Početna strana > Hronika > Maja Kocijančić: ZSO nije bila na dnevnom redu razgovora delegacija Srbije i Kosova; Edita Tahiri: Ništa od ZSO dok Kosovo ne dobije međunarodni telefonski broj
Hronika

Maja Kocijančić: ZSO nije bila na dnevnom redu razgovora delegacija Srbije i Kosova; Edita Tahiri: Ništa od ZSO dok Kosovo ne dobije međunarodni telefonski broj

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. septembar 2016.

 "Kosovska ministarka za dijalog" Edita Tahiri kaže da su delegacije Kosova i Srbije dogovorile puni reciprocitet o registarskim tablicama vozila Kosova i Srbije.

 

Ona je navela da je postignuta saglasnost o prolasku vozila "prilikom ulaska iz jedne u drugu zemlju".

Tahiri je rekla i da je saglasnost o tome kao i o ukidanju probnih tablica za vozila Kosova koja je srpska strana primenjivala od 2011. postignuta posle devetosatnih razgovora uz posredovanje EU. 

 BRISEL - Portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Maja Kocijančić Tanjugu je rekla da Zajednica srpskih opština nije danas bila na dnevnom redu razgovora, odnosno tehničkog dijaloga u Briselu, i da neće biti tema ove sedmice.

Ona je izjavila je danas da će se predstavnici EU sastati sa Upravljačkim timom za Zajednicu srpskih opština nakon što dalji koraci u formiranju ZSO budu razmotreni u okviru dijaloga Beograda i Prištine u Briselu.

Kocijančić je Tanjugu rekla da Zajednica srpskih opština nije danas bila na dnevnom redu razgovora, odnosno tehničkog dijaloga u Briselu, i da neće biti tema ove sedmice.

"EU će se sastati sa Upravljačkim timom i drugim relevantnim učesnicima sa Kosova nakon što se o budućim koracima u uspostavljanju Zajednice srpskih opština bude razgovaralo u Briselu", rekla je Kocijančić.

"I ministarka za dijalog u Vladi Kosova" danas je demantovala navode da je formirana Upravljačka ekipa koja će raditi na formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO) sa srpskom većinom, kako je preneto u medijima.

U izjavi za Koha.net Tahiri je rekla da Evropska unija "nije dozvolila članovima" te grupe da uđu u zgradu gde se održava dijalog delegacija Kosova i Srbije.

"Želim da demantujem vest da je formirana radna grupa i da su je formirali predsednik i premijer Kosova, pošto je takva grupa formirana 2013. godine", rekla je Tahiri.

Ona je kazala da su "sada zamenjena dva člana grupe novim članovima" i to ministra administracije i lokalne samouprave Ljubomira Marića i gradonačelnika Leposavića", objasnivši da je do toga došlo pošto su funkcije koje obavljaju nespojive za članstvo u pripremnoj ekipi za ZSO.

Tahiri je rekla i da nije istinita vest da su pripremnu ekipu sada formirali predsednik Hašim Tači i premijer Isa Mustafa, dodavši da je to već učinilo 2013. godine Ministarstvo lokalne samouprave Kosova.

Ona je rekla da toj ekipi na zahtev kosovske strane nije dozvoljeno da uđu u zgradi gde se održavaju razgovori.

Tahiri je rekla da EU nije dozvolila ulazak u zgradu članovima pripremne ekipe imajući u vidu poziciju zvanične Prištine da neće započeti nijedan korak u ostvarivanju sporazuma o ZSO bez ispunjenja tri zahteva među kojima je i dobijanje međunarodnog telefonskog broja.

Ona je dodala da su među zahtevima i nezavisnost KEDS-a (Službe za distribuciju električne energije) i uklanjanje barikade na mostu u Mitrovici.

Prethodno je Upravljački tim za formiranje ZSO na Kosovu danas u Briselu saopštio da počinje s radom na izradi statuta ZSO i da su članovi tima o tome razgovarali i sa predstavnicima institucija EU.

Četvoročlani tim i njegove stručne grupe sad počinju da rade, izjavio je član tima Dejan Radojković, pošto su to naložili predsednik Kosova Hašim Tači i premijer Isa Mustafa.

U timu su, pored Radojkovića, još troje predstavnika kosovskih Srba, Vinka Radosavljević, Igor Kalamar i Svetislav Durlević.

Marić je rekao novinarima u Briselu da će on koordinirati sve aktivnosti između Upravljačkog tima, ostalih kosovskih ustanova i međunarodne zajednice.

On je kazao da tim konačno ima "političku podršku svih važnih činilaca i da sad može da se bavi stručnim delom posla na izradi statuta ZSO i sprovođenju svih šest tačaka Briselskog sporazuma" vezanih za ZSO i četiri oblasti za koje je ona nadležna.

Marić je naglasio da Upravljački tim za ZSO sad konačno ima i političku podršku Tačija i Mustafe, "što je bitno pošto takva politička podrška ranije nije postojala".

Radojković je novinarima u Briselu preneo zadovoljstvo kosovskih Srba "što je konačnom odlukom predsednika Tačija i premijera Mustafe postupak formiranja ZSO pokrenut sa mrtve tačke".

On je dodao da je o ciljevima stvaranja ZSO četvoročlani tim upoznao u Briselu međunarodnu zajednicu i naglasio da će "kolektivna politička prava kosovskih Srba biti konačno i u punoj meri uspostavljena posle svega što se posle 1999. dešavalo na ovim prostorima".

"Odlukom vlade u Prištini da hitno uspostavi ZSO biće stvoreni i preduslovi za povratak na hiljade Srba u opštinama sa srpskom većinom i drugde na Kosovu, kao i Metohiji koja je tokom ratnih sukoba bila žrtva najbrutalnijeg etničkog čišćenja", naveo je Radojković.

On je dodao da se time pokazuje i ispravnost odluke Srpske liste na Kosovu da uđe u vladu u Prištini, a odlukom o uspostavljanju ZSO počinje i proces vraćanja uzajamnog poverenja.

Radojković je naveo da to treba da dovede do toga da "srpski narod postane potpuno ravnopravan u upravljanju ovom institucijom i donošenju odluka na Kosovu".

U evropskim diplomatskim izvorima je agenciji Beta rečeno da su napori za formiranje i početak rada Upravljačkog tima za ZSO urodili plodom i zahvaljujući zalaganju zvaničnika Evropske komisije i EU.

Ovi izvori su se saglasili i sa ocenom da je "veoma korisna" bila i nedavna poseta američkog potpredsednika DŽoa Bajdena Prištini i upozorenje da kosovske vlasti ne mogu očekivati podršku Vašingtona i napredak u evropskim integracijama ako ne pokrenu izradu statuta ZSO i reše pitanje demarkacije granice s Crnom Gorom.

Đurić: ZSO za nas glavno pitanje, u Prištini konfuzija

Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić kaže da je delegacija Beograda tokom jučerašnjih razgovora u okviru tehničkog dijaloga sa predstavnicima Evropske službe za spoljne poslove pokrenula pitanje Zajednice srpskih opština i dodao da u Prištini postoji konfuzija kad je reč o Upravljačkom timu za njeno formiranje.

Mi na tome insistiramo na svakom sastanku i za nas je to pitanje svih pitanja”, poručio je Đurić.

On je novinarima preneo insistiranje evropske strane da Beograd ispuni uslove iz sporazuma o telekomunikaciji, dok je Prištini rečeno da mora da preduzme dodatne korake i da osim formiranja Upravljačkog tima on sa punim mandatom mora da krene u izradu Statuta.

Odgovarajući na pitanje Tanjuga kako reaguje na izjavu šefice delegacije Kosova Edite Tahiri, koja je tokom dana demantovala formiranje Upravljačkog tima za uspostavljanje ZSO, Đurić odgovara da ne želi da ulazi u unutrašnje političke rasprave u Prištini.

On dodaje da je lično od najviših kosovskih zvaničnika Hašima Tačija i Ise Mustafe čuo da je Upravljački tim formiran i da se podržava uspostavljanje ZSO.

Danas smo i od članova Upravljačkog tima čuli da su došli sa punim mandatom i nakon razgovora sa najvišim zvaničnicima. Očigledno je da tamo postoji jedna doza konfuzije”, kaže Đurić.

Đurić zaključuje da nakon posete potpredsednika SAD DŽozefa Bajdena Prištini, nakon izjava najviših međunarodnih zvaničnika koji imaju uticaj na situaciju na Kosovu, da ZSO mora da bude uspostavljena, ali i ponovljenog zaklinjanja predstavnika Prištine da ZSO treba da bude formirana, ne vidi razlog za čuđenje ili protivljenje njenom formiranju.

”Lično podržavam formiranje ZSO. Mislim da ona donosi mir i sigurnost kako Srbima tako i Albancima”, rekao je Đurić u Briselu, gde je juče počela trodnevna runda dijaloga Beograd-Priština na tehničkom novu.

Još nema dogovora o registarskim tablicama

Marko Đurić izjavio je da je pitanje registarskih tablica i danas bila tema razgovora u Briselu, ali da dogovora dve strane još nema.

Prema njegovim rečima, dogovorom iz 2011. koji je sa Prištinom napravila tadašnja Vlada u Srbiji bilo je predviđeno da srpske tablice više ne postoje na području KiM.

"Mi se sada borimo protiv ukidanja naših tablica. Istovremeno borimo se i za to da omogućimo građanima koji sada koriste KS registarske tablice da imaju produženje važenja tog perioda jer po sporazumu iz 2011. period korišćenja tih tablica je trajao pet godina i on sada ističe", rekao je Đurić novinarima u Briselu gde je juče nastavljen dijalog Beograda i Prištine na tehničkom nivou.

Đurić dodaje da bi najbolje bi bilo da se pitanje tablica ne vezuje za bilo kakva statusna pitanja i to je ono na čemu srpska strana insistira u razgovorima.

"Nemojte da pretvaramo automobile, kamione i prevozna sredstva u nosioce političkih poruka. Ako se ne slažemo oko statusa, hajde da prekrijemo te statusne simbole i omogućimo ljudima da putuju normalno, poručio je Đurić.

On dodaje da još nema dogovora dve strane oko pitanja registarskih tablica, kao i da razgovori u Briselu idu teško jer da su opterećeni "generalno nepovoljnom klimom u dijalogu Beograda i Prištine".

"Mi se trudimo da ostanemo pozitivni i pre svega da zaštitimo ovaj interes vezan za očuvanje i opstanak naših tablica", poručio je Đurić.

Nenad Rašić: Tim za ZSO formiran bez konsultacija s predstavnicima Srba

Predsednik Progresivne demokratske stranke (PDS) Nenad Rašić izjavio je danas da su članovi Upravljačkog tima za formiranje ZSO izabrani bez širih konsultacija sa predstavnicima kosovskih Srba i da to telo ne odražava regionalnu zastupljenost jer među njegovim članovima nema predstavnika centralnog Kosova i Kosovskog Pomoravlja.

Rašić je agenciji Beta rekao da nije imao najave o formiranju tima kao i da nije znao kakve kriterijume treba da ispune kandidati za to telo.

"Izbor kandidata još jednom je obavljen bez širih konsultacija sa predstavnicima Srba na Kosovu. Čuo sam da je u završnoj proceduri izbor tog tima, ali iako sam predsednik parlamentarne političke stranke, poslanik u Skupštini Kosova i član poslaničkog kluba liste Srpska, ipak ni ja ni kolege nismo znali ko su potencijalni kandidati za taj važan tim", kazao je Rašić.

On je dodao da se zbog odsustva predstavnika Srba sa centralnog Kosova i iz Kosovskog Pomoravlja, koji čine oko 55 odsto ukupne srpske zajednice, postavlja pitanje da li će Upravljački tim raspolagati sa dovoljno informacija o problemima Srba sa tih prostora.

"Ne znam koliko su ovi članovi kompetentni, ali znam da u tom timu nema regionalne zastupljenosti. Život i problemi u severnim opštinama pa i Štrpcu razlikuju se od života i problema Srba na centralnom Kosovu i u Kosovskom pomoravlju, a isto tako problemi u Gračanici razlikuju se od problema koje Srbi imaju u Peći, Istoku ili Klini", naveo je Rašić.

Predsednik PDS je dodao da ipak očekuje da Upravljački tim ima utvrđene izazove za svaki od regiona i zakonske mehanizme koji mogu biti sprovedeni unutar kosovskog sistema za zaštitu Srba u sredinama gde su oni većinsko stanovništvo ali i tamo gde su manjina.

(Tanjug-Beta-RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner