новембру 1996. распустио владу Беназир Буто, именовао је Наваза Шарифа за новог председника владе.

2002 - Више од 170 људи, претежно војника и полицајаца, убијено је у нападу маоистичких герилаца на град Мангалсен на западу Непала. Маоисти су уништили све владине зграде, демолирали аеродром и опљачкали банку.

2006 - После двонедељних киша, река блата затрпала је село Гвинсахугон на јужнофилипинском острву Лејти. Погинуло је више од 1.700 људи.

2007 - Умро је Морис Папон, једини француски функционер који је осуђен због учествовања у прогонима Јевреја. Папон је 1942. изабран за генералног секретара области Жиронд, задужен за Службу за јеврејска питања. Од 1958. шеф је париске полиције. Током рата у Алжиру угушио је демонстрације у Паризу 1961. када су погинуле десетине Алжираца. Постао је посланик 1968. на листи Де Голове партије, а министар буџета 1978. Осуђен је 1998. на 10 година. Тврдио је да ништа није знао о холокаусту и да је помагао Покрет отпора. Пребегао је у Швајцарску али га је тамошња полиција изручила Француској. Због слабог здравља 2002. је ослобођен.

2008 - Седам особа је изгубило живот, а три су теже повређене, у пожару који је избио у кафеу "Лаунџ" у Новом Саду.

2008 - Најмање 80 људи је погинуло, а десетине су повређене, у нападу бомбаша самоубице у Кандахару, главном граду истоимене провинције на југу Авганистана. Бомбаш самоубица детонирао је експлозив док се налазио у маси људи који су посматрали борбе паса у западном делу града.

(РТ Војводине)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер