среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Милановић: Међународни суд правде ће у спору Хрватске и Србије пресудити да није било геноцида
Хроника

Марко Милановић: Међународни суд правде ће у спору Хрватске и Србије пресудити да није било геноцида

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. јануар 2012.

Међународни суд правде ће у спору Хрватске и Србије пресудити да није било геноцида, као што је то учинио када је Босна и Херцеговина тужила Србију, оценио је Марко Милановић професор међународног права Правног факултету у Нотингему у Великој Британији.

У интервјуу који је објављен на сајту Новог магазина, Милановић је оценио да је тужба Загреба "у служби хрватског наратива да је Хрватска била жртва Србије", и да је тужба Београда "у служби српског наратива да су се Срби само бранили", а да је "све то заправо ван надлежности суда".

Према његовим речима, Суд ће се искључиво бавити геноцидом, а неће одлучивати о агресији, ратној одштети, покраденим уметничким делима итд, јер су Србија и Хрватска "пристале само на ту надлежност Суда путем Конвенције о геноциду".

Геноцида "није било у Хрватској", оценио је Милановић, указујући да "Хашки трибунал ни у једном предмету за Хрватску није нашао да је у Хрватској учињен геноцид, а у процесу који је воден за БиХ, где су сукоби били веома крвави, геноцид је констатован за Сребреницу, а не и за целу БиХ".

"Ни Вуковар ни Олуја не могу се правно квалификовати као геноцид", рекао је Милановић и додао да "сви знају да ће Суд да каже да у Хрватској није било геноцида ни са једне ни са друге стане".

Како је указао, "чим одлучи да се неки конкретни злочин не може оквалификовати као геноцид, Суд губи надлежност да одлучује о одговорности за тај злочин", а "проблем је у томе што нико од политичара у Србији и Хрватској неће то јавно да призна, него дозвољавају да заблуде опстају".

Према Милановићевим речима, "то је веома лоше јер трује односе између две земље".

"Хрватска и Србија плаћају адвокатима милионе долара за трошкове, а сви знају да је то ћорав посао. То је новац пореских обвезника, а тужбе се не повлаче само зато да би се они држали у заблуди, а политичари на томе профитирали", оценио је овај правни стручњак.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер