уторак, 14. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Косово може добити телефонски број једино ако то затражи Србија као држава чланица УН
Хроника

Марко Ђурић: Косово може добити телефонски број једино ако то затражи Србија као држава чланица УН

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. јун 2015.

БРИСЕЛ – Шеф београдског тима у преговорима са Приштином Марко Ђурић изјавио је данас у Бриселу да је потпуна неистина да је Косово посредством Аустрије добило међународни телефонски позивни број како је то изјавила шефица косовске делгације Едита Тахири.

Ђурић је нагласио да Косово може добити телефонски број од Међународне уније за телекомуникације „једино ако то затражи Србија као држава чланица УН” и то тако да Косово добије посебан позивни број „као географска област у склопу Србије”.

Он је рекао да је због тога упутио оштар протест посредницима у дијалогу у Европској служби за спољне послове и затражио да приштинској делегацији наложе да не износе неистине о садржини разговора.

Шеф српске делегације је упозорио да приштинска страна „изношењем неистина о садржају разговора покушава да испровоцира прекид разговора, односно да доведе до њиховог неуспеха”.

Он је објаснио да пошто Косово није међународно призната држава чланица УН може једино добити телефонски позивни број ако се са тим сагласи и од Међународне уније за телекомуникације затражи Србија.

Ђурић је казао да приштинске власти „ако сматрају да саме могу то да издејствују, нека то онда и учине” али је приметио да не види зашто би онда приштинска страна уопште учествовала у разговору о телекомуникацијама.

Суштина разговора и решење, према Ђурићевим речима, јесте да српски Телеком добије лиценцу за рад на Косову и да тарифе за разговоре буду увек локалне „ако позиви иду са Косова у остатак Србије, као на пример из Косовске Митровице у Ниш”.

Београд и Приштина још без договора о телекомуникацијама

БРИСЕЛ – Након 15. часовних преговора о телекомуникацијама у оквиру техничког дијалога Београда и Приштине није постигнут договор у вези кључних питања, речено је Тањугу у Канцеларији за Косово и Метохију.

Разговори су завршени око један сат после поноћи, а дијалог о телекомуникацијама ће на техничком нивоу бити настављен у понедељак, 22. јуна, дан уочи састанка премијера у Бриселу.

То је, како кажу у Канцеларији, и последња прилика да се пре 23. јуна и састанка премијера направе помаци.

Најтежи разговори вођени су око позивног броја за Косово и Метохију, тарифа и интерконекције, кажу у Канцеларији за КиМ.

У делегацији са директором Канцеларије за КиМ Марком Ђурићем, били су и директор „Телекома” Предраг Ћулибрк, директор РАТЕЛ-а Милан Јанковић и представници министарстава.

Данас од 11 сати разговараће се о формирању Заједнице српских општина.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је јуче да ће делегација Београда у техничком дијалогу с Приштином настојати да постигне договор о телекомуникацијама и другим питањима, а пре свега, трудиће се да заштити државне и националне интересе.

„Кључна питања су како ће бити коришћен и ко ће доделити позивни број, ко ће бити власник позивног броја ако буде додељен, како ће нова компанија функционисати, хоће ли у пуној мери бити лиценцирана и како ће изгледати тарифе”, рекао је Ђурић Тањугу, у паузи техничких разговора у Бриселу.

Ђурић је објаснио да је основним споразумом о телекомуникацијама дефинисано да телефонске тарифе на Косову и Метохији треба да остану на нивоу локалних позива јер за нас то и јесу локални позиви.

Према његовим речима, делегација је дошла у Брисел потпуно решена да, ако је то икако могуће, оствари даљу нормализацију у спровођењу споразума о телекомуникацијама.

Марко Ђурић: За Србију нема важније теме од формирања ЗСО

За Србију нема важније теме од формирања Заједнице српских општина која треба да има политичку тежину, поручио је данас директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Он је новинарима у Бриселу, где су у току разговори о ЗСО, рекао да је српска делегација изнела кључне елементе и принципе како види оснивање те заједнице и истакао "да је штета што у разговорима 'нема директно представника Срба са КиМ''.

- Разговори о овој теми биће настављени, за нас од овога нема важније теме. Ми знамо за шта се боримо, ЗСО треба да има, како је то (Кетрин) Ештон говорила, политичку тежину, политичке зубе и ништа мање од тога не може да задовољи српски народ и српску заједницу на КиМ - рекао је Ђурић.

У Бриселу је данас настављен технички дијалог Београда и Приштине о формирању Заједнице српских општина, а јуче првог дана, након 15 часова преговора о телекомуникацијама није постигнут договор у вези кључних питања.

Дијалог о телекомуникацијама ће на техничком нивоу бити настављен у понедељак, 22. јуна, дан уочи састанка премијера у Бриселу.

Ђурић је рекао јуче да ће делегација Београда у техничком дијалогу с Приштином настојати да постигне договор о телекомуникацијама и другим питањима, а пре свега, трудиће се да заштити државне и националне интересе.

Београдска делегација, коју предводи Ђурић, у оквиру техничког дијалога Београда и Приштине у Бриселу учествује у разговорима о формирању Заједнице српских општина, телекомуникацијама, енергетици и свим отвореним питањима.

У четвртак, 18. јуна, представници Београда и Приштине разговараће о питањима енергетике.

У тим разговорима, поред Ђурица учествују директор Канцеларије за координационе послове у преговарачком процесу са Приштином Драган Владисављевић и координатор Управљачког тима за успостављање ЗСО Љубомир Марић, као и представници Министарства рударства и енергетике.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер