петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки државни сервис о копању литијума у Јадру: „Марија је одлучна да очува то што су јој преци оставили. Председник Србије Вучић заступа интерес рударења, а човек је од значаја за ЕУ и Рио Тинто“
Хроника

Немачки државни сервис о копању литијума у Јадру: „Марија је одлучна да очува то што су јој преци оставили. Председник Србије Вучић заступа интерес рударења, а човек је од значаја за ЕУ и Рио Тинто“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. јул 2024.

Блиска будућност наше мобилности мора бити електрична, али је такође познато да електрична возила нису безазлена за околину и природу, што значи да су за пуњење струјом потребне лтијумске батерије, а литијум тек треба да се ископа. Немачки канцелар Шолц био је прошлог петка у Београду, јер Србија има највише резерви литијума, што нас може учинити самосталним, нарочито од увозе литијума из Кине, а да истовремено остваримо климатске циљеве. Потписан је меморандум о стратешком партнерству о екстракцији литијума између ЕУ и Србије. Србија се нада једној од највећих инвестиција у својој историји, али прича још није завршена. Репортер немачке телевизије био је у долини Јадра и ево његове приче.

Пут у село у долини Јадра, Недељице, где скоро нико више не живи. Куће које би ускоро могле бити претворене у рудник литијума ког ће саградити британско-аустралијска компанија Рио Тинто, која ће искористити ово земљиште за рудник. Литијум који овде може да се нађе, сматра се највећим налазиштем у Европи. Не тако далеко од напуштеног села један воћњак. Марија и њен отац Момчило Алимпић пробају шљиве из свог воћњака, где је већ тринаест генерација ове породице живело и радило. У прошлости нико се није занимао за овај крај. Проналаском литијума све се променило. Од како је пронађен расте интересовање.

„Ово је била слободна земља. Овде није било Турака, касније Немаца, а и данас је тако. Чак и када би Рио Тинто купио још земље у долини, овде у брдима, планинама, то није могуће, овде ништа не би могли да купе, они нису ни истраживања завршили“, прича Марија Алимпић.

Иначе знају да би ископавање било на сто метара од њховог имања и да би рудник све променио. Момчило је не тако далеко од овог места открио прве бушотине. Неће продати своју земљу. Они се надају да ни други, као ни они, никада не би продали своја имања зато што би рудник променио све.

„Нема живота ако се то догоди. Јер баш у средини депоније налазе се извори подзмених вода и цела околина била би затрована. Сва села се снабдевају водом из тих изворишта“, рекао је Момчило Алимпић.

И у Лозници, највећем месту овог краја рудник је непожељан. На улицама су протестни плакати. Не рудник-да живот. Рио Тинто у Лозници има свој информациони центар, али нико с њима не жели да разговара отворено. Многи у граду боје се да би рударењем пијаћа вода и Дрина били затровани.

Промена места. Сада смо у Београду где је овлашћено представништво Рио Тинта. Овде се директорка пројекта Маријанти Бабић брине да ископавање што пре почне, иако је власт у Србији зауставила пројекат Рио Тинта још 2022. Европска унија, а посебно Немачка, показују велики интерес за литијум у долини Јадра. Компанија Рио Тинто приказује пројекат као "еколошки чист и веома модеран".

Инвестиција од 2,5 милијарди евра требало би да произведе литијум за милион електричних аутомобила и хиљаде добро плаћених радних места, што противници овог пројекта представљају погрешно.

„Апелујемо да се боље комуницира између компаније и мештана, а ми смо спремни да им дамо све информације. Не верујте свима шта кажу о пројекту. Када причамо о бољој комуникацији, ми смо техничка компанија, користимо техничке изразе, али смо спремни да говоримо језиком који сви разумеју“, наводи заступница компаније Рио Тинто Маријанти Бабић.

Недељу дана пре био је протест у Београду, протест људи који се противе руднику испред Уставног суда. Тада се одлучивало да ће суд поништити одлуку Владе о стопирању пројекта. Демонстранти, међу којима је Златко Кокановић из Недељица, желели су разговор с судијама, али су успели само да предају захтеве. Након неколико минута све се завршило. Златко је разочаран.

„Нисам оптимиста што се тиче Уставног суда јер нам је познато да не заступа интересе грађана већ интересе власти и страних корпорација“, рекао је Златко Кокановић.

Након неколико сати одлука Владе о престанку активности Рио Тинта је поништена, а дозволе су издате. Председник Србије Вучић такође заступа интерес рударења, а човек је од значаја за ЕУ и Рио Тинто, извештава немачка телевизија.

„Ово има економску перспективу и није чудо што то желе да сруше“, поручио је Александар Вучић.

Враћамо се код Алимпића и питамо их зашто се противе копању литијума. Један од разлога је гробље њене фамилије.

„Моји дедови и прадедови нису продали имање ни у најтежим околностима. Зашто бих сада то учинила ја? Ми смо тринаеста генерација, зашто бисмо то учинили? Не могу продати. Нећемо ни дискутивати на ту тему. Не значи не“, наглашава.

Марија је одлучна да очува то што су јој преци оставили.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер