четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Метју Палмер: У идеалном облику, споразум Србије и Косова треба да доведе до узајамног признања две стране; Институције БиХ ''треба оплеменити'' да би се омогућили услови за чланство у ЕУ
Хроника

Метју Палмер: У идеалном облику, споразум Србије и Косова треба да доведе до узајамног признања две стране; Институције БиХ ''треба оплеменити'' да би се омогућили услови за чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. август 2020.

"Усредсређени смо на подршку процесу који предводи Европска унија, који би требало да доведе до споразума између Србије и Косова", изјавио је Метју Палмер, заменик помоћника америчког државног секретара и специјални представник Стејт департмента за Западни Балкан.

Тај став Палмер је изнео током разговора о приликама на Западном Балкану, који је организовао Балкан инсајдер - интернет портал који се бави темама везаним за подручје Балкана, пише Глас Америке.

Амерички дипломата је указао да би, како је рекао, у свом идеалном облику споразум Србије и Косова требало да доведе до узајамног признања две стране.

"Прича о размени територија, или било ком другом потенцијалном аспекту договора, скреће пажњу са кључног циља: да Србија и Косово и њихове владе седе и раде на проналажењу пута за нормализацију односа. Ми подржавамо тај процес - тако да мислим да је ирелевантно и ометајуће говорити о питањима као што је размена територија. Треба се посветити ономе што је потребно учинити како би учесници преговора напредовали ка свеобухватном споразуму којим би, једном заувек, била стављена тачка на спор", рекао је Палмер.

У делу излагања о Србији и Косову, специјални представник Стејт департмента за Западни Балкан подсетио је да су две стране обновиле разговоре које воде Европска унија и Мирослав Лајчак - кога је означио као драгог пријатеља и блиског сарадника.

"Драго ми је што је тај процес поново покренут. Недавно сам се овде у Вашингтону срео са Скендером Хисенијем - представником Косова у том процесу. Много посла је пред њима - стране учеснице преговора посвећене су остварењу напретка потребног за постизање свеобухватног споразума о нормализацији односа. Такав споразум би ресетовао регион и охрабрио све државе Западног Балкана које су на путу чланства у Европској унији", подвукао је Палмер.

Оплеменити институције БиХ за напредак ка ЕУ

Заменик помоћника државног секретара САД Метју Палмер изјавио је данас да институције БиХ ''''треба оплеменити'''' да би се омогућило да систем функционише и да тако земља испуни услове за чланство у ЕУ.

Током вебинара, који је организовао “Балкан инсајдер”, специјални представник Стејт департмента за западни Балкан је истакао да је 1995. година била преломна за Балкан, напомињући да је од 1993. године и лично учесник у различитим процесима који су тада почели.

Он је навео и да су “годишњице које се обележавају битне за регион, посебно за земље које су помогле да се донесе мир у БиХ”, преноси портал Клиx.ба.

“То нас истовремено подсећа да наш посао није завршен и да је остало још много посла, посебно у БиХ, да обезбедимо да је систем функционалан и да институције успостављене Дејтонским мировним споразумом пружају ону врсту услуга за коју су биле и намењене, те да политички оквир омогући да БиХ напредује на свом европском путу”, рекао је Палмер.

Према његовим речима, људи у БиХ имају аспирацију за европску будућност и идентитет, и желе мир, просперитет, предвидљивост.

“Дејтон је помогао да се створи та прилика, али је сигурно да је неопходно даље јачање институција БиХ и оплемењивање како би земља испунила услове чланства у ЕУ”, сматра Палмер.

У том смислу, навео је он, институције БиХ могу рачунати на САД, ЕУ и Европску комисију као “јаке и предане партнере”.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер