недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Вучевић: Влада ће повући допуне Закона о високом образовању због незапамћених притисака и уцена руководства Универзитета
Хроника

Милош Вучевић: Влада ће повући допуне Закона о високом образовању због незапамћених притисака и уцена руководства Универзитета

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. новембар 2024.

Председник Владе Србије Милош Вучевић саопштио је да ће влада сутра донети одлуку о повлачењу допуна Закона о високом образовању.

Премијер Вучевић навео је да ће Влада такву одлуку донети „због незапамћених притисака и уцена руководства Универзитета“.

„Нажалост, постоје људи који не желе да наша деца студирају на страним универзитетима и да то могу у Србији, а не ван наше земље. Без обзира на све притиске наставићемо да се боримо и наша земља ће бити земља развоја и напретка у којој ће наша деца имати могућност слободног избора да се образују тамо где желе и да остану у својој домовини“, рекао је Вучевић, саопштено је из Владе.

Иначе, у поменутом закону, на предлог Владе, предвиђено је да се промени само један члан којем би се омогућио долазак страних факултета у Србију.

Та измена је прихваћена на седници Одбора за образовање, а следећи корак је требало да буде разматрање на седници Парламента.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић је раније навела да ће страни универзитети донети здраву конкуренцију, али представници Универзитета у Београду сматрају да је реч о дискриминацији домаћих факултета.

Академска заједница у Србији побунила се против допуна Закона о високом образовању, које су већ у скупштинској процедури, а према којима би у Србији било могуће отварање иностраних универзитета, који би били акредитовани у земљи у којој су регистровани и који би издавали иностране дипломе.

Допуне закона предвиделе су и могућност да држава из буџета субвенционише школарине студената из Србије, који би студирали на тим универзитетима.

(РТС, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер