четвртак, 21. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Вучић планер, пројектант, инжењер, грађевинац или архитекта - а где је струка
Хроника

Н1: Вучић планер, пројектант, инжењер, грађевинац или архитекта - а где је струка

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. август 2019.

 Од исцртавања Коридора, до естетског суда о зградама у центру Београда. Председника Србије често можемо да видимо у улози планера, пројектанта који црта, иницира подизање споменика, саветује како до безбедније гондоле... Шта је са струком? Да ли је председник гласнији од ње, и чија реч је последња?

Као премијер цртао је коридоре. "Ово сам ја цртао, лично", рекао је 30. маја 2017. показујући мапу коридора.

Као председник трудио се да реши проблематичну косину у Грделици. "Да руше ово брдо, да помере ову земљу комплетно на другу страну", казао је пред камерама 2. септембра 2018. године.

Па је саветовао београдску власт како да гради гондолу. "Због ветра, због кошаве, да то буде апослутно сигурно, да буде на оне три, а не на оној једној, не знам ни како се то каже, жици, каблу, потпуно свеједно",  поручио је 5. априла.

Није свеједно ко и како одлучује, шта и како ће се градити, поручује архитекта Ђорђе Бобић. Власт, каже, не би смела да одлучује арбитрарно.

Н1: Је ли овде председникова последња?

"Па личи на то, струка је потиснута", каже Бобић.

"Наша власт је покзала да не само да не верује струци, већ је и презире", оценила је историчарка уметности Ирина Суботић.

Власт је та која даје коначан естетски суд - о камену на централном београдском тргу. "Добар је овај, лепо изгледа", казао је Вучић 3. августа.

Камен је имао среће, за разлику од оближње робне куће која се председнику није допала.

"Кад ћемо ону зграду, одвартно изгелда. Ова једна једина баш одвартна", казао је.

"Реч одвратна за зграду робне куће Нама коју је 1936. године архитекта Лазаревић пројектовао и која је у то време била експлицитан пример модерне, чак би се могло рећи блиска Баухаус језику, гест је који је Београду покварио задовољство", сматра Ђорђе Бобић.

Да је Београду потребан Београд на води, споменик Стефану Немањи у Савском амфитетару, само су неке од одлука донетих на председникову иницијативу. Баш као што нас је председник први обавестио да ће Коридиор 11 понети име Милоша Великог.

"Ушло је све у кабинет на Андрићевом венцу и ја мислим да ће се и то променити јер је немогуће да у једној шаци наш председник држи толика знања и толико уплитања у целе наше животе", каже Ирина Суботић.

Председник понекад и сам призна да нема много знања о стварима у које се уплиће.

"Сад ме убијте да ли се то зове филхармонија, концертна дворана, ја појма немам. Објашњавао ми је то Тасовац три пута разлику, ја никад то нисам могао да научим. Не вреди, знате има кад неко за нешто није, али ту зграду Филхармоније ћемо да изградимо", казао је недавно председник.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер