субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарка одбране Немачке Анегрет Крамп Каренбауер: Москву треба уверити да ће НАТО у случају напада на неку своју чланицу употребити атомско оружје
Хроника

Министарка одбране Немачке Анегрет Крамп Каренбауер: Москву треба уверити да ће НАТО у случају напада на неку своју чланицу употребити атомско оружје

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. октобар 2021.

 У Немачкој је оштру реакцију социјалдемократа изазвала изјава министарке одбране Анегрет Крамп-Каренбауер, да Москву треба уверити да ће НАТО у случају напада на неку своју чланицу употребити атомско оружје.

"Морамо Русији веома јасно да ставимо до знања да смо у крајњем случају, а то и јесте доктрина одвраћања, спремни да употребимо и таква средства, како би то превентивно застрашило и да нико не би дошао на идеју да нападне, на пример простор Балтика, или црноморске партнере НАТО", рекла је Крамп-Каренбауер за немачки радио Длф.

Демохришћанска политичарка, која функцију министарке сада обавља као вршилац дужности, рекла је да је идеја одвраћања "кључна замисао НАТО" и да се то "прилагођава актуелном понашању Русије".

"Видимо пре свега повреде ваздушног простора над балтичким државама, али и све учесталије посезање на простору целог Црног Мора", додала је министарка, а преноси портал Еурактив Немачка.

Председавајући посланичке групе социјалдемократа (СПД) у немачком Бундестагу Ролф Мицених, назвао је изјаву Крамп-Каренбауер "неодговорном".

"Госпођа Крамп-Каренбауер не разликује се нажалост од сличних необузданих претњи руске стране", рекао је Мицених, који је познат по својим пацифистичким ставовима, и који се залаже и за забрану стационирања америчког нуклеарног оружја на немачком тлу.

Мицених је нагласио да су безбедносну политику Немачке увек одликовала настојања да се испробају све шансе смањивања тензија.

Изјава немачке министарке уследила је у јеку заоштравања односа Русије и НАТО, након што је Москва прошле недеље саопштила да ће суспендовати институционалне канале комуникације са алијансом.

"Није ми јасно да ли је министарка мислила и на атомско оружје ускладиштено у Немачкој", рекао је Мицених.

У ваздухопловној бази Бихел на западу Немачке наводно се још увек налази 20 атомских пројектила које би у случају рата до циљева требало да понесу у тој бази стационирани борбени авиони немачког Бундесвера.

Истовремено, однос Немачке према Русији, њена позиција у НАТО и однос према алијансиној доктрини нуклеарног одвраћања су и теме у преговорима социјалдемократа, Зелених и либерала (ФДП) о формирању нове коалиционе владе.

И док се све три партије недвосмислено залажу за чланство у НАТО, СПД је скептичан према доктрини нуклеарног одвраћања, а копредседница Зелених и канцеларска кандидаткиња те партије Аналена Бербок се отворено изјашњава против атомског оружја у Немачкој.

Бербок је током предизборна кампање у септембру на јавној телевизији рекла да "део разоружања мора бити и атомско оружје у Немачкој и целој Европи" и додала да се залаже и за приступање уговору УН о забрани нуклеарног оружја.

(Курир-Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер