уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристијан Шмит: Решење за кризу у БиХ је дијалог, позивам Додика да се "спусти на земљу“, у РС има доста других политичара који се не слажу са њим; Имао сам веома корисне разговоре са Вучићем
Хроника

Кристијан Шмит: Решење за кризу у БиХ је дијалог, позивам Додика да се "спусти на земљу“, у РС има доста других политичара који се не слажу са њим; Имао сам веома корисне разговоре са Вучићем

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. новембар 2021.

Високи представник за БиХ Кристијан Шмит изјавио је да је за дијалог различитих субјеката у Федерацији БиХ, али и да преферира корисну помоћ свих суседних земаља у решавању кризе у БиХ, као и да су му, у том смислу, веома корисни разговори са председником Србије Александром Вучићем.

Кристијан Шмит је за агенцију Тањуг, на питање да ли се криза у БиХ може решити дијалогом или се рачуна да је решење притисак на Републику Српску и Милорада Додика,  рекао да би разговор унутар БиХ, али и Српске, био пожељан.

Шмит тај разговор види пре свега са, како каже, политичарима који се не слажу са Додиком, а којих у том ентитету има доста.

"Проблем није у дијалогу међународне заједнице и њега (Додика), многи људи разговарају са њим, а ја сам позвао њега и доста важних људи га је позвало да разговара са мном. Морамо да разговарамо у име доброг развоја земље и уопште не одбијам предлоге зато што долазе из РС. Ја морам да будем неутралан", рекао је Шмит.

Позвао је Додика да се, како каже "спусти на земљу".

Како је рекао, актери желе да разговарају, али да међународна заједница не може да му понуди да разговара само са њим, јер, каже, у Републици Српској има доста других политичара и они се сви не слажу са српским чланом Председништва БиХ.

На питање да ли себе, с обзиром на оспоравања његовог легитимитета, види као човека који може да разреши актуелну кризу у БиХ, Шмит каже да он може да допринесе решењу на најбољи могући начин.

"Ово не би требало да се персонализује. Ја сам овде 100 дана, имам доста политичког искуства и политички сам посвећен решавању  проблема. Убеђен сам да треба да допринесем овоме онолико колико могу, али то неће вредети без помоћи других. Проблем је што политичари причају са политичарима, а требало би људи са људима", рекао је Шмит.

"Разговори са Вучићем веома корисни" 

Шмит истиче и да су му разговори са председником Вучићем веома корисни, као и да је добро разговарати о различитим позицијама, опсервацијама, одговарајући на питање колико су му важни разговори са Александром Вучићем председником Србије, која је потписница Дејтонског споразума.

"То је од велике помоћи и добро је што не морам да се представљам председнику Вучићу или другим политичким лидерима из Србије јер сам и пре био овде. Београд и Сарајево су ваздушном линијом близу и уколико буде потребе разговараћемо у зависности од ситуације. Видећемо. Волим да долазим у Београд", рекао је високи представник.

Коментаришући изјаву команданта војне мисије ЕУФОР у БиХ, аустријског генерала Александера Плацера да у изјавама српског члана Председништва Милорада Додика не види "никакву класичну војну претњу", као и да међународна заједница тешко може да спречи враћање на више војски, и питање је шта је онда спорно у томе што Република Српска жели да поврати ту надлежност, Шмит каже да цени Плацерово мишљење, али да би о томе требало да се разговара.

"Ценим мишљење генерала Плацера и сложио бих се са њим да не постоји никаква стварна војна претња, али ако погледате законодавне акте, споразуме о преносу који стоје у Дејтону и који подразумевају јединствену војну структуру, из којих се не можете једнострано повући и то је питање које је Плацер спомињао, треба да се разговара. Наш став је 'једна држава једна војска', не желимо да имамо више војски јер то није добра идеја, из много разлога, узимајући у обзир последњих 30 година и знам да Плацер има исти став", рекао је Шмит.

Говорећи о поређењу ситуације у БиХ са Косовом и Метохијом, Шмит каже да те две ситуације нису за поређење, јер БиХ има другачију структуру и другачије изазове.

"Знам да су обе земље у фокусу Србије због српског становништва, међутим, изазови на КиМ су другачији. БиХ је на путу ка евроинтеграцијама. Више се ту ради о испуњењу обећања, нема ситуацију на границама као КиМ", рекао је Шмит за Танјуг.

Додао је да је за БиХ добра вест да се неке од унутрашњих дискусија могу решити уз помоћ суседних земаља и ЕУ, али и уз његову помоћ.  

"Моја позиција у међународној заједници није угрожена"

Кристијан Шмит је рекао да то што на седници СБ УН није лично представио извештај о БиХ и што је на тој седници усвојена резолуција у којој се не помињу ОХР и високи представник, ни на који начин не утиче на његову позицију у међународној заједници.

Шмит је тако одговорио на питање да ли је његов легитимитет као високог представника у БиХ доведен у питање, након што му није омогућено да лично прочита извештај и након што је изгласана резолуција којом се продужава мандат Еуфора и у којој се не помињу ОХР и високи представник.

"Оно што је важно јесте да сам ја поднео свој извештај. С тим што сам овако добио више признања и опсервација за извјештаја него да сам га представљао уживо. Али то је у реду и ни на који начин не утиче на моју позицију у међународној заједници. Ствари које сам сматрао да треба да кажем, рекао сам и написао", рекао је Шмит.

На питање зашто медији коментаришу исход одлуке СБ УН у категоријама "победник" и "губитник" са једне стране, а са друге је виде као компромис неистомишљеника, Шмит каже да нема победника и губитника и да је ситуација веома јасна.

"Веома је важно рећи да нема победника и губитника, то је само веома јасан опис ситуације онакве каква јесте. Доста људи у региону је веома посвећено томе да не дође до ескалације ситуације. Допустите и да их именујем. То су председник Србије Александар Вучић и други одговорни људи који морају да се носе са многим стварима. Рекао бих можда да има више победника. Не би требало да буде више ескалација нити референци на прошла времена", оценио је Шмит.

Коментаришући примедбе из Републике Српске да његов извештај изгледа као да га је писао лидер СДА Бакир Изетбеговић, Шмит каже да не зна шта Изетбеговић пише или мисли, али да је извештај његов и да се у њему фокусирао на питања Федерације у којима има највише изазова.

"Сарадња људи никако није завера. Појединачно сам истакао господина Додика. Нисмо део политичке игре, мада политичари воле да играју игре, али бих волео да кажем да је сувише озбиљно за људе да наставимо. Знам Изетбеговића, али вас уверавам да ни он ни господин Додик нису допринели мом извештају", рекао је Шмит.  

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер