среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија одлучно корача ка чланству у ЕУ, без обзира на одбијање да уведе санкције Русији
Хроника

Ивица Дачић: Србија одлучно корача ка чланству у ЕУ, без обзира на одбијање да уведе санкције Русији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. октобар 2014.

Брисел - Шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је у Бриселу да Србија одлучно корача ка чланству у Европској унији, без обзира на одбијање да уведе санкције Русији.

Он је учествовао у скринингу о поглављу 31 преговора о придруживању, које се односи на усклађивање спољне политике Србије са европском, а потом је говорио о односу Србије и Европске уније, Србије и Русије, а прокоментарисао је и најављени долазак руског председника Владимира Путина у Србију.

"Чланство у ЕУ је први приоритет ове владе и око тога нема дилеме. Лично сам дошао на скрининг јер неки постављају питање да ли, због тога што се нисмо придружили санкцијама против Русије, стварно хоћемо у ЕУ", рекао је Дачић.

Вицепремијер је додао да ће Србија постепено хармонизовати своју дипломатију са заједничком дипломатијом ЕУ.

“Ми смо свесни својих обавеза и ту нема ништа спорно, а једина ствар око које се не слажемо са ЕУ су санкције Русији, које не можемо да подржимо баш као што не подржавамо ембарго Русије на увоз хране са ЕУ, рекао је Дачић.

Он је указао да су и Русија и Украјина пријатељи Србије и да Србија "не може да решава хладни рат".

Министар је подсетио да је степен усаглашености спољне политике са ЕУ до избијања украјинске кризе био преко 90 одсто и да је од увођења европских санкција Русији спао на испод 70, али да ће до момента примања у чланство процес усаглашавања бити довршен.

Говорећи о гасоводу Јужни ток, Дачић је рекао да га Србија неће градити ако се Москва и Брисел не договоре, јер Србија гас ионако може да добија само из Бугарске, која је чланица ЕУ.

"Не гради се Јужни ток због Србије, него због ЕУ, а ми не можемо да се смрзавамо само да бисмо испали принципијелни", рекао је Дачић.

Вицепремијер је истакао да Србија не усаглашава само своју спољну, него и безбедносну политику са ЕУ, што се види по учешћу у мировним операцијама и заједничкој борби против тероризма.

Одговарајући на питање из публике о најављеној посети руског председника Путина Београду, Дачић је рекао да не види у чему је проблем.

"Ако немачка канцеларка Ангела Меркел може свако мало да телефоном разговара са Путином, и ако су амерички и руски шефови дипломатије у сталном контакту, не видим зашто не бисмо могли да га зовемо", рекао је Дачић.

Потпредседник Владе Србије је подсетио да се следеће године навршава седамдесетогодишњица победе над фашизмом и да ће широм Европе тим поводом бити много парада у којима ће Русија, као сила савезница сигурно учествовати.

Одговарајући на питање о развоју односа Београда и Приштине које је поставила Мимоза Ахметај, косовска амбасадорка у Белгији, Дачић је рекао да је Србија чврсто опредељена за наставак дијалога.

"Радићемо на нормализацији односа, али вам нећемо помагати да будете независни", истакао је Дачић, додајући да је што се Београда тиче, прихватљиво све што не задире у питање статуса Косова.

Министар спољних послова је изразио очекивање да ће Србија још ове године отворити прва поглавља у преговорима о придруживању.

"Знам да неке чланице ЕУ не деле став да се поглавља отворе током италијанског председавања, али ми ћемо свеједно наставити да се крећемо ка Европи несмањеним темпом", закључио је Дачић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер