четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Литије неће натерати државу на капитулацију; СПЦ жели да буде изнад Устава и државе и да нас врати у средњи век; Аутокефална црква је потребна Црној Гори; Немам заједнички бизнис са Вучићем у „Београду на води“
Хроника

Мило Ђукановић: Литије неће натерати државу на капитулацију; СПЦ жели да буде изнад Устава и државе и да нас врати у средњи век; Аутокефална црква је потребна Црној Гори; Немам заједнички бизнис са Вучићем у „Београду на води“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. фебруар 2020.

Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић вјерује да ће бити дијалога између премијера Душка Марковића и митрополита СПЦ Амфилохија о Закону о слободи вјероисповијести, и да ту нема другог избора, јер држава неће пристати на уцјене.

У интервујуу за РТЦГ, у емисији "Телескопија", коју емитујемо одмах након Дневника, предсједник је поручио и да се вара онај ко мисли да ће истрајношћу у организацији литија, државу натјерати на капитулацију.

Казао је и да у овом моменту Црна Гора стабилна држава, коју штите надлежне институције.

Ђукановић је поручио и да СПЦ тиме што не жели да се региструје, жели да се представи као неко ко је изнад државе и да пошаље поруку да је Црна Гора теократска држава. 

"На ту дилему дефинитивно треба да одговори политика, али ту дилему мора сваки грађанин себи поставити, дакле ко год се опредијелио да живи у овој земљи, ко год има потомство, или планира да има потомство мора размишљати да ли ће том потомству да остави средњовјековну теократску српску државу Црну Гору, или ћемо да том потомству оставимо грађанску државу, државу мултиетичке демократије са усвојеним евроспким системом вриједности, државу у којој ће сви грађани и све вјерске заједнице имати иста права и равноправан положај", навео је Ђукановић у емисији "Телекопија".

Упитан да прокоментарише то како данас, након протеста због Закона о слободи вјероисповијести изгледа Црна Гора, да ли је грађанска, европска и секуларна или је теократска, Ђукановић одговара како је јасно да је политичка борба у свим балканским друштвима жива.

"Све се то своди на дилему да ли ће западнобалканска друштва коначно усвојити европски систем вриједности, или ће наставити да заостају за Европом и да перманентно провоцирају стабилност. У расправама које се ових дана могу чути поводом Закона, саопштио сам тезу да овдје није ријеч о Закону, није ријеч о имовини, већ је ријеч о држави. Поновно се отвара дилема за коју смо вјеровали да смо је обновом независности превладали, да је јасно да се Црна Гора незаустављиво креће путем усвајања европског система вриједности", казао је Ђукановић.

Закон је, како каже, идентификоваоо три линије удара на те вриједности у Црној Гори.

"Прва линија је црквена. СПЦ се опире регистрацији у Црној Гори и обавези да буде један од друштвених субјеката који ће бити дио правног система црногорског друштва. СПЦ у Црној Гори не жели да се региструје због тврдње да је она стварала Црну Гору, да је старија од Црне Горе и да зато нема потребе за њеном регистрацијом. Непознато је у историји људске цивилизације да је црква стварала државу, рекао бих да је обрнуто. СПЦ покушава да направи преседан. А ствари су посве другачије. Црна Гора је била призната у времену Војислављевића", навео је Ђукановић.

Црква жели да нас врати у средњи вијек

Но, како каже, не улазећи у то ко је коме помагао - држава цркви или црква држави, осврнуо се само на Црну Гору обновљену на референдуму 2006. Ову државу црква не да није стварала него је све урадила да Црне Горе не буде, истакао је Ђукановић.

"Црква жели да нам пошаље поруку да се враћамо у средњи вијек, да је Црна Гора теократска држава, да је црква изнад Устава и државе. Друга линија је дјеловање просрпске опозиције у Црној Гори. Да они из Србије, или просрпски орјентисани нескривено својатају литије које организује СПЦ. Један од лидера Андрија Мандић је рекао су то њихови протести. Њихова порука је да нам треба Црна Гора у којој ће се власт узимати са улице, не треба нам демократска Црна Гора", рекао је предсједник државе.

Трећа линија удара на демократску, мултиетничку и проевропску Црну Гору, како каже Ђукановић, јесу идеолози и актери великосрпског државног национализма из нашег окружења, са централом у Србији, али и не само тамо.

"Они исказују став да Црна Гора није суверена, да Црна Гора нема право да доноси законе из своје уставне надлежности да су црногорски Парламент и Влада са проблематичном легитимитетом. Негирају сувереност Црне Горе која је преузела право да штити сваког грађанина Црен Горе укључујући и Србе", навео је Ђукановић.

Сви су подложни одговорности

Ђукановић је казао да безбједност и мир у Црној Гори нијесу угрожени, иако живимо у условима погоршане стабилности у Европи и региону. Каже како је много оних који са разних адреса покушавају да злоупотријебе литије и истиче да сви морају сносити одговорност за оно што раде. Истиче да је Црна Гора суштински демократска.

"Свако мора знати да када извуче мач из корица, треба да зна како ће га у корице вратити, а не да преноси одговорност на другог. Државни органи штите стабилност и безбједност грађана, а свако ко покушава на наруши безбједност мора преузети одговорност. Сви смо подложни кривично правној одговорности", поручио је Ђукановић.

Црна Гора је показала да је суштински демократска држава, да сваки грађанин има право, како каже Ђукановић, да исказује своје мишљење под условом да не угрожава права других. Та форма може бити и протест, рекао је Ђукановић.

"Недавно сам прочитао да је ректор Цетињске богословије Гојко Перовић рекао да црква није вична управљању тим процесима, што је могло личити на покушај социјализације онога у шта се литије могу изродити. Нема подјеле одговорности, свако мора сносити одговорност за оно што ради. Остваривање права мора протећи у оквирима онога што је уставноправни систем, у противном мора се преузети одговорност" јасан је Ђукановић.

Коментаришући распоређивање специјалних полицијских снага на сјеверу Црне Горе, Ђукановић наводи како полиција није само полиција Подгорице, или Берана, него је црногорска.

"Тачно је да је дио полицијског састава распоређен у одређеним центрима широм Црне Горе. Постоје људи у полицији који су задужени да обезбиједе мир и слободу за сваког грађанина и они то раде", поручио је предсједник.

Идеолози на Балкану никад не мирују

На питање да ли постоје људи који сањају "саоизацију" Црне Горе по узору на 90-те, Ђукановић каже да је јасно да постоје.

"Прерано смо се понадали да је идеологија великодржавног национализма на Балкану сахрањена у поразима 90-тих. Јесу они сахрањени, али идеолози на Балкану никада не мирују. Нема сумње да су те групе повезане са неким центрима моћи ван Црне Горе. Постоје ти центри који не вјерују да је мултиетничност на Балкану могућа", казао је он.

Црна Гора је, како је поручио, била та која је демантовала ту скепсу 90-тих.

"Нажалост, сада покушава се сугерисати Балкану да је ту немогућ суживот људи и да је потребно да се створе велика Србија, велика Албанија или велика Хрватска", навео је он.

Ђукановић подсјећа на многа искуства из прошлости која упозоравају да није могућа ни велика Србија, ни велика Албанија, нити велика Хрватска, могућа је само велика трагедија.

"Надали смо се да смо ту лекцију научили 90-тих. Идеолози великодржавног национализма не мирују, они то стално нуде као привидну алтернативу, чекајући погодан моменат. У овом моменту то је сада Закон о слободи вјероисповијести. Идеолози бивају свјесни да је Косово изгубљено и да је потребан супститут и Република Српска га не задовољава, а једини прави супститут је Црна Гора", рекао је Ђукановић. 

То се, како наводи, не разликује од 90-тих, када је Радован Караџић запомагао код Слободана Милошевића да ријеши питање Срба у Босни.

"А данас Андрија Мандић запомаже Александру Вучићу да он обезбиједи права Срба у Црној Гори. Не можете ви и немате право да бринете о правима и слободама оних који се изјашњавају као Срби. Државни органи Црне Горе једини су позвани да штите и афирмишу права свих грађана који овдје живе, укључујући и оне српске националности", казао је Ђукановић.

"Не треба нико да распирује страсти"

Упитан хоће ли Црногорци, њих 45 одсто колико их се декларисало 2011. на попису, сједјети скрштених руку и дозволити да СПЦ на протестима негира њихов идентитет и државу, Ђукановић каже да неће позивати Црногорце да изађу на улице. Осврћући се на то да су на друштвеним мрежама све чешћи апели грађана црногорске националности да изађу на улице и успротиве се томе, Ђукановић каже да је то опасна зона.

"Не мислим да су потребна окупљања на другој страни. Сматрам да треба поћи од тога да смо вољом грађана обновили институцију и да држава кроз своје институције треба да брани грађане. Не треба државни органи да позивају грађане на окупљање и да позивају на распиривање страсти", поручио је Ђукановић.

Поводом тврдњи о наводној угрожености Срба у Црној Гори, Ђукановић каже да тешко можемо говорити о угрожености оног народа чија заступљеност расте у некој држави и додаје да су заправо Црногорци у Србији много угроженији.

Ђукановић је коментарисао и цртање тробојки и саопштио је да се очигледно суочавамо са перфидно медијско политичком пропагандом која покушава Црној Гори сервирати, како кађе, инфатилне подлости, а једна од тих је зашто се бунити против тога кад је то застава Краља Николе.

"То покушавају они који су опоганили и тргове и храмове, тиме што су позивали на прославу велике народне скупштине која је поништила Црну Гору. Морају сви схватити да се на тај начин не може разговарати са Црном Гором. Морају разумјети да је ово нова Црна Гора која не дозвољава никоме да нас неко обмањује, нити да нам било шта подмеће. Довољно смо и политички свјесни да нећемо насјести на такве манипулације", рекао је он.

СПЦ и просрпска опозиција у видљивом садејству

Ђукановић каже како нема дилеме да су догађаји, у организацији СПЦ, попримили политички карактер. Подсјетио је да су просрпски опозиционари ишли код Иринеја и били задовољни што им је дао благослов да, како је навео, "пале Скупштину". Истиче да је било видљивог садејства између СПЦ и просрпске опозиције и прије и на дан усвајања Закона.

"Након нових инцидената, провокација и притисака на органе Црне Горе, опет је митрополит Амфилохије, са другим одговорнијим људима у СПЦ, покушавао да дистанцира просрпску опозицију од тих процеса али су сада инволвирани, сада Андрија Мандић каже да су литије њихове. Вјерујем да су њихове везе чвршће и поузданије него што се то види у јавности и знам да они имају заједнички циљ", навео је Ђукановић.

За њега нема изненађења у томе што је митрополит Амфилохије позвао да падне Влада ако се Закон не повуче.

"Не изненађују ме што они прижељкују да ће се видјети крај Ђукановићу, или Марковићу као Порошенку, али морају разумјети да рок трајања не зависи од персоналног распореда државних органа. Ја сам сигуран да ће обновљена Црна Гора трајати вјечно, да ће бити добар и узоран примјер за све на Балкану", наводи предсједник државе.

"Амфилохије не говори са трона Светог Петра Цетињског"

Ђукановић каже да је претенционо и проблематично представљање митрополита Амфилохија кад каже да говори са трона Светог Петра Цетињског.

"Свети Петар је предводио Црну Гору у тешким борбама за ослобођење и наше достојанство. Петар И је био владар, по мом увјерењу и са најдубљим трагом у црногорској историји, који је Црногорце позивао на мир, а не на свађу, то је био митрополит који је поштовао Црну Гору и њену независност и којег је народ бирао и поштовао. Насупрот томе, ми данас имамо митрополита Амфилохија који о Црној Гори не говори са поштовањем, веома често говори да је црногорска нација комунистичка измишљотина коју је по налогу Комунистичке партије формирао Милован Ђилас. Говори о Црногорцима као о комунистичком накоту и копиладима, о Црногорском језику говори као о измишљотони који угрожава српски национални идентитет. Зато тврдим да је врло претенциозно и суштински врло нетачно да нам се митрополит Амфилохије оглашава са трона Светог Петра Цетињског. Он је то што јесте, он је митрополит МЦП у саставу СПЦ, којег поставља српски патријарх и који има могућност да, када год би митрополит Амфилохије урадио нешто што није у духу српских националних интереса и у духу интереса СПЦ, га не само смијени, него и рашчини", објаснио је Ђукановић.

Предсједник каже да не треба заборавити да се данас могу чути поклици "доље Влада". Но како каже, привидно је да је све то сконцентрисано само на премијера Марковића и на њега. Суштински, како наводи, постоји отпор према суверености Црне Горе и према црногорској независности. Упитан шта је са члановима ДПС-а који иду на литије, каже да то није ништа ново.

Ђукановић је јасан - апсолутна је слобода за изражавање вјерских увјерења, али се не смије дозволити да присуство чланова ДПС-а поништи оно што је црногорско.

"ДПС не ограничава права људи. Да ли неко од оних који су чланови, симпатизери, бирачи учествују на тим литијама. Већ сам рекао да ДПС не ограничава својим симпатизерима у коју цркву да иду. Ми поштујемо вјерска права својих чланова и само водите рачуна о једном - немојте да будете злоупотребљени да поништавате оно што је ваше дјело, ви сте заједно са нама обновили независност и сувереност", рекао је Ђукановић. 

Аутокефална црква потребна Црној Гори

Предсједник каже да нема никакве дилеме да је "историјско право савремене Црне Горе за обнову аутокефалности" утемељено. СПЦ је инструмент у рукама идеолога великосрпског национализма у Црној Гори, казао је Ђукановић.

"Овдје је ријеч да препознајемо ову опасност по државу Црну Гору због тога се СПЦ користи као инструмент за рушење наше државе. Дјеловање СПЦ доживљавам као мину у темељима мултиетничког друштва", навео је Ђукановић.

Срби у Црној Гори имају своју српску цркву, морамо створити такву могућност и за православне Црногорце, навео је Ђукановић.

"Ја не мислим да је улога цркве било које, да дијели људе, мислим да је улога баш да окупља људе. А нажалост СПЦ у Црној Гори дијели људе и зато смо размишљали да дођемо до нечега што ће нам помоћи у мисији помирења и зато смо изашли са идејом помирења уутар православног бића Црне Горе", поручио је Ђукановић.

Истакао је да не мисли да је вријеме за било какву репресију.

"Покушавамо да са разумним позивима анимирамо учеснике. Зашто епархије СПЦ у Црној Гори не би биле дио тог рјешења. Једна од спекулација и манипулација коју пласира СПЦ је да ми отимамо имовину да бисмо је уступили ЦПЦ. Није улога државе да арбитрира између те двије цркве, наша идеја је да покушамо да створимо једну православну цркву у Црној Гори која би окупила и Србе и Црногорце који би заиста покушали да се понашају у духу са уставноправним системом и са оним што су канони саме те цркве", истиче Ђукановић, подсјећајући на канон из 451. са Васељенског сабора који каже да канони цркве прате организацију државе.

Посланици ДФ-а спријечени као изгредници

На питање да ли је одабран прави моменат за доношење закона, Ђукановић каже да представници просрпке опозиције су јасно казали да ће да запале парламент, опструирали су расправу, ишли у Србију по благослов и када је дошло до изјашњавања о Закону направили су хаос, покушавали да се понашају као изгредници.

"Није ријеч о хапшењу чланова опозиције, већ о спрјечавању изгредника. Ови људи су спријечани да се понашају насилнички, неодговорно и да спрјечавају људе да раде свој посао у парламенту", појаснио је Ђукановић.

Одлука Додика да ми ускрати сагласност на посету је парадна

Ђукановић је коментарисао и то што је Милорад Додик на сједници Предсједништва Босне и Херцеговине, није дао сагласност на његову посјету тој држави. Оцијенио је да је ријеч о парадној одлуци, која не тангира Црну Гору.

"То говори о једном озбиљном проблему у којем се налази држава Босна и Херцеговина.То код мене не буди никакав гнијев, само продубљује бригу. Требало би видјети шта се може урадити да БиХ постане функционалнија. Много је парадних одлука којима се прави представа за домаћу јавност, али се заборавља да те представе коштају", навео је Ђукановић.

Опозиција у Србији манипулише оценом да је "Ђукановић у сарадњи са Западом довео Вучића на власт“

Коментаришући односе са предсједником Србије, Ђукановић каже да нема ту ничег личног.

"Односи међу нама су цивилизовани са мноштвом разлика, али према разликама покушавамо да се односимо на цивилизован начин", рекао је он.

Ђукановић наглашава да је манипулација оцјена опозиције у Србији која Вучићу говори да га је Ђукановић довео на власт у сарадњи са Западом.

Манипулација је оцјена опозиције у Србији која Вучићу говори да га је 'Ђукановић довео на власт у сарадњи са Западом'

Потпуна је измишљотина да Вучић и ја имамо заједнички бизнис у пројекту „Београд на води“

Црногорски председник Мило Ђукановић изјавио је вечерас да су његови односи са председником Србије Александром Вучићем лишени било какве мистерије и одбацио оцене да са њим има заједнички бизнис у пројекту Београд на води.

„Ова питања не могу бити третирана као агенда личних односа између мене и Вучића. То да Вучић и ја имамо заједнички бизнис је потпуна бесмислица лишена било каквог утемељења, то је још једна измишљотина “, истакао је Ђукановић.

Црна Гора није звала НАТО у помоћ

Упитан да ли је тачна оцјена Вучића да је Црна Гора звала НАТО у помоћ, Ђукановић каже како вјерује да је то једна слободнија Вучићева интерпретација.

"То није тачно. Црна Гора има обавезу да размјењује информације. Ово је занимљива информација која се не тиче само Црне Горе, већ се тиче и Западног Балкана. Ми смо ту информацију као одговорна чланица НАТО-а размијенили са алијансом, али није било позива, ни случајно. Вишак очекивања од ЕУ ни од НАТО-а нијесам имао, али бих волио да видим, да ове информације мало продрмају и бриселску администрацију и у другим центрима, да се схвати да вријеме на Балкану дефинитивно не стоји. Очекивао бих да Европа схвати да је ово вријеме за одлучну акцију и да не прима западнобалканске државе без претходно испуњених услова, али да свако може да напредује ако испуни услове", наводи Ђукановић.

(РТЦГ, Бета)

Видети још: Молебани и литије широм Црне Горе под слоганом „Не дамо светиње!“: Око 60.000 људи на најмасовнијем скупу у Подгорици, Владика Теодосије предводио литију пред рекордним бројем Никшићана 

Спутњик: Преко 200.000 људи на улицама широм Црне Горе

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер