Početna strana > Hronika > London: U toku samit o Zapadnom Balkanu; Dačić: Ako nema napretka u dijalogu s Prištinom, nema ni u pregovorima sa EU; potpisan sporazum o sedištu Transportne zajednice u Beogradu
Hronika

London: U toku samit o Zapadnom Balkanu; Dačić: Ako nema napretka u dijalogu s Prištinom, nema ni u pregovorima sa EU; potpisan sporazum o sedištu Transportne zajednice u Beogradu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 09. jul 2018.

Peti put zaredom šest lidera Zapadnog Balkana sastaju se sa zvaničnicima Evropske unije kako bi sagledali šta je urađeno do sada i koji su još glavni zadaci i izazovi našeg regiona, naročito u svetlu evrointegracija.

Teme dosadašnjih susreta, od Berlina, preko Beča, Pariza i prošle godine Trsta diktirali su aktuelni događaji - izbeglička kriza, jačanje same evrozone i ekonomija. Ove godine tri su teme - bezbednost, rešavanje otvorenih pitanja poput nestalih osoba i treća je ekonomija.

Prvi put biće angažovan i civilni sektor, nevladine organizacije koje će imat debatu sa zapadnobalkanskim zvaničnicima o najvažnijanijim pitanjima. Prvi dan je u znaku ministara spoljnih poslova, gde je domaćin šef britanske diplomatije Boris DŽonson. Drugog dana, u utorak, britanska premijerka Tereza Mej biće domaćin liderima vlada zapadnobalkanske šestorke.

Potpisan sporazum - sedište Transportne zajednice u Beogradu

U Londonu su Srbija i Evropska komisija potpisale sporazum kojim se potvrđuje da će sedište Transportne zajednice Zapadnog Balkana biti u Beogradu.

Dogovor je potpisan u okviru Samita o Zapadnom Balkanu koji se danas i sutra održava u glavnom gradu Velike Britanije, a potpisivanju je prisustvovao ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

Evropska komesarka za transport Violeta Bulc napisala je na Tviteru da je ovo još "jedan važan međaš koji nas dovodi bliže potpuno funkcionalnoj transportnoj zajednici između EU i Zapadnog Balkana" i dodala da je to "ogromno dostignuće za ceo region".

Na potpisanom dogovoru čestitali su i evropski komesar za proširenje Johanes Han i zvaničnica Evropske komisije Henoveva Ruis Kalavera.

Han je na Tviteru napisao je "dobra vest za povezanost i saradnju na Zapadnom Balkanu, zapadnobalkanskih šest se dogovorilo o sedištu Transportne zajednice u Beogradu".

Ruis Kalavera je u Tviter poruci čestitala na upravo potpisanom dogovoru i dodala da će EU finansirati 80 odsto Sekretarijata Zajednice u Beogradu da bi se "ubrzala agenda povezanosti EU-Zapadni Balkan".

Dačić: Ako nema napretka u dijalogu s Prištinom, nema napretka ni u pregovorima sa EU

Zahtevi za rešavanje političkih odnosa između Beograda i Prištine, ali i Skoplja i Atine, svedoče o tome da za članstvo u EU nisu ključne samo reforme, rekao je u Londonu prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Ivica Dačić je, na sastanku ministara spoljnih poslova u okviru Samita o Zapadnom Balkanu, koji se održava u Londonu, podvukao da za Evropsku uniju reforme nisu jedina stvar na koju gleda.

"Na primer, mi možemo biti najdemokratskija zemlja na svetu, ali ako niste napredovali u dijalogu sa Prištinom, nema napretka ni u pregovorima sa EU. Imate slučaj Skoplja i Atine, Makedonija je mogla u smislu reformi da radi šta hoće, ali da nisu rešili pitanje imena, nikada ne bi napredovali dalje", rekao je Dačić.

Dačić je, stoga, predložio da se unutar postojećih članova Unije izvrši analiza i proveri koliko su te države stvarno u skladu sa EU standardima.

Šef srpske diplomatije je ukazao da reformama upravlja EU, kroz otvaranje i zatvaranje poglavlja, koji, kaže, takođe imaju svoje uslove za otvaranje i zatvaranje, i podsetio da Srbija na taj način trenutno pregovara.

Imajući u vidu šta se sve govorilo u proteklih dvadesetak godina, primećuje Dačić, kaže da je Srbija odavno trebala da bude deo EU.

"Svaka vlast je, još od Gorana Svilanovića do mene, obećavala da će to biti evo baš sada za ovu priliku", kaže Dačić.

Smatra da su svi postali pomalo umorni i od reformi i od proširenja, kako zemlje u regionu, tako i zemlje u EU.

"Mislim da je posle izlaska Velike Britanije iz EU, jedina nada i spas za EU da Zapadni Balkan uđe", zaključio je Dačić.

Dačić o slobodi štampe: Mediji, pišite šta hoćete

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić imao je zapažen nastup na Samitu o Zapadnom Balkanu koji se održava u Londonu. Dao je svoje viđenje medijskih sloboda u Srbiji, ali i odnosa EU i Zapadnog Balkana, piše Mondo.

Ivica Dačić često izazove medijsku pažnju svojim izjavama ili nastupima. Često je prozivan zbog nediplomatskog ponašanja ili da je izašao iz okvira uobičajenog diplomatskog ponašanja, ima i onih koji ga kritikuju što voli da zapeva, ne oklevajući da to čini ni pred visokim zvanicama ili visoko kotiranim gostima, mnogima smeta što ne govori engleski jezik...

Ali, svaki njegov nastup koji izađe iz konvencionalnog jeste zahvalan za medije. Nije izneverio ni u Londonu, gde je pozvan da govori na Samitu o Zapadnom Balkanu.

Najpre je primetio da je apsurdno da se o Zapadnom Balkanu i njegovoj perspektivi ulaska u Evropsku uniju govori baš u zemlji koja je odlučila da iz Evropske unije istupi.

"Svuda oko nas su neke razne predstave. I ovo je predstava da u zemlji koja izlazi iz EU govorimo o evropskim integracijama Zapadnog Balkana. Ali, sve predstave bi trebalo da se završe nečim što je dobro", rekao je Dačić.

Nastavio je o medijima i o slobodi izveštavanja.

"Što se mene tiče, moja poruka je sledeća: mediji, pišite šta hoćete".

Na primedbu domaćina, odnosno moderatora sesije da na prostoru Balkana mediji baš i nisu slobodni i da nema slobode izveštavanja, odnosno da je sve manje i manje, Dačić je uzvratio:

"Čekajte, je l' ste vi mene čuli šta sam rekao? Rekao sam - pišite šta hoćete. Inače bih vam rekao - pazite šta pišete".

"Znači, prema vašem mišljenju, nema razloga za zabrinutost o slobodi medija u Srbiji?", nastavio je moderator.

Dačić se na to okrenuo ka publici i prokomentarisao: "Evo, neka neko kaže kad je imao neki problem sa mnom".

Pacoli: Nema povlačenja priznanja, nema nikakvih nota

Prvog dana samita u Londonu, uoči samog početka, odnose Srbije i Kosova komentarisao je ministar spoljnih poslova u kosovskoj Vladi Bedžet Pacoli.

On kaže da je veoma radostan što je Kosovo na petom skupu u okviru berlinskog procesa ravnopravan učesnik sa ostalim zemljama, a da su na stolu interesantne teme za diskusiju. O povlačenju priznanja nezavisnosti Kosova, kaže, nema nikakvih potvrda.

"Nema povlačenja, nemamo nikakvih problema sa zemljama koje su priznale nezavisnost Kosova. Nismo primili nikakve note o povlačenju priznanja. Svi naši prijatelji su sa nama, svi do jednog", rekao je Pacoli.

Stefanović: Rešeni u borbi protiv sajber kriminala

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović poručio je, na sastanku ministara unutrašnjih poslova i bezbednosti na Samitu o Zapadnom Balkanu u Londonu, da o rešenosti Srbije da se bori protiv sajber kriminala najbolje govore rezultati policije, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Stefanović je podsetio da krađe ličnih podataka građana, falsifikovanje i zloupotrebe platnih kartica, teroristička propaganda, seksualna eksploatacija dece na internetu i svi ostali oblici sajber kriminala nisu zaobišli ni jednu zemlju, te tako ni Srbiju.

"Na ovaj transnacionalni izazov moramo dati zajednički odgovor, koji počiva na kontinuiranoj i čvrstoj saradnji naših policija, ali u toj borbi i svaka od naših zemalja mora dati svoj maksimum", rekao je Stefanović.

On je istakao da je Odeljenje za borbu protiv visokotehnološkog kriminala MUP-a Srbije u prethodne četiri i po godine podnelo ukupno 483 krivične prijave za različite vrste krivičnih dela iz ove oblasti, a da je ove godine do jula meseca podneto ukupno 52 krivične prijave protiv 61 osobe, i da je znašanjno proširen kapacitet tog Odeljenja.

Stefanović je rekao da je Srbija napravila nacrt Nacionalne strategije i Akcionog plana za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, koji će biti usvojeni u septembru na sesiji kojom je predsedavao britanski ministar za nacionalnu bezbednost Ben Valas.

Ministar je naveo i da se Srbija ne zadovoljava urađenim i da smatra da uvek postoji prostora za napredak, kako u regionu tako i u samoj Evropskoj uniji.

On je najavio da Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije 20. i 21. septembra u Beogradu organizuje i međunarodnu konferenciju o visokotehnološkom kriminalu i informacionoj bezbednosti pod nazivom "Poveži se sigurno!".

On je rekao da će Srbija biti domaćin ministarsko-ekspertske konferencije, koja se prvi put organizuje u regionu, i na kojoj će ministri unutrašnjih poslova i brojni strucnjaci iz ove oblasti imati priliku da razmene iskustva i unaprede direktnu saradnju, u regionu, ali i šire.

"Srbija i na ovaj način želi da da svoj doprinos u zajedničkoj borbi protiv jednog od najvećih bezbednosnih izazova savremenog doba", poručio je Stefanović.

Han: O liberalizaciji viznog režima za Kosovo pre letnje pauze

Evropski komesar za proširenje i susedsku politiku Johanes Han izjavio je u Londonu da će EU pre letnje pauze u radu doneti odluku o liberalizaciji viznog režima za državljane koji imaju kosovski pasoš.

"Siguran sam da ćemo održati obećanje i da ćemo pre letnje pauze doneti odluku", rekao je Johanes Han odgovarajući na pitanje novinara u Londonu kada ta odluka može da se očekuje.

Upitan o značaju Berlinskog procesa, Han je ocenio da je to važna inicijativa za saradnju unutar regiona i da se ispostavilo da je veoma efikasan.

"Sada smo počeli da sprovodimo projekte, ali još mnogo rada je preostalo. Dobro je što je to mogućnost da se zemlje spremaju za evropsku perspektivu", rekao je Han.

Takođe je naveo da je u došlo i do napretka kod država Zapadnog Balkana, napominjući da ponekad politička volja opredeljuje spremnost za delovanje, ali da smatra da sada ima određenog napretka.

"Nakon putovanja po regionu sa predsednikom Evropske komisije Žan Klod Junkerom i Samita u Sofiji, došlo je do inicijative premijera da im se mesečno šalju izveštaji o napretku i šta treba da rade dalje. To sam uradio već četiri puta i dobio sam ne samo odgovore već i akcije. Mislim da je to dobro", napomenuo je Han.

Prema njegovim rečima, dosta toga je u nekoliko prethodnih meseci urađeno u regionu.

Han: Zapadni Balkan ostvario napredak, mnogo je urađeno

Evropski komesar za pregovore o proširenju Johanes Han izjavio je da su zemlje zapadnog Balkana proteklih nekoliko meseci ostvarile mnogo na putu integracije u Evropsku uniju. Odgovarajući na pitanje o osnovnim problemima na zapadnom Balkanu što se tiče evropskih integracija, Han je naveo da su to ponekad politička volja, odlučnost i spremnost da se deluje.

"Ali, ostvaren je napredak. U regionu postoji veća svest o tome šta je neophodno učiniti. Za proteklih nekoliko meseci je mnogo toga urađeno. Veliki sam optimista", rekao je Han u Londonu, gde se održava samit EU o zapadnom Balkanu.

Han je ocenio da je Berlinski proces pokrenut radi jačanja saradnje na zapadnom Balkanu i da se pokazalo da je veoma efikasan.

"Ali, još mnogo toga treba uraditi. To je dobra prilika da se zemlje regiona pripreme za evropsku perspektivu", izjavio je Han.

Odgovarajući na pitanje o viznoj liberalizaciji za građane Kosova, Han je izrazio uverenje da će EU odluku o tome doneti pre letnje pauze.

DŽonson najavio pomoć Britanije

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Boris DŽonson najavio je danas da će Velika Britanija uložiti 10 miliona funti za izgradnju digitalnih veština kod mladih na zapadnom Balkanu radi povećanja mogućnosti za zapošljavanje, saopštio je Britanski savet.

Prvog dana Samita za zapadni Balkan objavljeno je da će Britanski savet pružiti podršku nastavnicima i deci u više od 4.500 škola zapadnog Balkana kroz program „Škole za 21. vek“.

Cilj je da se podstakne digitalna pismenost, kritičko razmišljanje i rešavanje problema.

Obezbeđivanjem pristupa digitalnom obrazovanju ova sredstva će pomoći u podsticanju nove generacije inovatora i preduzetnika.

London domaćin uprkos Beregzitu

Čini se paradoksalno da je London domaćin Samita posvećenog jačanju Evropske unije i sa zemljama Zapadnog Blakana u njoj, i to samo devet meseci pre nego što će zvanično napustiti istu tu uniju.

Međutim, odluka da London bude jedan od domaćina doneta je pre Bregzita, a i sami britanski zvaničnici kažu da na ovaj način žele da pošalju političku poruku da, iako London napušta Evropsku uniju, ne napušta Evropu i želi bezbedan, stabilan, ekonomski razvijen region Zapadnog Balkana.

Pri tom, naveli su da je spoljnopolitički interes Velike Britanije da podržava napore Srbije i drugih drzava regiona da postanu članice EU.

Ovo je peta godina za redom da se Samit održava i očekuju se konkretna rešenja da bi skup imao smisla.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je uoči Samita za RTS da je, osim konkretnih projekata, suština sastanaka u okviru Berlinskog procesa i pokazivanje da je tema proširenja EU i dalje aktuelna.

(Agencije - RTS - N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner