четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Студенти Универзитета уметности у Београду упутили апел Уставном суду и Влади Србије: Ставите ван снаге одлуку којом је зградама Генералштаба укинут статус непокретног културног добра и прекршен Закон о културном наслеђу
Хроника

Студенти Универзитета уметности у Београду упутили апел Уставном суду и Влади Србије: Ставите ван снаге одлуку којом је зградама Генералштаба укинут статус непокретног културног добра и прекршен Закон о културном наслеђу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. јануар 2025.

Студенти Универзитета уметности у Београду упутили су Уставном суду и Влади Србије апел у којем се тражи да Влада преиначи своју одлуку којом је комплексу зграда Генералштаба укинула статус непокретног културног добра. Студенти наводе да су Влада и Уставни суд показали алармантни недостатак интересовања за очување овог културног добра.

Студенти Универзитета уметности у Београду у апелу наводе да је Влада Србије својом одлуком од 14. новембра прошле године, којом је зградама Генералштаба укинут статус непокретног културног добра, прекршила Закон о културном наслеђу јер је донела одлуке без претходно законом прописаних радњи, будући да надлежне институције нису израдиле предлог одлуке о брисању културног добра из регистра културних добара или његовим изменама.

„С обзиром на то да, од дана утврђивања, наведена културна добра нису изгубила ништа од својих споменичких вредности због којих су утврђена, не постоје ни стручно аргументовани а ни законом прописани основ за то се одлуке из 2024. године донесу“, подсећају студенти уметности Владу Србије.

Због тога од Уставног суда и Владе захтевају да се одлуке преиспитају и без одлагања ставе ван снаге.

„Ми као студенти уметничких факултета и будући радници у култури, не можемо да не реагујемо на систематско уништавање наше културе, и самим тим, наше историје. Током НАТО бомбардовања 1999. године, зграда Генералштаба је замало уништена у два наврата. Опстао је, као сведочанство агресије коју је наш народ преживео. Његова већ осведочена вредност као архитектонског уметничког дела, тиме је постала још већа. Укидање статуса културног добра и угрожавање зграде Генералштаба представља опасан преседан у неговању наше културе“, истичу студенти.

Они упозоравају да уколико Генералштаб падне, ниједно српско културно добро више није заштићено.

„Пашће цела наша културна баштина, која припада свима нама и на коју Уставом полажемо право, право које нам ускраћују. Пашће наш Калемегдан, пашће наши манастири. А ако они падну, нећемо ни приметити, јер нас неће више ни бити“, поручили су студенти Универзитета уметности у Београду.

Подсећају и да нема народа без споменика, као ни да нема споменика без свог народа.

Апел Влади и Уставном суду потписали су студенти Универзитета уметности у Београду.

Њему су претходила предавања одржана на Архитектонском и Филозофском факултету, која су покренуле Валентина Моравчевић и Николина Ђорђевић, студенткиње треће године катедре Конзервација и рестаурација Факултета примењених уметности. Предавања су била само за студенте, а циљ будућих конзерваторки био је да упознају колеге са других факултета о значају који очување Генералштаба има за српску културу.

Треће предавање одржано је у Цетињској и било је отворено за јавност, поред поменутих студенткиња на њима су говорили и професори и дипломирани конзерватори.

Немања Смичиклас, конзерватор рестауратор и доцент на ФПУ у Београду, иначе један од говорника на поменутом предавању, каже за Н1 да је Влада одлуком да Генералштабу укине статус непокретног културног добра обесмислила образовање кадрова који би тиме требало да се баве.

„Поставља се питање чему онда заводи за заштиту културног наслеђа и образовање кадрова који ће у њима радити и то је нешто што су студенти разумели“, рекао је Смичиклас.

Он истиче да одлука о укидању статуса Генералштаба представља флагрантно кршење Устава, што је и разлог зашто су студенти апел упутили и Уставном суду.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер