среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > MMФ: Јавни дугови земаља би могли да продуже кризу
Хроника

MMФ: Јавни дугови земаља би могли да продуже кризу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. април 2010.

ВАШИНГТОН – Забринутост око јавног дуга земаља би могла да продужи кредитну кризу, иако је Грчка посебан случај и не би је требало поредити са осталим чланицама еврозоне, саопштио је данас Међународни монетарни фонд (ММФ).

Та организација је навела да се стање глобалног финансијског система побољшало упоредо са крхким опоравком светске привреде, додајући ипак да би нервоза инвеститора око раста јавних дугова могла да угрози досадашње повећање стабилности, пренео је Ројтерс.

ММФ је у допуњеном издању свог Извештаја о глобалној финансијској стабилности истакао да постоји опасност да се повећање јавних дугова брзо прелије у домаће банкарске системе, а затим и у реалну привреду, што би изазвало нову финансијску нестабилност.

Влада забринутост да ће инвеститори тражити повећање каматне стопе за куповину државних дужничких хартија од вредности, што ће повећати трошкове задуживања за јавни али и приватни сектор.

Директор одељења ММФ-а за монетарна и капитална тржишта Жозе Виналс изјавио је да Фонд не предвиђа да следи нова криза, већ наводи да је дошло до значајне акумулације јавног дуга. Он је истакао да земље морају убрзо да осмисле одрживе средњорочне планове за фискалну консолидацију, који ће имати подршку јавности.

Виналс је одбацио могућност да би грчки проблеми могли да се понове у другим земљама попут Португала и Шпаније.

"Грчка је посебан случај и не можемо да кажемо да има још земаља у таквој ситуацији. Те друге државе имају солидне финансијске институције, а немају фискалну несигурност какву је имала Грчка", рекао је званичник ММФ-а.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер