среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Исламскa заједницa у Србији тражи оставку министра вера Шијаковића
Хроника

Исламскa заједницa у Србији тражи оставку министра вера Шијаковића

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. мај 2009.

НОВИ ПАЗАР – Мешихат Исламске заједнице у Србији (ИЗ) затражио је данас од министра вера Богољуба Шијаковића да поднесе оставку због саопштења да реису-л-улема Исламске заједнице БиХ Мустафа Церић није добродошао у Србију.

Мешихат је такође затражио од председника Бориса Тадића и премијера Мирка Цветковића да се ограде од става Министарства вера.

Министарство вера саопштило је у петак да Церић није добродошао у Србију због претњи које је током боравка у више градова Санџака изнео против Србије.

„Министарство вера је примило к знању речи Церића и озбиљно схватило претње које је тај верски поглавар директно и индиректвно упутио Србији и њеној безбедности. Због тога сматрамо да Мустафа Церић није добродошао гост у нашој земљи”, каже се у саопштењу.

ИЗ у Србији, на чијем је челу главни муфтија Муамер Зукорлић и која делује у оквиру Ријасета у БиХ, саопштила је да је на данашњој ванредној седници Мешихата овакав став министарства оцењен као увреда и клевета највишег ауторитета муслимана на Балкану.

Мешихат је усвојио закључак да такав став министарства „јасно илуструје” однос државних органа према муслиманима у Србији и је то резултирало нападима на аутономност и равноправност Исламске заједнице.

„Након овог скандалозног чина, министар вера Богољуб Шијаковић не може бити фактор успоставе добрих односа између државе и верских заједница, зато од њега тражимо да поднесе неопозиву оставку”, наводи се у закључцима које Мешихат доставио и медијима.

Ова верска заједница затражила је и од бошњачких министара и посланика да преиспитају своје учешће у Влади и Скупштини Србије.

„Уколико се надлежни државни органи према овим захтевима буду неодговорно опходили, Мешихат ће прекинути сарадњу са Министарством вера”, наводи се у закључцима Мешихата ИЗ у Србији.

У Србији је Исламска заједница подељена на ИЗ у Србији која је део Ријасета у БиХ и Исламску заједницу Србије која је изабрала свог реиса Адема Зилкића.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер