понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Односи са САД су у успону. Група пријатеља Србије у Конгресу расте из дана у дан
Хроника

Марко Ђурић: Односи са САД су у успону. Група пријатеља Србије у Конгресу расте из дана у дан

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. новембар 2021.

 Амбасадор Србије у САД Марко Ђурић изјавио је да су односи са том земљом у успону, наводећи да у Вашингтону има "много прагматичних људи и нешто оних са наслеђеном негативном сликом о Србији из деведестих година", али, како је рекао, "разговарамо и са једнима и другима, и задовољан сам како то иде".

„Ми радимо са обе странке, републикацима и демократама, никада нећемо упасти у замку да подржавамо само једну опцију у Америци. Радимо са циљем да ојачамо наше односе, и да за пет година имамо поуздане пријатеље на кључним позицијама у администрацији у САД“, рекао је Ђурић за Радио телевизију Србије.

Он је истакао да је „број чланова нашег кокуса значајно увећан, чак неколико пута у односу на поједине периоде“.

„Група пријатеља Србије у Конгресу расте из дана у дан. Очекујем да ћемо имати прилику да то видимо и до краја ове године, када ће конгресно писмо подршке Србији и сарадњи са Србијом, у контексту чињенице да ове године обележвамо 140 година односе две земље, подржати неупоредиво више чланова Конгреса него што је подржало писма којим се, рецимо, афирмишу поједине позиције Приштине или појединих бизмисмена можда одавде из Београда“, рекао је Ђурић.

Како је рекао, „ми нећемо да лобирамо ни против кога, за разлику од њих“.

„Важно је да и од изабране законодавне гране власти, америчка администрација, бизнис и најшира јавност добију поруку да је сарадња са Србијим нешто што је у интересу и Америке. Не од нас дипломата од којих то добијају сваког дана већ да од својих изабраних конгресмена чују да су наши преци 1881. године били у праву када су, у времену када је обичном писму требало шест недеља да путује између Београда и Вашингтона, закључивали између Краљевине Србије и Америке конзуларну конвенцију“, рекао је Ђурић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер