Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лил: Кошаркаши Србије декласирали тим Порторика 107:66 у другој утакмици групне фазе олимпијског турнира у Паризу
Хроника

PDF Штампа Ел. пошта

Кошаркаши Србије у Лилу против Порторика играју другу утакмицу групне фазе олимпијског турнира у Паризу. Директан пренос меча је на првом програму РТС-а, а његов ток из часа у час можете пратити на нашем порталу.

Кошаркаши Србије савладали су у Лилу екипу Порторика 107:66 у другој утакмици групне фазе олимпијског турнира у Паризу.

Кошаркаши Србије су успели да неутралишу незгодан пораз од Сједињених Држава у првом колу олимпијског турнира у Паризу.

Србија је много боље отворила меч и водила 17:6 на половини првог дела, а 10 поена је у том периоду постигао Филип Петрушев.

После уводних 10 минута игре било је 24:12 за "орлове", а на половини другог дела већ је било 37:18. На полувреме су изабраници Светислава Пешића отишли на комфорних 52:35, а после треће деонице су имали плус 28, па је било јасно да ће изабраници Светислава Пешића декласирати Порторико.

У последњој деоници су успели да додатно повећају разлику којом су поништили минус 26 из првог меча са Сједињеним Државама и сада имају 15 поена позитивне кош разлике.

У тиму Светислава Пешића, чак 7 играча је било двоцифрено.

Никола Јокић је предводио Србију, уз 14 поена, уписао је и 15 скокова и девет асистенција. Најбољем центру на свету је мало недостајало да постане четврти играч у историји Олимпијских игара са оствареним трипл-даблом, али није улазио у игру у последњој четвртини.

Петрушев је био најефикаснији у Србији са 15 поена, уз девет скокова, Василије Мицић и Богдан Богдановић дали су по 13, Алекса Аврамовић 12, Никола Милутинов 11, а Никола Јовић 10.

За Србију је скоро шест минута одиграо и опорављени Дејан Давидовац, који је успео да постигне четири поена, а у стрелце се уписао и дебитант на великим такмичењима Урош Плавић са два поена.

Кростофер Ортиз је са 19 поена био најефикаснији Порторика, Исмаел Ромеро је дао 10.

Србија има победу и пораз, а Порторико два пораза, па су изгубили шансе да се пласирају у четвртфинале јер идући меч играју са Сједињеним Државама.

У последњем колу, у суботу, Србија се састаје са Јужним Суданом.

Крај утакмице, победа Србије 107:66

Статистика Николе Јокића

38' Плавшић за 100:62

Нови центар Црвене звезде први пут је на турниру у Паризу и одмах се у следећем нападу уписао у поентере.

36' Србија води 94:57

На паркету је први пут на турниру и Дејан Давидовац. Једини ко није добио минуте на мечу је Урош Плавшић.

33' Биће стотка у Лилу - 90:56

Чини се да су се изабраници селектора Колона у потпуности помирили са поразом и да већ сада чекају да се меч заврши. Са друге стране, Србија ће се потрудити да направи што већу разлику до краја.

Крај треће четвртине, Србија на прагу победе - 79:51

Кошаркаше Србије 10 минута дели од победе против селекције Порторика. Уколико изгуби, Порторико је готово сигурно завршио учешће на Олимпијским играма јед би имали велики број поена негативне кош разлике, а у наредном дуелу их чекају Сједињене Државе.

Петрушев је најефикаснији у тиму Србије са 15 поена, Јокић је додао 14, а Богдановић 11.

18' Србија наставља да подиже предност - 74:46

Орлови су пребацили маргину просечних поена којима су добијали Порторико у предности и са тренутним резултатом неутралисали су негативну кош разлику из првог дуела са Сједињеним Државама.

16' Тачдаун пас Јокића и куцање Јовића

Лепа акција репрезентације Србије после које је Колон затражио нови тајм-аут.

25' Србија - Порторико 62:43

Мало спорији ритам у последњих неколико минута. Ни један ни други тим нису успели да дођу до коша ривала. Порторико поново игра зону у одбрани, док у нападу као и у току већег дела меча не знају тачно шта раде.

23' Аврамовић тројкама отворио друго полувреме, 58:40

Плејмејкер Србије са две тројке у низу отвара трећи период игре.

Почело друго полувреме

Порторико напада први у трећој деоници.

Статистика после две четвртине

Полувреме, рутинска предност Србије 52:35

Одлична игра Србије у другој утакмици. Добрим приступом од старта меча успели су брзо да стекну двоцифрену предност коју су лако одржавали до полувремена.

Порторико је остављен без доста решења у нападу, па се често одлучују за шутеве из неизграђених позиција. Кошаркаши Светислава Пешића су транзицијом долазили до лаких поена, а потом су прешли и на дуже нападе које ривал такође није успевао да брани.

Покушао је селектор Колон и са зоном и зонским пресингом, као и са удвајањима, али ништа није успело да заустави напад Србије који је добро функционисао у првом делу.

18' Порторико у великим проблемима, Србија води 46:25

Србија после 18 минута долази до велике предности против Порторика. Доста приметна разлика у квалитету.

Јокић присутан на обе стране паркета. Убацио је седам поена, уз девет скокова и пет асистенција.

16' Порторико без решења за напад Србије - 37:20

Порторико не успева да одговори на разноврсну игру Србије. Покушали су зонском одбраном неколико пута, али се то два пута завршило поенима Милутинова (једно закуцавање и два пенала), а једном поенима Богдановића.

14' "Орлови" у предности 33:18

После две промашене тројке, Василије Мицић поентирао је из два продора после чега је селектор Порторика био приморан да затражи тајм-аут.

12' Србија води 29:18

Порторико нешто енергичније започео други период. Приступили су доста агресивније, стоје ближе играчу и играју на ивици фаула, али то још не утиче на резултат.

Крај прве четвртине, Србија у предности 22:12

Одлична уводна четвртина селекције Србије. Изабраници Светислава Пешића ушли су у меч са великом енергијом. Добром игрм у дефанзиви заштитили су кош и приморали Порториканце на лоше шутеве који су се завршавали промашајима.

У наставку су инсистирали на транзицији у којој је највише показао Петрушев који је у контрама постигао осам, а укупно 10 поена.

Статистика

7' "Орлови" воде 17:9

Добар ритам Србије на почетку меча. Промашаје Порторика изабраници Светислава Пешића користе да брзо прелазе у транзицију која им је до сада доносила поене.

"Орлови" контролишу скок испод свог коша.

5' Убрзао се ритам, Србија води 14:6

Аврамовић и Петрушев воде нападе Србије у транзицији. Србија офанзивно добро функционише када су обојица на паркету уз Николу Јокића.

Петрушев је већ двоцифрен са 10 постигнутих поена.

3' Србија води 6:2

Добар почетак меча Србије против Порторика. Утакмица је сада доста динамична, игра се брзо и у транзицији.

Почео је меч

Порторико има први напад.

Стартна петорка Порторика

Стартна петорка Србије

Ускоро се очекује почетак меча

Дуел два шутера

И Алварадо и Богдановић могу да одлуче меч својим шутевима за три поена.

Орлови убедљиви против Порторика у досадашњим дуелима

Против Порторика, "орлови" су играли осам пута и сваки пут су тријумфовали са просечном разликом од 22 поена.

Порториканци су од укупно 32, Србији успели да узму само осам четвртина у досадашњим дуелима.

Из Рија само Јокић и Богдановић

Од селекције Србије која је наступала у Рију, само два играча се и сада налазе у репрезентацији. Богдановић је већ постајао лидер екипе, Јокић је био звезда у успону, а од обојице се очекивало да постану стубови репрезентације у наредном периоду.

Садашњи капитен Србије тада је био статистички најефикаснији играч на турниру. Убацио је 152 поена, по мечу просечно 25, а у просеку је играо 35 минута.

Јокић је у просеку на паркету проводио 22 минута, бележио девет поена, а укупно их је постигао 73.

Пешић пред Порторико: Фаворити смо, то нико не може да нам одузме

Селектор репрезентације Србије Светислав Пешић рекао је да очекује тешку утакмицу против Порториканца и да је то опасна екипа која може одиграти добро у нападу.

"Ми смо фаворити, то нико не може да нам одузме. Нити ми говоримо да нисмо фаворити. Али, то је опасна екипа која је изузетно добра у нападу, посебно четири 'мала' бека. Могу да нас добију, не на чисти квалитет, него на ризик, на први шут. Просечно шутирају 30 до 35 пута за три. Ми то морамо да им одузмемо. Где се највише шутирају тројке? У транзицији. Морамо раније да се вратимо и имамо добру концентрацију, те спречимо шут за три поена", истакао је селектор Србије.

Дворана и судије

Стадион "Пјер Морој" изграђен је 2012. године и дом је фудбалера Лила. Овај изванредни објекат може да послужи за одржавање низа културних и спортских догађаја током целе године.

Поред својих дизајнерских карактеристика, стадион укључује низ технолошких иновација, укључујући кров који омогућава да се са отвореног стадиона пређе у затворени објекат за само 30 минута. Захваљујући свом модуларном дизајну и прилагодљивом распореду, Стадион Пјер Морој је био домаћин међународних такмичења у неколико спортова од када је изграђен.

Након тениских финала Дејвис купа 2014. и 2017. године, неколико мечева са Европског првенства у фудбалу 2016., Европског првенства у кошарци 2015. и Светског првенства у рукомету 2017. године, сада ће се одржати и олимпијски турнири у рукомету и кошарци.

Судије на мечу су Хулио Анаја из Панаме и Хуан Фернандез из Аргентине и Борис Крејић из Словеније.

Јужни Судан после преокрета бољи од Порторика

Кошаркаши Јужног Судана савладали су Порторико резултатом 90:79 у мечу првог кола групе Ц, у којој је и Србија.

Дебитант на Олимпијским играма је против Порторика стигао до историјске победе.

У редовима Јужног Судана блистао је Карлик Џонс са 19 постигнутих поена, шест асистенција и исто толико скокова. Маријал Шајок је убацио 15 поена, а по 12 су додали Нуни Омот и Бул Куол.

Хозе Алварадо је био најбољи у дресу Порторика са 26 поена.

Србија поражена од Америке у првом колу

Кошаркаши Србије су у Лилу убедљиво поражени од Сједињених Држава 110:84 у првом колу групне фазе олимпијског турнира.

Најефикаснији у редовима САД био је Дурент са 23 поена, 21 је додао Леброн Џејмс, Џру Холидеј је постигао 15, Девин Букер је додао 12, а по 11 су убацили Стеф Кари и Ентони Едвардс.

У Србији је Никола Јокић убацио 20 поена, Богдан Богдановић је постигао 14, Огњен Добрић је допринео са 13, док је Василије Мицић дао 11.

Порторико у Сан Хуану обезбедио ОИ

Кошаркаши Порторика Олимпијске игре су обезбедили на домаћем терену, пошто су у финалној утакмици надиграли Литванију 79:68.

На турниру у Сан Хуану учествовали су у А групи Мексико, Обала Слоноваче и Литванија, доксу у Б групи играли домаћин, Италија и Бахреин.

Центри: Никола Јокић, Никола Милутинов, Урош Плавшић

На припремама са селекцијом били су још и Душан Ристић, Алексеј Покушевски, Алекса Раданов и Огњен Јарамаз.

Резултати и распоред мечева Србије

Први меч Србија игра против највећег фаворита, селекције Сједињених Држава а овај дуел многи видео као "најбољу утакмицу групне фазе".

Друу утакмицу изабраници Светислава Пешића играју 31. јула, такође од 17.15, против Порторика.

Последњи сусрет је на програму 3. августа, од 21 час, а противник је тим Јужног Судана.

Четвртфинала су на програму 6. августа, два дана касније, заказана су полуфинала, док се борбе за медаље очекују 10. августа.