уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кајл Скот: Србија и Косово да се врате преговорима; Наш став остаје непромењен, циљ остаје исти - опсежни споразум о нормализацији
Хроника

Кајл Скот: Србија и Косово да се врате преговорима; Наш став остаје непромењен, циљ остаје исти - опсежни споразум о нормализацији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. мај 2019.

 Амбасадор САД у Србији Кајл Скат каже за Н1 да је извештај Европске комисије о Србији правичан, да показује да је учињен напредак, али да у областима попут владавине права и слободе медија, мора да се још ради. Дијалог Београда и Приштине у последњих 6 месеци, каже, иде уназад, и наглашава да две стране морају да поново седну за преговарачки сто.

"Извештај ЕК је доста дугачак, још увек га проучавам. Али оно што на први поглед могу рећи је да су ти извештаји увек важни барометри земљама на путу ка ЕУ. Овај извештај био је правичан, поштен са обе стране, констатован је напредак, али је и речено да је потребно у неким областима уложити одређени напор", рекао је Скат у Новом дану.

У извештају о европским реформама у Србији у 2018. години Европска комисија је нагласила да су "напредак у владавини права и сређивање односа с Косовом од битне важности и наставиће да одређују даљи ритам преговора о чланству" Србије у ЕУ. У сажетку Извештаја о напретку Србије, подвлачи се да је "нужно да Србија знатно убрза ритам реформи у области владавине закона".

То је, како се наводи, "посебно важно кад је реч о независности правосуђа, борби против корупције, слободи медија, као и решавању случајева ратних злочина и организованог криминала у самој земљи, ако Србија жели да одржи свеукупну равнотежу у својим преговорима о чланству с ЕУ". Србија је, оцењује ЕК, "у дијалогу с Приштином, уз посредовање ЕУ, у целини остала ангажована упркос увођењу царина од Косова".

Премијерка Србије Ана Брнабић оценила је да је извештај Европске комисије у појединим деловима необјективан, а да је најзанимљивије како се у извештају дошло до оцена и критика у области слободе медија и изражавања, рада парламента, протеста и сарадње са цивилним друштвом.

"Не могу да коментаришем речи премијерке Брнабић, али мислим да је извештај поштен, то је покушај да се на објективан начин сагледа ситуација", казао је Скат.

Према његовим речима, Србија је у последњих 12 месеци напредовала.

"Напретка је несумњиво било, економија се држи релативно добро, незапосленост је у паду, у државној управи је постигнут одређени напредак, као и напредак на Дуинг бизнис листи. Али, постоје области које морају да се поправе - владавина права, непостојање политичког дијалога, питање медија и медијских слобода, али и пословног окружења за медије", рекао је Скат.

Он је нагласио и да Србија има обавезу да координира своју политику са политиком Европске уније.

"Међутим, у тој области, дистанца са ЕУ се продубљује, уместо да се приближава", каже амбасадор.

Гост Н1 оцењује да су владавина права и економија блиско повезани, и да од развоја прве, зависи и развој друге области.

"Када говоримо о владавини права, говоримо и о регулативи, имамо потребу за равноправношћу, поштењем, транспарентношћу поступака", каже Скат.

Медији се користе за напад за неистомишљенике

Ситуација у медијима, како је рекао, не иде у прилог српским грађанима.

"Пуно је говора о медијским слободама, о недостатку професионализма, о таблоидизацији, и то не иде у прилог грађанима. То није само моја процена, међународне организације које говоре о ситуацији у медијима, Репортери без граница рецимо, за ове три године колико сам ја овде, Србија је на том индексу пала за 30 места и сада се налази на 90. месту у свету. С друге стране, не ради се само о слободи медија, разни гласови се чују, већ се ради и о томе да се медији не користе као чувари демократије, већ се користе за напад на противнике из којих год политичких средина да долазе", казао је Скат.

Према његовим речима, то није добро за демократију, за окружење, за свакодневно функционисање друштва.

"Мислим да не постоји ниједна демократска влада која се не жали на медије, сетим се Дожна Кенедија, када су га питали, он је рекао - 'Ја не волим медије, али врло често чујем ствари у медијима које не чујем од својих саветника у влади'...Медији треба да служе као систем контроле и равнотеже у односу на власт, и можда то неће увек бити пријатно за владајуће, али је то кључан елемент за друштво и за лидере", оценио је Скат.

На питање да ли мисли да су преговори Београда и Приштине запали у ћорсокак, Скат каже: "По природи, дипломате морају да буде оптимисти, морамо да тражимо решења. Али, морамо бити и реални - ситуација није добра, дијалог се не води и постоји обострано неповерење. Наш став остаје непромењен, циљ остаје исти - опсежни споразум о нормализацији. А да бисмо до тога дошли, то подразумева дијалог који води ЕУ, мора да постоји дијалог. Обе стране морају да се врате за преговарачки сто, да видимо како можемо да идемо напред".

О политичким разликама разговарати на достојанствен начин

Седница Скупштине Србије о Косову у понедељак је, с тим у вези, каже, била важна.

"Дебата у парламенту је била важна, први пут од када сам ја овде, разговарало се отворено на седници Скупштине. Оно што је председник Србије рекао било је интересантно, о хватању у коштац са горком истином о Косову. Било је и помало тужно што опозиције није било, и то је један од проблема у политичком дијалогу. И власт и опозиција морају да отворено разговарају о политичким разликама на достојанствен начин, а један од тих места је парламент", рекао је амбасадор Скат.

Додао је и да дијалог у скупштини, на жалост, није био детаљнији.

"Догађаји наредних дана показали су колико је крхка ситуација на Косову", рекао је Скат мислећи на хапшења на Косову.

На питање да ли су предстојећи разговори у јулу у Паризу кључни, Скат каже: "САД нису позване ни у Берлин, нити смо обавештени да ћемо бити позвани у Париз. Ја подржавам идеју да покушамо да окупимо стране да размишљају о томе како ићи напред. Наставићемо да подржавамо и постизање свеобухватног споразума о нормализацији. Уколико састанци у Берлину и Паризу помогну у томе, мислимо да је то све за похвалу".

Кључ за наставак дијалога, каже, је у томе да "баријере и тарифе које заустављају наставак преговора, морају да буду уклоњене".

"САД кажу да тарифе не помажу томе и да их треба укинути. Треба предузети мере да би процес ишао напред, а у последњих шест месеци он иде уназад. Не желимо да критикујемо ЕУ за нешто што су радили, то је њихов процес и ми их подржавамо, били су активни од самог почетка... Надам се да Београд и Приштина виде да ЕУ покушава да буде поштени посредник у свему томе", казао је Скат.

Према његовим речима, решење за Косово мора да происекне "из овог региона".

"Не из Брисела, Вашингтона, мора из Приштине и Београд...И то решење мора да буде трајно, да допринесе не само помирењу Срба и Албанаца, већ да помогне стабилизацији региона Западног Балкана", рекао је Скат.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер