четвртак, 03. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Вучевић: Протести постају агресивнији. Држава настоји да сузбије тензије и поделе у друштву
Хроника

Милош Вучевић: Протести постају агресивнији. Држава настоји да сузбије тензије и поделе у друштву

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. април 2025.

 Председник Владе Србије у техничком мандату и председник СНС Милош Вучевић изјавио је данас да је држава испунила апсолутно све што је од ње тражено током протекла четири месеца, али да се испоставило да то није довољно и да се протести настављају и временом постају све агресивнији.

Вучевић је за К1 телевизију рекао да држава не показује слабост тиме што толерше такво понашање, већ само настоји да сузбије тензије и поделе у друштву.

 "Не мислим да је слабост када покушавате да дођете до компромиса, не мислим да је слабост када покушавате да смирите тензију, не мислим да је слабост када разумете да постоји отпор на неким странама и да није моменат да нешто радите преко ноћи или преко колена. Ја мислим да је слабост и кукавичлук када гађате некога јајима", рекао је Вучевић.

На питање како држава може да заштити сваког грађанина, рецимо, који подржава политику СНС данас, Вучевић је нагласио да га то сваки дан питају породица и пријатељи.

 Истакао је да држава има посла са људима који не реагују на "лепу реч" и не разумеју упозорења "немојте то да радите, то није пристојно и није нормално".

 "И они мисле да је то пристојно и нормално. Они мисле да је то нужно за њих да раде. Па сада не улазим у то да бацање јаја није кривично дело, које се гони по службеној дужности. То су они смислили да раде. Знајући да тужиоци за то неће гонити. Није само гађање јајима, имате и даље насиље, када неког физички нападају, када су ударали жене, пребили буквално две жене, када су физички насрнули на градоначелника, када су нам опколили министарку за државну управу и локалну самоуправу, која је иначе из Ниша, па исто била тамо", навео је Вучевић.

Истиче да држава ради све како би се примириле тензије и истиче да је он могао да дође на скуп у Нишу, али да би то значило спровођење силе и стварање дубљих подела.

Појашњава да државно руководтво свесно толерише и да је погрешан утисак да "да ствари иду на горе".

Наиме, како појашњава скупови постају агресивнији, али је број људи који их посећује далеко мањи него на почетку.

"Далеко мањи број учествује у томе што дефинишемо као агресивно понашање. Значи, далеко мањи број данас имате у протестима, блокадама и свему ономе што нам се дешава као опструкција, него што је то било пре месец, два или три месеца. Али да, агресија је повећана у сразмери са опадањем броја који учествује у томе. Они који остају су много, много агресивнији и траже поводе за инциденте и за приче које њима дају даљи наратив или погонско гориво за протесте", навео је Вучевић.

Са друге стране, како додаје, у јавности се пласирају приче о нападима на студенте - од пребијања студентата на Правном факултету у Београду, преко звучног топа, до напада на блокадере у Новом Саду и Жаркову.

Они, додаје, сваки дан чекају да се нешто деси или да исценирају да се нешто деси да би сад имали разлог за протест због тога или блокаду због тога.

Коментаришеће јучерашње блокирање Газеле и заустављање саобраћаја на путевима широм Србије, он је истакао да су јуче на Газели били средњошколци и да је кључно питање где у родитељи те деце.

Напомомиње да је реч о малолетницима и да је њихово понашање одговорност родитеља.

"А ја питам, а где су родитељи те деце? Па шта раде родитељи? Па не може да буде одговорност само на држави, на државном апарату, на полицији, на сили, на принуди. Шта раде родитељи? Ја мислим да морамо да се позивамо на савест родитеља. То су малолетна деца или махом малолетна деца. Да је мој син ишао да блокира аутопут, ја бих отишао по њега. Не као премијер, не као председник странке, не као политички активиста, него као тата. Ја бих рекао, сине, можеш ти да навијаш за једне или друге, али не можеш да блокираш пут", поручио је Вучевић.

Коментаришући најављену посету тенисера Новака Ђоловића Факултету организацијоних наука у Београду, констатовао је да те посете на крају није било, али да "свако има право да ради шта год хоће".

Понавља да се држава на све начине труди да се тензије сузбију и да никако неће дозволити да полиција употреби силу, као што би то био случај у неким другим државама Европе.

"Ми немамо амбијент политички и друштвени као Француска и Немачка. Ни као Турска. Ми не можемо да имамо сцене као што се дешавају у Немачкој и Француској, како они поступају када се дешавају ове ствари, зато што је нама окупирано Косово и Метохија, зато што имамо целу руководство Републике Српске на оптужници, зато што имамо обојену револуцију и све ово што је припремано најмање 20-25 година", закључио је Вучевић, преноси Танјуг.

(Политика)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер