понедељак, 18. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелена Милић: Спремност Вучића на дијалог у Бриселу је највећа храброст и патриотизам
Хроника

Јелена Милић: Спремност Вучића на дијалог у Бриселу је највећа храброст и патриотизам

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. новембар 2018.

Јако је добро што се бриселски дијалог наставља и интензивира упркос бројним проблемима, оценила је у емисији 360 степени председница Центра за евроатлантске студије Јелена Милић. Спремност на дијалог је заиста највећа храброст и патриотизам, рекла је.

"Јако добро што се дијалог дешава, похвално је што се наставља без обзира на велики број проблема. Можемо се слагати или не слагати са многим политкама владајуће коалиције... али мислим да је сада кад је овако тешко и компликовано јуначки ићи на дијалог", рекла је она.

Она је оценила и да су косовски Албанци мање спремни да направе компромис и да се тренутно будућност и репутација Косова озбиљно доводи у питање због њихове неспремности да разумеју очекивања својих партнера.

"Србија ту тренутно добија и не могу да се буним што је то тако", каже Милић.

Војни аналитичар Александар Радић је рекао да није питање шта нас раздваја, већ шта нас повезује сем чињенице да је криза и да се мора доћи до решења.

Србије била коректна и није се дизала тензија, али ситуација је озбиљна. Ма колико било тешко и озбиљна провокација, Србија би паметно требало да пусти да земље чланице НАТО решавају ту ситуацију, да покаже стрпљење и уздржаност

"Приштинске власти имају до сад једну стечену навику да су награђени за радикалне потезе, то је ефекат лоших ђака у разреду… кад разговарам са људима из Приштине, они виде да правила функционишу тако да ако чврсто ударите о сто, добићете оно што тражите, јер је Србија под притиском", рекао је Радић.

Нажалост, додаје он, на Балкану су ратови наметали решења, а процес преговора траје толико дуго јер свака ситна политичка калкулација може да се стави на сто и да буде аргумент изнад свих аргумента.

Говорећи о најави формирања војске Косова, Радић је оценио да су саме косовске снаге инструмент за тренутну политичку игрицу. Милић је додала да је то опасна провокација, и да је реакција Србије била коректна и није се дизала тензија, али да је озбиљнија ситуација.

Ма колико било тешко и озбиљна провокација, Србија би паметно требало да пусти да земље чланице НАТО решавају ту ситуацију, да покаже стрпљење и уздржаност.

"Може да се злоупотреби сложеност тренутка и стрпљење, а спремност на дијалог је заиста највећа храброст и патриотизам", оценила је она.

Говорећи о данашњем састанку председника Србије Александра Вучића и Косова Хашима Тачија у Бриселу, Милић је оценила да очито постоје и неки политички и безбедносни разлози зашто се процес решавања питања Косова убрзава.

 Она је оцеила и да косовски лидери не мисле на будућност нације.

"Највећи проблем је уистину то што косовски лидери, пре свега Рамуш Харадинај не мисле на будућност Косова и варају своје бираче и јавно мњење, дајући им лажну перцепцију да је Косово комплетирано, у смислу међународне заједнице. То је озбиљан проблем", каже.

Проблем је и то што се са друге стране мисли да су САД свемоћне и да могу да нереде косовским Албанцима шта год хоће, додаје.

"То су елементарне ствари билатералних односа. За САД је Косово суверена држава, не можете га третирати као протекторат више, и маневарски простор можда и није толико велик и то је сада уистину проблем. И на крају ће се свести на то ко ће попустити, а било би добро да то наплати на дуже стазе и покаже да је био поузданији партнер кад је Савезу било теже", казала је.

Радић је рекао да је политка војне неутралности више медијска него стварна слика. Он је рекао да мисли да би Вучић можда и потписао чланство у НАТО ако би тај потпис био строго поверљив.

Реалност је да је притисак све већи и да ће санкције због војне сарадње са Русијом бити неугодан изазов, закључио је он.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер