четвртак, 31. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Истраживање: Србија, ЕУ и БРИКС - срце на истоку, политика на западу
Хроника

Истраживање: Србија, ЕУ и БРИКС - срце на истоку, политика на западу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. октобар 2024.

Иако је за доста људи још увек непознат појам, БРИКС већина види као алтернативу ЕУ, чврсту везу са Русијом, блискост са несврстанима, каже за РТ Балкан Ђорђе Вукадиновић, аналитичар и уредник Нове српске политичке мисли.

На ком је путу Србија, а на ком државна политика? Иду ли у истом смеру – ка бриселском царству или грађани, ипак, вуку ка БРИКС-у?

Ако је према председнику Србије Александру Вучићу истраживања која кажу да је убедљивој већини грађана срце на истоку – лажу. Зато је пред јавно мњење изашао са другим бројкама – тачно 43 одсто је за Европску унију, а проценат мање за БРИКС. Али, признаје, у владајућој странци резултат је другачији – 55 у корист БРИКС-а. 

"Није то баш све тако, ово је под идеалним условима и под условом да се ја не изјашњавам директно за неку од те две стране. Уколико бих сутра рекао БРИКС, била би убедљива победа БРИКС-а. Уколико бих рекао Европска унија, била би убедљива победа Европске уније", рекао је Вучић прошле недеље, гостујући на ТВ Прва.

Истраживачи јавног мњења не поричу да глас председника по овом питању може бити значајан. Али, шта се дешава кад се спомене Косово? На чијој је страни резултат не семафору?

"Европска уније је, поред кока-коле, бренд у који се највише улагало. Нарочито у овом региону, и нарочито у Србији. Резултат тога је да је подршка ЕУ и даље значајна, иде до 50 одсто и клизне испод 40 чим стигну уцене да се уведу санкције Русији, цензурише рад руских медија... Међутим, када смо грађанима поставили питање да ли би се одрекли Косова у замену за чланство у Европској унији 87,3 одсто испитаника се изјаснило негативно, а само 3,1 проценат њих је дало потврдан одговор. И та бројка је идентична, или слична оној коју добијемо када питамо грађане да ли су за улазак у НАТО. Другим речима, ако је Европска унија Деда Мраз из кока-колине рекламе, грађани Србије не желе да Косово ставе испод бриселске јелке", објашњава за РТ Балкан аналитичар и главни уредник Нове српске политичке мисли (НСПМ) Ђорђе Вукадиновић.

Шта је Србима БРИКС? Алтернатива за евро-атланске интеграције? Нови, врли мултиполарни свет? Синоним за Русију?

"БРИКС јесте за доста људи још увек непознат и нов појам, али већина га ипак види као могућу алтернативу ЕУ, чврсту везу са Русијом, као и сличност  са некадашњим покретом  несврстаних.

У анкети мају ове године питали смо грађане да ли би БРИКС, на челу са Русијом и Кином, могао бити спољни ослонац Србије уместо ЕУ. Њих 46,6 одсто је одговорило са 'да', а 23,5 процената је рекло 'не' и око 30 одсто је било неопредељених

У анкети коју смо спровели у мају ове године директно смо супротставили ове две опције и питали грађане да ли би БРИКС, на челу са Русијом и Кином, могао бити спољни ослонац Србије уместо ЕУ. Њих 46,6 одсто је одговорило са 'да', а 23,5 процената је рекло 'не', а око 30 одсто је било неопредељених, који нису били сигурни шта да изаберу", објашњава Вукадиновић.

„Страначко расположење о чланству у Европској унији у владајућим партијама слично је расположењу грађана, али оном које влада уколико Косово није цена уласка у ЕУ. Тако је, према нашем последњем, септембарском истраживању, 42,5 одсто чланства Српске напредне странке (СНС) и Социјалистичке партије Србије (СПС) за ЕУ, а 41,9 против. Према истом истраживању, у опозицији има највише проевропљана – 56,5 процента, док је евроскептика око 33 одсто“, каже Вукадиновић.

Али, каже Вукадиновић, интересантно је видети какво је расположење страначки неопредељених грађана – а који су заправо најбројнији . А међу њима 45 одсто је против ЕУ, наспрам 38 одсто који су „за“ и 17 одсто уздржаних. 

Вишња Аранђеловић

(РТ, НСПМ)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер