среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Инаугурисан 44. председник САД
Хроника

Инаугурисан 44. председник САД

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. јануар 2009.

Данас вам кажем да су изазови са којима се суочавамо реални, и на њих неће бити одговорено лако и брзо, али на њих ће бити одговорено. Била је ово порука коју је нови, 44. председник САД, први Афроамериканац у Белој кући, упутио Америци и свету, непосредно пошто се заклео над Библијом, оном над којом је 1861. то учинио његов славни претходник Абрахам Линколн.

Под пуним именом Барак Хусеин Обама Други, пред председником Врховног суда Џоном Робертсом, тачно у подне, видно узбуђен, Обама је на тренутак изазвао мук пред милионима Американаца који су га овацијама дочекали, заставши док је изговарао прве речи заклетве. Но, то је био само тренутак. Потом је, изговарајући без читања, енергично свој први председнички говор, најавио одлучну акцију у суочавању са економском кризом и ратовима у Ираку и Авганистану.

 - Наша економија је тешко ослабљена, што је последица похлепе и неодговорности неких, али и наших грешака и неодлучности да донесемо тешке одлуке - рекао је Обама. Он је истакао да је “дошло време да се реафирмише дух издржљивости и да се настави племенита идеја да су сви једнаки, слободни и да сви залслужују прилику да траже своју срећу”. - Време одлагања непријатних одлука је прошло и потребно је да почнемо нову изградњу Америке - истакао је Обама, често током свог 17 минута дугог говора прекидан овацијама. Заклетву је пре Обаме положио потпредседник Џозеф Бајден.

На историјску инаугурацију се из свих крајева САД слило више хиљада људи. Национални мол - травната површина која се простире од Капитол хила до Вашингтонског споменика, први пут је била отворена за оне који немају карте за инаугурацију. Метро је отворен у 4.00 ујутро по локалном времену, и већ тада су се на улазима у метро у вашингтонским предграђима формирали редови. Више хиљада аутобуса стигло је из целе Америке у округ Колумбија. У 4.15 ујутро у десној траци међудржавног пута 66 у Вирџинији формирана је колона возила дуга 2,5 километара. Већи део центра Вашингтона био је затворен за саобраћај. Свечано полагање заклетве на степеницама Капитола, у Вашингтону, на видео-екранима на улицама и у парковима тог града посматрало је, како се процењује, око четири милиона људи, које је обезбеђивало око 8.000 полицајаца и више од 11.000 војника и припадника Националне гарде. У мере безбедности било је укључено 58 различитих агенција којима координира тајна служба. Изнад Вашингтона још од викенда скоро непрекидно су летели хеликоптери, а на дан инаугурације придружили су им се и борбени авиони. Снајперисти су заузели положаје на крововима. У граду је постављено више хиљада контролних камера. Обама се, први пут, возио у новом блиндираном аутомобилу који је за новог председника направила фирма “Кадилак”, а које су медији већ назвали “звер”.

Око 10.00 по локалном времену почела је свечаност код зграде Капитола, где је наступио оркестар америчких маринаца и морнарице, певачица Арета Френклин, композитор Џон Вилијамс, виолиниста Јицак Перлман и виолончелиста Јо Јо Ма. Званични програм инаугурације отворио је молитвом конзервативни евангелистички пастор Рик Ворен, пригодну поему прочитала је песникиња Елизабета Вилијамс, а благослов поделио методистички свештеник и лидер Америчког покрета за људска права Џозеф Лоери. После свечаног ручка за око 200 званица, кроз Вашингтон се од Капитола ка Белој кући упутила 56. инаугурална парада. Председнички инаугурални одбор у току вечери организовао је низ балова за госте из целе земље.

Продавнице широм америчке престонице нуде разноразне предмете - беџеве, заставе, мајице и капе, па чак и кондоме. У понуди су и фигурине са Обаминим ликом, његове омиљене књиге, посебне мешавине кафе из Кеније. Не само у Кенији, одакле је пореклом Обамин отац, и где има рођака, већ широм света који с нестрпљењем очекује дуго најављиване промене, инаугурација Барака Обаме била је најпраћенији догађај дана. У среду Обама и Бајден учествују у националној молитви у вашингтонској катедрали, чиме почиње мандат нове администрације. Мандат од кога и Америка и свет очекују промене. Набоље.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер