понедељак, 22. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Српска православна црква 1918. године није ни постојала; Нема повлачења закона о вери, имам право да разматрам то питање - јер сам стекао апсолутни легитимитет да о томе одлучујем
Хроника

Мило Ђукановић: Српска православна црква 1918. године није ни постојала; Нема повлачења закона о вери, имам право да разматрам то питање - јер сам стекао апсолутни легитимитет да о томе одлучујем

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. децембар 2019.

Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић поручио је да Предлог закона о слободи вјероисповијести неће бити повучен са дневног реда и да он и Влада Црне Горе имају апсолутни легитимитет да разматрају то питање, јер Српска православна црква (СПЦ) 1918. није ни постојала.

„Ми смо представници народа и ми одлучујемо о овим питањима. Отуд ми право јер сам стекао легитимитет да пред грађанима о томе одлучујем и немам намјеру да било коме то објашњавам и да се пред било ким повлачим. То питање је на дневном реду не мојим приједлогом и зато од моје стране не може бити ни повучено“, рекао је Ђукановић у Скупштини.

Он је казао како идеја обнове „црногорске православне цркве“ (ЦПЦ) има пуно историјско утемељење, уз оцјену да је апсолутна неистина да се тим законом отима имовина Српске православне цркве (СПЦ), јер СПЦ прије 1918. године није ни постојала.

„Прво, 1918. нема СПЦ, она настаје 1929. године. Године 1918. постоји ЦПЦ, а те године у правном систему Црне Горе не постоји акт којим је другачије дефинисана имовина цркве, до као државна, дата на употребу цркви и прецизно се предвиђа да је нико не може продати без претходне одлуке државног органа. Како је сада тако правно утемељена државна имовина прешла у друге руке, то морамо да видимо“, поручио је Ђукановић.

Он је истакао да је то, између осталог, питање одговорности и других надлежних државних органа и кривичне одговорности оних који раде у томе.

„Али плашим се да се не може свести на то. Плашим се да је то мањи дио проблема, а већи дио проблема из невремена 1918. године је у томе коме смета да се кроз редован поступак пред црногорским судовима докаже истина. Смета ономе који зна да то није његово и који би да без доказивања задржи то што му не припада“, навео је Ђукановић.

Срби нису дискриминисани у Црној Гори

Црногорски председник Мило Ђукановић изјавио је да Срби у Црној Гори нису дискриминисани.

Ђукановић сматра да о томе најбоље говори статистика која каже да је на попису 1991. године било девет одсто Срба, а да их је сада 28 одсто.

Ђукановић је, одговарајући на посланичка питања у црногорском парламенту, рекао да није тачна оцена да нема свој суд о дешавањима 1999. године, преноси ЦдМ.

Према његовим речима, Црна Гора и Србија су одлуком званичног Београда, са тада најјачом алијансом на свету, ушле у рат који је унапред био изгубљен са циљем да се учврсти власт у Београду.

"Партије којима ви припадате су снажно подржале такав избор. Као резултат тога је уследило бомбардовање. Требало је да тада са влашћу у Београду са којима сте сарађивали поведете рачуна о томе. Требало је да у преговорима са људима које сте тада подржавали, боље поведете рачуна о заштити грађанских и националних интереса у Црној Гори", поручио је Ђукановић опозицији.

Говорећи о покушају државног удара на дан избора 2016. године, Ђукановић је рекао да је "апсолутна неистина" да је он креатор те афере.

"Ја нити оптужујем, нити судим", рекао је Ђукановић у одговору Милану Кнежевићу из ДФ, који је тврдио да је Ђукановић на ТВ-у саопштио да је Кнежевић желео да га убије и да треба да живи са тим.

(Спутњик, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер