среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Метју Палмер: Став САД је да само међусобно признање може трајно решити питање Косова
Хроника

Метју Палмер: Став САД је да само међусобно признање може трајно решити питање Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. март 2021.

 Специјални представник Стејт департмента за Западни Балкан Метју Палмер истакао је да се САД залажу за решење косовског проблема.

Како је навео, став Вашингтона је да само међусобно признање може трајно решити ово питање.

Палмер је, у разговору са амбасадором САД у Србији Ентони Годфријем на фејсбуку, на питање Танјуга да ли је данас разговарао са председником Александром Вучићем и о Косову, и како образлазе српском председнику залагање за решење косовског питања компромисом када САД инсистирају на међусобном признању, рекао да је наравно та тема била на дневном реду.

“Наравно да смо причали о Косову, као што смо то чинили хиљаде пута последњих година. Наш став је да је компромис потребан за напредак и да договора нема без компромиса.

Не бих рекао да инсистирамо на међусобном признању, али верујемо да се само признањем може дугорочно решити овај проблем“, навео је он.

Палмер је казао да то не значи да САД не би поздравиле договоре односно споразуме, на пример, о несталим лицима, који би помогао решавању не само важне теме која се тиче историје Србије и Косово, већ пре свега породица несталих.

„Надамо се споразуму о нормализацији односа који би отворио пут ка ЕУ, како за Србију, тако и Косово, као и томе да ће те две земље бити партнери у Европи, односно да ће схваттити да морају да седну за сто и разговарају и прихвате као партнери. То је дугорочна визија и циљ, који ће омогућити најбоље могућу будућност за Србију и Косово“, уверен је Палмер.

Амбасадор Годфри додао је да САД поздрављају сваки споразум на том путу, а тако и све споразуме који би омогућили слободан проток, робе, капитала, људи и услуга, међусобно признање докумената.

„То би било у корист свих грађана у овом региону”, истакао је он је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер