Početna strana > Hronika > Četrdeset i dvoje srpskih sudija i trinaest tužilaca položilo zakletvu pred Hašimom Tačijem; Hašim Tači: Pozdravljam vašu spremnost da se integrišete u kosovsko pravosuđe
Hronika

Četrdeset i dvoje srpskih sudija i trinaest tužilaca položilo zakletvu pred Hašimom Tačijem; Hašim Tači: Pozdravljam vašu spremnost da se integrišete u kosovsko pravosuđe

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. oktobar 2017.

Četrdeset i dvoje srpskih sudija i trinaest tužilaca položilo je zakletvu pred kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem. Ove sudije i tužioci danas su integrisani u pravosudni sistem "Republike Kosovo", na šta im je i sam kosovski predsednik čestitao. Polaganju zakletve prisustvovali su međunarodni predstavnici na Kosovu, uključujući ambasadore.

"Pozdravljam vašu spremnost da se integrišete u kosovsko pravosuđe i radite u skladu sa kosovskim zakonodavstvom. Takođe, pozdravljam vašu spremnost da izvršavate funkciju sudija, tužilaca časno, odgovorno i nepristrasno, poštujući pravila profesionalne etike," rekao je Tači u obraćanju sudijama, navodi se u saopštenju iz kosovskog predsedništva.

Naveo je i da je imenovanje sudija i tužilaca iz nevećinskih zajednica "u potpunosti održava multietničku prirodu Kosova":

"Kosovo je izgrađeno na ustavnim principima, inkluzivnosti, jednakosti i slobodi svakog pojedinca. Kosovo je usvojilo odgovarajuće mere za unapređenje pune i efektivne ravnopravnosti između pripadnika zajednica u svim oblastima ekonomskog, socijalnog, političkog i kulturnog života."

Istovremeno se zahvalio međunarodnim prijateljima, čiju su, kaže, podršku imali na ovom putu, navodeći:

"Sudije i tužioci imaju veliku ulogu u životima građana u ostvarivanju njihovih prava u obezbeđivanju jednakog pristupa pravdi, bez obzira na njihov pol, rasnu, versku i nacionalnu pripadnost," dodao je predsednik.

Tači potpisao ukaz o imenovanju sudija i tužilaca iz manjinskih zajednica

Tači je danas nakon polaganja zakletve potpisao ukaz o imenovanju 40 sudija i 13 tužilaca iz manjinskih zajednica i istakao da imenovanje nosilaca pravosudnih funkcija iz manjinskih zajednica predstavlja multietničku prirodu Kosova, saopšteno je iz kabineta kosovskog predsednika.

U saopštenju se ističe da ukaz o postavljanju sudija i tužilaca iz manjinskih zajednica jedna od afirmativnih mera koje institucije Kosova preduzimaju kako bi se postigla puna i efektivna ravnopravnost pripadnika zajednica u svim oblastima ekonomskog, društvenog, političkog i kulturnog života.

Polaganjem zakletve i ukazom se obezbeđuje "potpuna primena Sporazuma o pravosuđu koji je postignut u Briselu 10. februara 2015. godine".

Srpske sudije i tužioci trebalo je da polože zakletvu pred kosovskim predsednikom 17. oktobra, ali se oni na polaganju zakletve nisu pojavili.

Do odlaganja "pune implementacije" sporazuma o pravosuđu, kako je ranije najavljivano, nije došlo zbog, saopšteno je iz EU, zahteva za odlaganjem od strane Beograda.

Zašto je do odlaganja integracije srpskih pravosudnih radnika u kosovski sistem došlo - nije bilo zvaničnih informacija, dok su direktor Kancelarije za KiM, Marko Đurić, a potom i srpski Predsednik, Aleksandar Vučić, najavili da će se integracija dogoditi tri dana kasnije, odnosno juče - dan nakon kosovskih lokalnih izbora.

"Što se mene tiče, dao sam odobrenje kao predsednik, a Vlada Srbije je posle današnje sednice dala odobrenje", rekao je tada Vučić.

Međutim, iz kosovskog predsedništva navedeno je da će "dekret o sudijama i tužiocima iz nevećinskih zajednica biti donešen samo kada prvi čovek Kosova odluči o ovom pitanju". 

Sporazum o pravosuđu postignut je početkom februara 2015. godine, nakon čega je iz beogradskog pregovaračkog tima istaknuto da uz ovaj sporazum postoji i "prateći sporazum koji razrađuje sve detalje", te da "ni na jednom mestu, nema ni grba, ni naziva 'Republika Kosovo'".

Naveli su i da će srpske sudije polagati "statusno neutralnu zakletvu", odnosno "posebnu vrstu zakletve koja neće biti ista kao zakletva koju polažu sudije kosovski Albanci".

Ipak, za sada nije u javnosti poznato da li je današnja zakletva koju su sudije i tužioci položili bila "statusno neutralna".

Od 2015. raspisana su i dva konkursa za integraciju nekadašnjih tužilaca, sudija i administrativnog osoblja srpskog pravosudnog sistema u kosovski, vršena je njihova obuka, ali nijednom, suprotno praksi kosovskih pravosudnih institucija - nisu saopštena njihova imena.

Današnja integracija najavljena je iz Brisela nakon, kako je tada navedeno, neformalnog sastanka Tačija i Vučića, a nakon ranije najavljenog roka za integraciju srpskog pravosuđa što je bio 10. januar 2017.

Koha: Ispred zgrade Predsedništva Kosova stigao autobus koji je dovezao srpske sudije i tužioce koji treba da polože zakletvu 

Danas će kosovski predsednik Hašim Tači doneti dekret za sudije i tužioce iz nevećinske zajednice.

Prema saopštenju iz predsedništva, donošenje ovog dekreta je jedna od afirmativnih mera koje kosovske institucije preduzimaju za postizanje pune i delotvorne ravnopravnosti članova zajednice u svim oblastima ekonomskog, socijalnog, političkog i kulturnog života.

Prema saznanjima KTV-a, ispred zgrade Predsedništva Kosova stigao je autobus koji je pratila kosovska policija, a za koji se veruje da prevozi srpske sudije i tužioce.

Polaganjem zakletve u potpunosti je sproveden Sporazum o pravosuđu, koji je u Briselu postignut 10. februara 2015. godine.

Izvor: Koha (Tekst je izvorno preveden sa albanskog)

Videti još:

Slaviša Ristić u Skupštini: Na osnovu kojih ustavnih ovlašćenja su Vučić i Vlada odobrili sudijama i tužiocima da se integrišu u pravni sistem Kosova i da polože zakletvu pred ratnim zločincem Tačijem

(KoSSev)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner