петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кајл Скот: Ценим Вучића зато што је увек искрен и јасан, надам се свечаном потписивању споразума Србије и Косова
Хроника

Кајл Скот: Ценим Вучића зато што је увек искрен и јасан, надам се свечаном потписивању споразума Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. април 2019.

 Председник Србије Александар Вучић снажно заступа интересе Србије, а код њега ценим то што је искрен и јасан, изјавио је амерички амбасадор у Србији Кајл Скот

У интервјуу за данашњи "Српски телеграф", он је на питање да ли је задовољан комуникацијом коју има с председником Вучићем рекао да је председник увек спреман на разговор о питањима од заједничког значаја.

 - Некада се састајемо у четири ока, некада у присуству наших саветника, али су ти разговори увек искрени и отворени и ја заиста ценим код председника управо то што је искрен и јасан. Не слажемо се увек, али и када се не слажемо, понашамо се џентлменски. Он снажно заступа интересе Србије и надам се да препознаје да је моја улога такође да представљам интересе и политику САД - рекао је Скот.

На питање да ли очекује да би у Белој кући могао да присуствује потписивању споразума између Срба и Албанаца, он је одговорио:

 - Ако мислите на свечаност потписивања од лидера Србије и Косова, свакако се томе надам. Ми и даље верујемо да је дошло време за споразум, али само ако су све стране спремне на компромис и препознавање потреба својих суседа. Да би се то остварило, потребно је да се обе стране врате за преговарачки сто - рекао је Скот.

Додао је да, међутим, док се то не деси, сумња да ће доци до напретка ка простизању правнообавезујућег споразума о свеобухватној нормализацији односа, јер је потребно да и Београд и Приштина показу већу жељу за тим него што се у овом тренутку види.

Некада се састајемо у четири ока, некада у присуству наших саветника, али су ти разговори увек искрени и отворени и ја заиста ценим код председника управо то што је искрен и јасан

Коментаришући хоће ли и када Србија ући у ЕУ, Скот је рекао да ако је Србија опредељена да усвоји потребне реформе у смислу јачања правне државе и да усвоји европске законе и прописе, онда верује да Србија још увек може да оствари тај циљ до 2025.

На питање како коментарише протесте у Србији и упаде и претње медијима и вређање новинара, он је одговорио да је право на протест и на слободно исказивање ставова, па и оних који су против власти, једна од темељних одлика сваког демократског друштва.

 - Одговорност Владе је да опозицији обезбеди простор и климу који омогућавају неометану слободу говора и јавног окупљања, што подразумева и приступ јавности путем јавног сервиса који финансирају порески обвезници у Србији - рекао је амерички председник.

Додао је да је, међутим, у исто време дужност одговорне опозиције да протести буду мирни и да се не прибегава насиљу.

 - Грађанска непослушност је једно, а намерно уништавање имовине или угрожавање законом заштићених права других је нешто сасвим друго и неприхватљиво. Нажалост, претње представницима медија и увреде на рачун новинара су постале уобичајена појава широм региона и видели смо много примера последњих месеци - казао је Скот.

Одговарајући на питање када ће председник САД Доналд Трамп посетити Србију, Скот каже да државне посете председника САД најављује Бела кућа, а не амбасадори у земљама домаћина.

 - Према томе, немам одговор на ваше питање, али би ми било веома драго да нам председник дође у посету - рекао је Скот.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер