Хроника | |||
КРИК: Све лажи таблоида - више ратова на Косову, десетине атентата на Вучића, тајни планови Сороша и Путина... |
четвртак, 10. јануар 2019. | |
Само у току прошле године таблоид Информер имао је више лажних вести на насловим страницама него што је те године уопште издао насловница. То је резултат мониторинга Раскрикавања, који су на предњим странама три прорежимска таблоида пребројали више од 700 лажних вести. О каквој медијској слици говоримо у таквим условима и како грађани? Прошла година била је најбурнија у српској историји. Више пута се ратовало на Косову, планирано је на десетине атентата на председника, а српска војска добила је више најмодернијег наоружања него што касарне могу да приме. Тако би стварност изгледала да сте сваког дана читали само три прорежимска таблоида, управо оно што је претходних 365 дана радила новинарка КРИК-а Весна Радојевић.
"Сорошев крвави план у три фазе, како ће да нас уништи. Увек су те фазе и тачке - ево, Путинов тајни план за Косово у седам тачака. То никад није тачно. Чим су фазе, и чим су тачке, и чим су 'докази', то значи да има нешто неистинито. И онда је то нама одмах аларм - хајде да проверимо те фазе и 'доказе'. Тако да то обично никад није ништа тачно", казала је Радојевић. Тако су тајни планови Сороша и Путина постали само фрагмент у гомили од више од 700 лажи које су на насловним странама објавили таблоиди Информер, Курир и Ало. "Протекла година је наставак, али само још бржи, јачи и бољи, једног потпуног бесмисла и шизофреније у односу на претходне године", нагласила је новинарка КРИК-а. Бомбардовање грађана очигледним лажима има за циљ да збуни читаоце, каже професор социологије Ратко Божовић и додаје - какофонија бесмислених вести грађанима одузима могућност да промисле о било ком друштвеном проблему. "Тамо где немамо слободну и критичку јавност, где немамо веродостојну информацију, тамо немамо пут до истине. Имамо конфузију и коначно, слуђивање јавног мњења и грађанина, да не би могао адекватно да се одреди према ономе што је присутно у стварности, што је сама стварност", каже Божовић.
И то увек иде на воденицу владајуће партије, каже новинарка Раскрикавања. Изјаве се надограђују и изобличавају, опозиција сатанизује, а важни догађаји који би могли да наштете властима - банализују. "Тако је Српски телеграф, на пример, петнаест дана после убиства Оливера Ивановића решио његово убиство. Рекли су да су то извршили плаћеници које су ЦИА и британска обавештајна служба унајмили. И то је то", наводи Весна Радојевић. Део људи заиста верује у лажне вести, јер је Србија нажалост земља медијски, али и буквално неписмених људи, додаје професор Божовић. У тој афмосфери, грађани не препознају да их они који се представљају као новинари - заправо обмањују. "Људи који лажу су људи рђавог карактера. Они не чине ништа за своју професију, већ за некога или нешто што не припада ни слободи ни истини", додаје Божовић. (Н1) |