петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристијан Шмит: Већ данас почињем са радом на проналажењу правних решења како би кривично били гоњени сви они који негирају геноцид у Сребреници
Хроника

Кристијан Шмит: Већ данас почињем са радом на проналажењу правних решења како би кривично били гоњени сви они који негирају геноцид у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јул 2023.

 Високи представник у БиХ Кристијан Шмит изјавио је данас у Поточарима да ће почети радити на проналажењу правних решења како би сви који негирају геноцид у Сребреници били кривично гоњени.

„Оно што се десило овде је ужасно. Ја ћу већ данас и сутра почети радити на томе да сви они који су негирали геноцид и настављају то радити да се против њих предузму правне радње и да се кривично гоне“, нагласио је високи представник.

Шмит је рекао да ће сутра у Поточарима, с њим у делегацији на комеморацији жртвама сребреничког геноцида из 1999, бити и главни тужилац из Баварије са својим колегама.

„Они раде на предметима негирања холокауста и тражићемо које су то најбоље радње које се могу предузети против особа које негирају геноцид, против свих особа које пропагирају лажи, а једини начин на који се може о овоме говорити јесте истина“, казао је Шмит.

Шмитов претходник, Валентин Инцко, донео је закон о забрани негирања геноцида, али из Тужилаштва БиХ није покренут ниједан предмет против особа које јавно негирају геноцид у Сребреници и величају особе пресуђене за ратне злочине, наводећи да та област није правно јасно дефинисана.

Шмит данас у Поточарима присуствује конференцији „Меморијалног центра Сребреница“ и Светског јеврејског конгреса, која се одржава под мотом „За заједничко памћење“.

„Ова конференција заиста је велики сигнал и знак свима који желе бољу будућност да не смеју негирати геноцид и занемаривати оно што се десило“, казао је он.

Према његовим речима, шокантно је да се и после толико година не може доћи до заједничког становишта о прошлости.

(Бета-Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер