четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Истанбул: Византијска Црква Христа Спаситеља из петог века биће претворена у џамију по истој процедури као и Аја Софија
Хроника

Истанбул: Византијска Црква Христа Спаситеља из петог века биће претворена у џамију по истој процедури као и Аја Софија

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. август 2020.

Турска влада је одлучила да претвори у џамију познату византијску Цркву Христа Спаситеља у Пољу која се назива Хора. Одлука је објављена у државном листу, преноси грчка телевизија „ЕРТ“. Из Руске православне цркве истичу да је „тужно гледати како се у мраку скривају последњи материјални трагови некада велике цивилизације“.

„Један од најсимболичнијих византијских споменика из епохе династије Комнина, познат по својим фрескама која су ремек-дела, претвара се у џамију по истој процедури као и Аја Софија. Како се очекује, биће прекривене византијске фреске, како би од цркве направили џамију“, преноси телевизија.

Управа за верска питања Турске потврдила је Спутњику да ће музеј Хора у Истанбулу, где се налази позната Црква Христа Спаситеља, бити коришћен за муслиманске молитве.

Русија: Турска игнорише вредност наслеђа Византије

Одлуку турских власти прокоментарисао је представник Руске православне цркве, заменик шефа одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, протојереј Николај Балашинов.

„Очигледно је турско руководство спремно да и даље доследно игнорише светску вредност наслеђа покорене Византије, која је страна њиховом разумевању, да демонстрира човечанству презирну равнодушност према хришћанским културним вредностима. Све то нимало не доприноси разумевању, сарадњи и пријатељству између наших народа, миру и међусобном поштовању између следбеника различитих религија. Болно је то гледати“, рекао је Балашов.

Он је истакао да се обећања турског лидера Реџепа Тајипа Ердогана да ће сачувати могућност слободног приступа културним вредностима Аја Софије – у пракси не реализују.

Према речима Балашова, непроцењиви мозаици остају прекривени за посматраче током целог дана. Жене имају ограничен приступ просторијама храма, који је претворен у џамију, а из места којима је омогућен приступ, немогуће је видети главне културне вредности Аја Софије.

На једној фрески се чак налази и Теодор Метохит који у рукама држи модел Цркве Хора и показује га Христу

Како је истакао, галерије у Аја Софији са највреднијим мозаицима су затворене.

Балашов сматра да се исто може очекивати у Цркви Христа Спаситеља у Пољу.

 „Мозаици и фреске који су тамо сачувани испод слојева гипса, које су рестауратори открили након Другог светског рата су истинско благо византијске уметности, озарене духовном светлошћу. По својој очуваности, софистицираности уметничког перформанса, сликовита целина манастира Хора нема равних“, рекао је представник Руске православне цркве.

Он је истакао да је сада „тужно гледати како се у мраку скривају последњи материјални трагови некада велике цивилизације“.

Црква Христа Спаситеља у Пољу

Црква, која је пре 74 године претворена у музеј, налази се у области Фатих у Истанбулу. Представља најпосећенију туристичку атракцију из византијског периода у Цариграду, уз Аја Софију и цистерну Базилику.

Црква је изграђена још у V веку у пољима (Хора) северозападно од тадашњег града, оивиченог Константиновим бедемом. Она је позната по томе што се у њој налазе добро очувани византијски мозаици због чега је унет у списак светске баштине УНЕСКО. Једна је од најстаријих историјских споменика у Истанбулу. Црква је претворена у џамију Карије 1511. године, када и Аја Софију, након освајања Константинопоља. Црква Хора се користила као џамија 434 године и претворена је у музеј 1945. године.

У новембру 2019. године државни савет Турске је донео одлуку да се храм преда под управу Дијанета – ресора за послове религије. Указ из 1945. године по којем је Хора била претворена у музеј је био укинут. Одлука да се Аја Софија претвори у џамију, изазвала је оправдане сумње неких експерата да исту судбину чека и црква Христа Спаситеља.

Политички аналитичари сматрају да је ово још један симболичан корак који упућује на историју у контексту ревизионистичке османске стратегије, коју следи Турска, преноси грчка телевизија.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер