среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мешихат ИЗС: Реторика Министарства вера подсећа на Милошевићев језик мржње
Хроника

Мешихат ИЗС: Реторика Министарства вера подсећа на Милошевићев језик мржње

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. мај 2009.

Мешихат Исламске заједнице у Србији осудио је саопштење Министарства вера у коме се наводи да реис-ул-улама Исламске заједнице Босне и Херцеговине Мустафа Церић није добродошао у Србију, а министар рада и социјалне политике Расим Љајић је изјавио да је тај став "оштро интониран." Министарство вера се поново огласило саопштењем да је у јавности данас "нетачно и злонамерно" протумачен став тог министарства.

Министарство вера је јуче саопштило да мустафа Церић није добродошао у Србију због претњи које је у више наврата изнео против Србије.

Мешихат Исламске заједнице у Србији навео је да су те оптужбе нетачне и неосноване и да им је циљ "скретање пажње са примедби које Исламска заједница месецима износи на понашање државних органа према муслиманима".

"Политичко-полицијском представом терора над грађанима Тутина приликом дочека реисулеме представљена је слика којом се сумира однос државних власти према муслиманима. У амбијенту забране окупљања на градском тргу ради дочека реисулеме уз присуство више од 700 полицајаца, сасвим је логично да врховни поглавар изјави да се људска права муслимана у Србији не поштују", наведено је у саопштењу.

Подсећа се да је, супротно тој изјави, реисулема Церић у Новом Пазару "пред више од 20.000 окупљених, где је скуп протекао без иједног проблема, изјавио да му је драго што је у прилици да присуствује манифестацији поштивања људских права и честита надлежним државним органима на томе".

Мешихат тврди да је познато да су све активности, као и посета Санџаку, планиране с најплементијим намерама реисулеме, од користи за припаднике Исламске заједнице и све друге људе.

Подсећа се и да је врховни поглавар Исламске заједнице БиХ иницијатор отварања бошњачко-српског дијалога, као једина два народа који након распада бивше Југославије у значајној мери деле свој животни простор.

"Чињеница да Министарство вера реагује на изјаве реисулеме након пет дана указује да у Србији још владају тајне службе којима је очито требало времена да се снађу или сачекају одлазак високог америчког госта (потпредседника САД Џозефа Бајдена) како не би могао чути језик мржње упућен муслиманима и њиховом верском лидеру", навео је мешихат.

У саопштењу се примећује да реторика ресорног министарства неодољиво подсећа на језик мржње и говоре из времена када је Србијом владао "брачни пар Милошевић-Марковић".

Додаје се и да су тешке речи и увреде непоштивање врховног поглавара Исламске заједнице основна одлика овог саопштења, што, како се наводи, најбоље илуструје однос Министарства вера према емоцијама и достојанству апсолутне већине муслимана у Србији.

Министарство вера се поново огласило бранећи свој став.

Министарство је саопштило да је данас у јавности "нетачно и злонамерно" протумачен јуче изнет став тог министарства, поводом недобронамерних изјава реисулеме Исламске заједнице Босне и Херцеговине Мустафе Церића током овонедељне посете Исламској заједници у Србији.

“Нетачним и злонамерним тумачењима у јавности изнетог саопштења Министарства вера Републике Србије, поводом недобронамерних изјава Мустафе Церића, реисулеме Исламске заједнице Босне и Херцеговине, током посете Исламској заједници у Србији, није демантована ниједна чињеница о Церићевим изјавама, нити његовим политичким ставовима”, наводи се у саопштењу Министарства вера.

Додаје се да је Србија за све добронамерне људе отворена и гостољубива земља, а да они, које Србија дочекује отвореног срца, не смеју то да злоупотребљавају, поготово ако су, како се наводи, на челу верске заједнице која треба да доприноси миру и сарадњи међу људима и народима.

“При овоме, посебно имамо у виду нерешена питања, па и отворене сукобе, између две групације у Исламској заједници. Изјаве и ставови верских поглавара, у оваквој сутацији, треба да допринесу помирењу, а не даљем разједињавању и креирању непостојећег проблема ‘људских права муслимана и Бошњака’”, каже се у саопштењу Министарства.

Подсећа се и да Министарство вера за Исламску заједницу издваја значајну материјалну помоћ, у намери да, како се наводи, помогне њен напредак, како у верској просвети и образовању, тако и у издавачкој, грађевинској и другим делатностима.

“Министарство вера не арбитрира између две завађене групације једне исте Исламске заједнице, него, у оквиру реалних могућности, настоји да изађе у сусрет обема, очекујући да оне саме реше свој проблем”, наводи се у саопштењу.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер