Početna strana > Hronika > Mešihat IZS: Retorika Ministarstva vera podseća na Miloševićev jezik mržnje
Hronika

Mešihat IZS: Retorika Ministarstva vera podseća na Miloševićev jezik mržnje

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 24. maj 2009.

Mešihat Islamske zajednice u Srbiji osudio je saopštenje Ministarstva vera u kome se navodi da reis-ul-ulama Islamske zajednice Bosne i Hercegovine Mustafa Cerić nije dobrodošao u Srbiju, a ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić je izjavio da je taj stav "oštro intoniran." Ministarstvo vera se ponovo oglasilo saopštenjem da je u javnosti danas "netačno i zlonamerno" protumačen stav tog ministarstva.

Ministarstvo vera je juče saopštilo da mustafa Cerić nije dobrodošao u Srbiju zbog pretnji koje je u više navrata izneo protiv Srbije.

Mešihat Islamske zajednice u Srbiji naveo je da su te optužbe netačne i neosnovane i da im je cilj "skretanje pažnje sa primedbi koje Islamska zajednica mesecima iznosi na ponašanje državnih organa prema muslimanima".

"Političko-policijskom predstavom terora nad građanima Tutina prilikom dočeka reisuleme predstavljena je slika kojom se sumira odnos državnih vlasti prema muslimanima. U ambijentu zabrane okupljanja na gradskom trgu radi dočeka reisuleme uz prisustvo više od 700 policajaca, sasvim je logično da vrhovni poglavar izjavi da se ljudska prava muslimana u Srbiji ne poštuju", navedeno je u saopštenju.

Podseća se da je, suprotno toj izjavi, reisulema Cerić u Novom Pazaru "pred više od 20.000 okupljenih, gde je skup protekao bez ijednog problema, izjavio da mu je drago što je u prilici da prisustvuje manifestaciji poštivanja ljudskih prava i čestita nadležnim državnim organima na tome".

Mešihat tvrdi da je poznato da su sve aktivnosti, kao i poseta Sandžaku, planirane s najplementijim namerama reisuleme, od koristi za pripadnike Islamske zajednice i sve druge ljude.

Podseća se i da je vrhovni poglavar Islamske zajednice BiH inicijator otvaranja bošnjačko-srpskog dijaloga, kao jedina dva naroda koji nakon raspada bivše Jugoslavije u značajnoj meri dele svoj životni prostor.

"Činjenica da Ministarstvo vera reaguje na izjave reisuleme nakon pet dana ukazuje da u Srbiji još vladaju tajne službe kojima je očito trebalo vremena da se snađu ili sačekaju odlazak visokog američkog gosta (potpredsednika SAD DŽozefa Bajdena) kako ne bi mogao čuti jezik mržnje upućen muslimanima i njihovom verskom lideru", naveo je mešihat.

U saopštenju se primećuje da retorika resornog ministarstva neodoljivo podseća na jezik mržnje i govore iz vremena kada je Srbijom vladao "bračni par Milošević-Marković".

Dodaje se i da su teške reči i uvrede nepoštivanje vrhovnog poglavara Islamske zajednice osnovna odlika ovog saopštenja, što, kako se navodi, najbolje ilustruje odnos Ministarstva vera prema emocijama i dostojanstvu apsolutne većine muslimana u Srbiji.

Ministarstvo vera se ponovo oglasilo braneći svoj stav.

Ministarstvo je saopštilo da je danas u javnosti "netačno i zlonamerno" protumačen juče iznet stav tog ministarstva, povodom nedobronamernih izjava reisuleme Islamske zajednice Bosne i Hercegovine Mustafe Cerića tokom ovonedeljne posete Islamskoj zajednici u Srbiji.

“Netačnim i zlonamernim tumačenjima u javnosti iznetog saopštenja Ministarstva vera Republike Srbije, povodom nedobronamernih izjava Mustafe Cerića, reisuleme Islamske zajednice Bosne i Hercegovine, tokom posete Islamskoj zajednici u Srbiji, nije demantovana nijedna činjenica o Cerićevim izjavama, niti njegovim političkim stavovima”, navodi se u saopštenju Ministarstva vera.

Dodaje se da je Srbija za sve dobronamerne ljude otvorena i gostoljubiva zemlja, a da oni, koje Srbija dočekuje otvorenog srca, ne smeju to da zloupotrebljavaju, pogotovo ako su, kako se navodi, na čelu verske zajednice koja treba da doprinosi miru i saradnji među ljudima i narodima.

“Pri ovome, posebno imamo u vidu nerešena pitanja, pa i otvorene sukobe, između dve grupacije u Islamskoj zajednici. Izjave i stavovi verskih poglavara, u ovakvoj sutaciji, treba da doprinesu pomirenju, a ne daljem razjedinjavanju i kreiranju nepostojećeg problema ‘ljudskih prava muslimana i Bošnjaka’”, kaže se u saopštenju Ministarstva.

Podseća se i da Ministarstvo vera za Islamsku zajednicu izdvaja značajnu materijalnu pomoć, u nameri da, kako se navodi, pomogne njen napredak, kako u verskoj prosveti i obrazovanju, tako i u izdavačkoj, građevinskoj i drugim delatnostima.

“Ministarstvo vera ne arbitrira između dve zavađene grupacije jedne iste Islamske zajednice, nego, u okviru realnih mogućnosti, nastoji da izađe u susret obema, očekujući da one same reše svoj problem”, navodi se u saopštenju.

(Mondo)