петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун: "Брисел је чврсто одреаговао према Приштини, +383 није међународни број, већ број за географску област"
Хроника

Милован Дрецун: "Брисел је чврсто одреаговао према Приштини, +383 није међународни број, већ број за географску област"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. новембар 2016.

Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун изјавио је да је Приштина накнадно покушала да промени постигнут Споразум о телекомуникацијама, „али је Брисел чврсто одреаговао“.

Међутим, како је рекао, Брисел је јасно ставио до знања и веома чврсто одреаговао према Приштини да оно што је договорено не може да се мења.

Дрецун је на РТС рекао да је добро што је Брисел, "истеран на чистину", морао да потврди став да договор о телекомуникацијама не може да се мења, те да Београда очекује да ће и у другим питањима, посебно кад је реч о Заједници српских општина (ЗСО) Брисел имати такав став.

Како је навео, приштинска страна неће да представи Споразум о телекомуникацијама као битан за квалитет живот свих на КиМ, већ га представља као политичко питање.

Према његовим речима, приштинска страна жели да оспори и питање имовине "Телекома" и добијање позивног броја.

"Добро је што је Брисел морао да потврди став да оно што је договорено не може да се мења. Брисел је морао чврсто да одреагује према Приштини", напомиње Дрецун.

Истакао је да Приштина није добила међшународни број, те да нису у праву они који хоће да Споразум о телекомуникацијама представе као корак ка независности Косова.

"Да је то нека држава сами би добили број, не би захтевали од Србије. То је наш број за географску област и можемо увек да га повучемо", каже Дрецун.

Поводом обраћања министра спољних послова Србије Ивице Дачића на седници Савета безбедности УН, Дрецун каже да је то обраћње било веома снажно, конкретно и да је послало поруку медународној заједници о питању имовине.

"Обраћање је било успешно и надам се да ће медјународна заједница прихватити аргументе Србије и да ће ово вероватно бити један веома важан корак у томе да се Приштина коначно натера да на дневни ред процеса нормализације односа у Бриселу стави питање имовине и да се о томе договара", наводи Дрецун.

Дрецун каже да је питање ЗСО кљуцно у преговорима.

"Ако нема ЗСО у догледно време, нема процеса нормализације односа. То мора да буде јасно свима, и Приштини и Бриселу и Ваштингтону и комплетној медјународној заједници. Питање опстанка српског народа је везана за ЗСО. Приштина мора да испуни оно што је договорено и ми ћемо на том ставу инсистирати", закључио је Дрецун.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер