недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Цвијић: Хапшења одговорних за трагедију у Новом Саду се не би ни догодила да није било притиска грађана. Не верујем да ће се ићи даље у истрази, поготово не трагом новца
Хроника

Вук Цвијић: Хапшења одговорних за трагедију у Новом Саду се не би ни догодила да није било притиска грађана. Не верујем да ће се ићи даље у истрази, поготово не трагом новца

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. новембар 2024.

Новинар Радара Вук Цвијић изјавио је да су хапшења одговорних за трагедију у Новом Саду одговор власти на притиске грађана и да се не би ни догодила да није било тог притиска.

Он је за Н1 рекао да су се хапшења догодила тек после три недеље од трагедије и да су ухапшени људи који су потписани и непосредно одговорни у смислу пројеката и надзора, што се знало још првог дана несреће.

„Овде је дато времена пре свега да се манипулише са доказима, да се манипулише и врши притисак на сведоке. Јер ако сте ухапсили сада, после три недеље, људе са списка, а тај списак вам је био доступан првог дана, јасно је о чему се ради“, нагласио је Цвијић.

Све што се дешава су, како наводи, уступци власти услед притисака грађана и не верује да ће се ићи даље у истрази, поготово не трагом новца.

Хапшење је, каже Цвијић, само први корак и подсећа да је Александар Вучић и 2012. „хапсио неке људе“ и на тај начин стекао огромну популарност, а сви „знамо како су се завршили ти поступци“.

„Видимо да и услови хапшења очито нису исти. У случају Саве Манојловића видимо пред камерама да полиција крши законе и прописе о начињу хапшења, а са друге стране министар у оставци (Горан Весић) нас обавештава да није ухапшен. Он каже да се заправо он добровољно одазвао и са полицијом дошао у Нови Сад… Очито да према њему и према Сави Манојловићу постоји различито поступање у овом случају“, каже Цвијић.

Нагласио је да је кључно да траг новца у овом случају није праћен и да немамо објашњење како је, ако су тачни наводи, а у питању је јавни новац, 6.000 евра коштао квадрат реконструкције. „Ако је толико новца дато за надзор где су ти новци?“, пита Цвијић.

Он је рекао и да ће се тек видети да ли ће случајеви против ухапшених прећи у надлежност тужилаштва за организовани криминал, пошто у случају министара и јавних службеника требало би да поступа тужилаштво за организовани криминал. Цвијић, међутим, сматра да је важније од надлежности тужилаштва да се спроведе свеобухватна истрага. „Видећемо шта ће им се ставити на терет и ко ће бити задржан у притвору, а ко не и колико ће далеко ићи истрага“, рекао је новинар Радара.

Неке ствари су, како истиче, нажалост јасне од самог старта – да се касни.

За сада тужилаштво наводи само изазивање опште опасности, дакле не помиње се никакав финансијски посао или било каква сумња на некакву корупцију.

Врло јасно је да овде неће бити вођена финансијска истрага, наводи Цвијић, као што неће ићи дубље истрага од конкретног случаја.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер