петак, 15. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Маја Коцијанчић: ЗСО није била на дневном реду разговора делегација Србије и Косова; Едита Тахири: Ништа од ЗСО док Косово не добије међународни телефонски број
Хроника

Маја Коцијанчић: ЗСО није била на дневном реду разговора делегација Србије и Косова; Едита Тахири: Ништа од ЗСО док Косово не добије међународни телефонски број

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. септембар 2016.

 "Косовска министарка за дијалог" Едита Тахири каже да су делегације Косова и Србије договориле пуни реципроцитет о регистарским таблицама возила Косова и Србије.

 

Она је навела да је постигнута сагласност о проласку возила "приликом уласка из једне у другу земљу".

Тахири је рекла и да је сагласност о томе као и о укидању пробних таблица за возила Косова која је српска страна примењивала од 2011. постигнута после деветосатних разговора уз посредовање ЕУ. 

 БРИСЕЛ - Портпаролка високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Маја Коцијанчић Танјугу је рекла да Заједница српских општина није данас била на дневном реду разговора, односно техничког дијалога у Бриселу, и да неће бити тема ове седмице.

Она је изјавила је данас да ће се представници ЕУ састати са Управљачким тимом за Заједницу српских општина након што даљи кораци у формирању ЗСО буду размотрени у оквиру дијалога Београда и Приштине у Бриселу.

Коцијанчић је Танјугу рекла да Заједница српских општина није данас била на дневном реду разговора, односно техничког дијалога у Бриселу, и да неће бити тема ове седмице.

"ЕУ ће се састати са Управљачким тимом и другим релевантним учесницима са Косова након што се о будућим корацима у успостављању Заједнице српских општина буде разговарало у Бриселу", рекла је Коцијанчић.

"И министарка за дијалог у Влади Косова" данас је демантовала наводе да је формирана Управљачка екипа која ће радити на формирању Заједнице српских општина (ЗСО) са српском већином, како је пренето у медијима.

У изјави за Koha.net Тахири је рекла да Европска унија "није дозволила члановима" те групе да уђу у зграду где се одржава дијалог делегација Косова и Србије.

"Желим да демантујем вест да је формирана радна група и да су је формирали председник и премијер Косова, пошто је таква група формирана 2013. године", рекла је Тахири.

Она је казала да су "сада замењена два члана групе новим члановима" и то министра администрације и локалне самоуправе Љубомира Марића и градоначелника Лепосавића", објаснивши да је до тога дошло пошто су функције које обављају неспојиве за чланство у припремној екипи за ЗСО.

Тахири је рекла и да није истинита вест да су припремну екипу сада формирали председник Хашим Тачи и премијер Иса Мустафа, додавши да је то већ учинило 2013. године Министарство локалне самоуправе Косова.

Она је рекла да тој екипи на захтев косовске стране није дозвољено да уђу у згради где се одржавају разговори.

Тахири је рекла да ЕУ није дозволила улазак у зграду члановима припремне екипе имајући у виду позицију званичне Приштине да неће започети ниједан корак у остваривању споразума о ЗСО без испуњења три захтева међу којима је и добијање међународног телефонског броја.

Она је додала да су међу захтевима и независност КЕДС-а (Службе за дистрибуцију електричне енергије) и уклањање барикаде на мосту у Митровици.

Претходно је Управљачки тим за формирање ЗСО на Косову данас у Бриселу саопштио да почиње с радом на изради статута ЗСО и да су чланови тима о томе разговарали и са представницима институција ЕУ.

Четворочлани тим и његове стручне групе сад почињу да раде, изјавио је члан тима Дејан Радојковић, пошто су то наложили председник Косова Хашим Тачи и премијер Иса Мустафа.

У тиму су, поред Радојковића, још троје представника косовских Срба, Винка Радосављевић, Игор Каламар и Светислав Дурлевић.

Марић је рекао новинарима у Бриселу да ће он координирати све активности између Управљачког тима, осталих косовских установа и међународне заједнице.

Он је казао да тим коначно има "политичку подршку свих важних чинилаца и да сад може да се бави стручним делом посла на изради статута ЗСО и спровођењу свих шест тачака Бриселског споразума" везаних за ЗСО и четири области за које је она надлежна.

Марић је нагласио да Управљачки тим за ЗСО сад коначно има и политичку подршку Тачија и Мустафе, "што је битно пошто таква политичка подршка раније није постојала".

Радојковић је новинарима у Бриселу пренео задовољство косовских Срба "што је коначном одлуком председника Тачија и премијера Мустафе поступак формирања ЗСО покренут са мртве тачке".

Он је додао да је о циљевима стварања ЗСО четворочлани тим упознао у Бриселу међународну заједницу и нагласио да ће "колективна политичка права косовских Срба бити коначно и у пуној мери успостављена после свега што се после 1999. дешавало на овим просторима".

"Одлуком владе у Приштини да хитно успостави ЗСО биће створени и предуслови за повратак на хиљаде Срба у општинама са српском већином и другде на Косову, као и Метохији која је током ратних сукоба била жртва најбруталнијег етничког чишћења", навео је Радојковић.

Он је додао да се тиме показује и исправност одлуке Српске листе на Косову да уђе у владу у Приштини, а одлуком о успостављању ЗСО почиње и процес враћања узајамног поверења.

Радојковић је навео да то треба да доведе до тога да "српски народ постане потпуно равноправан у управљању овом институцијом и доношењу одлука на Косову".

У европским дипломатским изворима је агенцији Бета речено да су напори за формирање и почетак рада Управљачког тима за ЗСО уродили плодом и захваљујући залагању званичника Европске комисије и ЕУ.

Ови извори су се сагласили и са оценом да је "веома корисна" била и недавна посета америчког потпредседника Џоа Бајдена Приштини и упозорење да косовске власти не могу очекивати подршку Вашингтона и напредак у европским интеграцијама ако не покрену израду статута ЗСО и реше питање демаркације границе с Црном Гором.

Ђурић: ЗСО за нас главно питање, у Приштини конфузија

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић каже да је делегација Београда током јучерашњих разговора у оквиру техничког дијалога са представницима Европске службе за спољне послове покренула питање Заједнице српских општина и додао да у Приштини постоји конфузија кад је реч о Управљачком тиму за њено формирање.

Ми на томе инсистирамо на сваком састанку и за нас је то питање свих питања”, поручио је Ђурић.

Он је новинарима пренео инсистирање европске стране да Београд испуни услове из споразума о телекомуникацији, док је Приштини речено да мора да предузме додатне кораке и да осим формирања Управљачког тима он са пуним мандатом мора да крене у израду Статута.

Одговарајући на питање Танјуга како реагује на изјаву шефице делегације Косова Едите Тахири, која је током дана демантовала формирање Управљачког тима за успостављање ЗСО, Ђурић одговара да не жели да улази у унутрашње политичке расправе у Приштини.

Он додаје да је лично од највиших косовских званичника Хашима Тачија и Исе Мустафе чуо да је Управљачки тим формиран и да се подржава успостављање ЗСО.

Данас смо и од чланова Управљачког тима чули да су доšли са пуним мандатом и након разговора са највишим званичницима. Очигледно је да тамо постоји једна доза конфузије”, каже Ђурић.

Ђурић закључује да након посете потпредседника САД Џозефа Бајдена Приштини, након изјава највиших међународних званичника који имају утицај на ситуацију на Косову, да ЗСО мора да буде успостављена, али и поновљеног заклињања представника Приштине да ЗСО треба да буде формирана, не види разлог за чуђење или противљење њеном формирању.

”Лично подржавам формирање ЗСО. Мислим да она доноси мир и сигурност како Србима тако и Албанцима”, рекао је Ђурић у Бриселу, где је јуче почела тродневна рунда дијалога Београд-Приштина на техничком нову.

Још нема договора о регистарским таблицама

Марко Ђурић изјавио је да је питање регистарских таблица и данас била тема разговора у Бриселу, али да договора две стране још нема.

Према његовим речима, договором из 2011. који је са Приштином направила тадашња Влада у Србији било је предвиђено да српске таблице више не постоје на подручју КиМ.

"Ми се сада боримо против укидања наших таблица. Истовремено боримо се и за то да омогућимо грађанима који сада користе КС регистарске таблице да имају продужење важења тог периода јер по споразуму из 2011. период коришћења тих таблица је трајао пет година и он сада истиче", рекао је Ђурић новинарима у Бриселу где је јуче настављен дијалог Београда и Приштине на техничком нивоу.

Ђурић додаје да би најбоље би било да се питање таблица не везује за било каква статусна питања и то је оно на чему српска страна инсистира у разговорима.

"Немојте да претварамо аутомобиле, камионе и превозна средства у носиоце политичких порука. Ако се не слажемо око статуса, хајде да прекријемо те статусне симболе и омогућимо људима да путују нормално, поручио је Ђурић.

Он додаје да још нема договора две стране око питања регистарских таблица, као и да разговори у Бриселу иду теšко јер да су оптерећени "генерално неповољном климом у дијалогу Београда и Приштине".

"Ми се трудимо да останемо позитивни и пре свега да заштитимо овај интерес везан за очување и опстанак наших таблица", поручио је Ђурић.

Ненад Рашић: Тим за ЗСО формиран без консултација с представницима Срба

Председник Прогресивне демократске странке (ПДС) Ненад Рашић изјавио је данас да су чланови Управљачког тима за формирање ЗСО изабрани без ширих консултација са представницима косовских Срба и да то тело не одражава регионалну заступљеност јер међу његовим члановима нема представника централног Косова и Косовског Поморавља.

Рашић је агенцији Бета рекао да није имао најаве о формирању тима као и да није знао какве критеријуме треба да испуне кандидати за то тело.

"Избор кандидата још једном је обављен без ширих консултација са представницима Срба на Косову. Чуо сам да је у завршној процедури избор тог тима, али иако сам председник парламентарне политичке странке, посланик у Скупштини Косова и члан посланичког клуба листе Српска, ипак ни ја ни колеге нисмо знали ко су потенцијални кандидати за тај важан тим", казао је Рашић.

Он је додао да се због одсуства представника Срба са централног Косова и из Косовског Поморавља, који чине око 55 одсто укупне српске заједнице, поставља питање да ли ће Управљачки тим располагати са довољно информација о проблемима Срба са тих простора.

"Не знам колико су ови чланови компетентни, али знам да у том тиму нема регионалне заступљености. Живот и проблеми у северним општинама па и Штрпцу разликују се од живота и проблема Срба на централном Косову и у Косовском поморављу, а исто тако проблеми у Грачаници разликују се од проблема које Срби имају у Пећи, Истоку или Клини", навео је Рашић.

Председник ПДС је додао да ипак очекује да Управљачки тим има утврђене изазове за сваки од региона и законске механизме који могу бити спроведени унутар косовског система за заштиту Срба у срединама где су они већинско становништво али и тамо где су мањина.

(Танјуг-Бета-РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер