Početna strana > Hronika > Janoš Ader: Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka se slažu da Srbija treba što pre da postane članica EU; Vučić: Beograd na početku, kao jedan od uslova, imao pravno obavezujući sporazum sa Prištinom, ali više nismo sigurni šta to podrazumeva
Hronika

Janoš Ader: Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka se slažu da Srbija treba što pre da postane članica EU; Vučić: Beograd na početku, kao jedan od uslova, imao pravno obavezujući sporazum sa Prištinom, ali više nismo sigurni šta to podrazumeva

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 03. oktobar 2019.

Prag -- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je članice Višegradske grupe da podrže Srbiju u evropskim integracijama i da je "poguraju" na tom putu.

Vučić je zatražio podršku na tom putu kako bi i Srbija mogla da kaže da ima prijatelje u Briselu, koji će da se bore za nju.

"Onako kako ste vi nekada gledali u mnoge zapadne zemlje, tako mi danas gledamo u Višegradsku grupu i uspehe koje ste postigli", rekao je Vučić na zajedničkoj pres konferenciji po završetku Samita Višegradske grupe u proširenom formatu, u Pragu.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"Hvala predsedniku Češke Republike Milošu Zemanu na izuzetnom gostoprimstvu i pozivu koji za Srbiju mnogo znači, ovde jedino ja predstavljam zemlju koja nije članica EU. Imali smo vrlo otvoren razgovor, bilo je reči o proširenju i rekao sam našim prijateljima u Višegradskoj grupi da se mi nadamo da će oni biti ti koji će svojim konkretnim koracima i još direktnijim zalaganjima da utiču na sve druge da taj proces učine bržim, jasnijim i transparentnijim za Srbiju." Predsednik Vučić na Samitu Višegradske grupe +2, u Pragu, gde prisustvuju i predsednica Slovačke Republike @zuzana_caputova predsednik Češke Republike Miloš Zeman, predsednik Mađarske Janoš Ader, predsednik Republike Poljske Andžej Duda i predsednik Republike Slovenije @borutpahor . #V4

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) on

On je dodao da se nada i veruje da će i Srbija jednog dana pripadati tom klubu.

"Uz naš naporan rad i trud, potrebno nam je i vaše razumevanje i podrška", rekao je Vučić i dodao da će te zemlje uvek imati podršku Srbije u svim multilateralnim telima i u međunarodnoj zajednici.

Predsednik je preneo da je na Samitu rekao da je Beograd na početku, kao jedan od uslova, imao pravno obavezujući sporazum sa Prištinom, ali da više nismo sigurni šta to podrazumeva - da li međusobno neometenje pri ulasku u određene organizacije, pošto pojedine članice EU, kao i SAD, traže od Srbije priznanje Kosova, što, ističe, nije bio uslov na početku pregovora, u okviru poglavlja 35.

"Takođe sam rekao da i u Srbiji žive ljudi, da nismo klikeri, da smo 2000. ušli u proces evropskih integracija, da su vlasti govorile da će 2007. biti završen proces, a da danas ne možemo sa sigurnošću da kažemo ni da ćemo 2025. godine ući, i pod uslovom da ispunimo i uradimo sve što se od nas traži", rekao je Vučić.

To, istakao je, znači da ne zavisi sve od Srbije, te da je utoliko njegova moja molba članicama Višegradske grupe, iskrenim prijateljima Srbije i zagovornicima proširenja Unije, da nam pomognu po tom pitanju i da i Srbija može da kaže da ima prijatelje koji će da se bore za nas.

"Znam da se svako bori za svoje interese, svojih zemalja i građana, ali postojale su zemlje koje su svaku od vas gurale, a mi vas molimo da vi budete zastupnici Srbije u Briselu, EU, na svim forumima, da nam pomognete, jer ćemo mi kao lojalni i odani prijatelji moći da doprinesemo EU i ubrzanom razvoju naših bilateralnih odnosa", rekao je Vučić.

Istakao je da je sa prijateljima iz Višegradske grupe i Slovenije otvoreno razgovarao o svemu, a najviše o proširenju EU na Zapadni Balkan, i izrazio očekivanje da će te zemlje podržavati Srbiju, ali i konkretnim koracima učiniti da taj proces za Srbiju bude brži.

"Mene su samo za proširenje EU na Zapadni Balkan pitali i ja sam rekao našim prijateljiam i Borutu Pahoru da se mi nadamo da će oni biti ti koji nas neće samo podržavati, nego konkretnim koracima i direktnim zalaganjem uticati na sve druge i učiniti da taj proces za Srbiju bude brži i transparentniji", rekao je Vučić.

Govorio je, kaže, o svim problemima sa kojima se suočavamo.

"Nisam krio ni izbegavao odgovore na pitanja o ruskom uticaju u Srbiji, vladavini prava. O svemu smo otvoreno razgovarao sa prijateljima", rekao je on.

Predsednik Vučić se na, zajedničkoj konferenciji za medije, zahvalio češkom predsedniku Milošu Zemanu na gostoprimstvu i pozivu da učestvuje na sastanku.

"Za Srbiju to mnogo znači", rekao je on, dodavši da danas jedini predstavlja zemlju koja nije član EU.

Predsednik je rekao da se narodi Srbije i zemalja Višegradske grupe doživljavaju ne samo kao prijateljski, već i kao bratski, i da je to dobra podloga za saradnju.

"Počastvovan sam što imam priliku da budem vaš gost i gost Višegradske grupe, u ovom mestu nedaleko od Praga", zaključio je Vučić.

 Janoš Ader: Sve članice Višegradske grupe - Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka, slažu se da Srbija treba, što je pre moguće, da postane članica EU

Predsednik Mađarske Janoš Ader izjavio je u Pragu da se sve članice Višegradske grupe - Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka, slažu da Srbija treba da što je pre moguće postane članica Evropske unije.

"Stabilnost Balkana je u interesu EU. Ako Srbija ispunjava uslove za prijem, EU treba biti proširena", rekao je Ader na samitu Višegradske grupe.

Češki predsednik Miloš Zeman je izrazio zadovoljstvo što sve članice Višegradske grupe pružaju podršku Srbiji i žele da joj pomognu u svakom smislu.

Predsednik Poljske Andžej Duda ocenio je da vrata EU treba da budu otvorena za države zapadnog Balkana, ali da moraju da postoje jasni rokovi i uslovi.

"U EU smo ušli pre 15 godina. Znamo izazove sa kojima se suočavaju zemlje koje žele postati članice EU i podržavamo Srbiju na evropskom putu", izjavio je Duda.

Predsednica Slovačke Zuzana Čaputova rekla je da njena zemlja podržava prijem Srbije u EU, posle ispunjenja svih uslova i kriterijuma.

Samitu je prisustvovao i predsednik Slovenije Borut Pahor, koji je izjavio da Ljubljana podržava proširenje EU, jer se time smanjuju bezbednosni rizici.

"Podrška Višegradske grupe i Slovenije Srbiji je vrlo važna. Imamo obavezu da objasnimo ostalim članicama EU da je u interesu svih nas da se nastavi proširenje. Ono ne sme biti zaboravljeno, jer bi to moglo imati negativne posledice", rekao je Pahor.

(Tanjug-Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner