среда, 20. фебруар 2019. | |
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије у саопштењу поводом Међународног дана социјалне правде пише да ће се залагати за успостављање социјалне правде и равноправног и достојанственог друштва према стандардима ЕУ и Агенде 2030 Уједињених нација. Са трибине синдиката Независност поводом истог дана стижу две поруке - ако нема правде нема ни мира, као и то да правда и истина иду руку под руку. Да без правде нема ни мира сагласан је у писаној изјави и министар за рад и социјалан питања Зоран Ђорђевић. "Социјална правда је предуслов за очување људског достојанства, остварење мирнодопских услова живљења и одрживог развоја, као и сарадње свих нација", навео је Ђорђевић. Теза да социјална правда и истина иду једна уз другу може да се обори, оцењују стручњаци сваки дан. Премијерка Србије Ана Брнабић у саопштењу пре неколико дана написала је јавности: "У Србији су готово искорењени екстремни видови сиромаштва и смањена је стопа ризика од сиромаштва".
Према званичним подацима 2006. године у Србији је било близу девет одсто апсолутно сиромашних, а десет година касније 7,2 одсто. "Значи, ми смо за 11 година стопу апсолутног сиромаштва смањили са 8,8 на 7,2 и готово га искоренили? Ја то не разумем, као да смо сви малоумни, као да нико никада ништа неће погледати и као да ћемо сви веровати на реч", рекао је уредник НИН-а Милан Ћулибрк.
На реч се верује највише председнику Србије који већ неколико година обећава просечну плату од 500 евра, говори да је она већ сада 465 евра, а званични подаци показују да је 417 евра што је опет за дискутабилно стручњаке. "Ја зато сад кажем вама, драги пензионери, имаћете нова повећања пензија ове године и вама радници имаћете нова повећања плата", рекао је Вучић недавно у Панчеву.
"Медијална зарада, то је она најчешћа зарада која се прима у Србији, само на основу оних који су је добили, не рачунају се они који је нису добили, је 39.654 динара - 335 евра", наводи Ћулибрк. А није тајна, тврде из Фондације Центар за демократију, како се манипулише подацима. "Те 2016, када смо исто објављивали податке, добили смо директиву од, тада премијера Вучића, да хитно те податке забашуримо, закамуфлирамо зато што су били објављени у истом дану када и подаци Дуинг бизнис листи који су њему ужасно важни", каже Иван Секуловић.
Уколико се настави овим темпом и истим начином биће потребно 40 година да у Србији буде искорењено сиромаштво, оцена је трибине уз поруку "Правда се не добија на поклон, она се осваја". (Н1) |