Hronika | |||
Hrvatska proglasila Mandića, Bečića i Kneževića za „persone non grata“ |
četvrtak, 25. jul 2024. | |
Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova Hrvatske danas je notom koja je upućena ambasadi Crne Gore u Zagrebu, izvijestilo Crnu Goru da je Republika Hrvatska proglasila Andriju Mandića, predsjednika Skupštine Crne Gore, Milana Kneževića, poslanika u Skupštini Crne Gore te Aleksu Bečića, potpredsjednika Vlade Crne Gore, nepoželjnima u Republici Hrvatskoj zbog sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa s Republikom Hrvatskom i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe, saopštio je MVEP.
"Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova žali što je većina u Skupštini Crne Gore odlučila zanemariti kontinuirane pozive Republike Hrvatske da ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na naše bilateralne odnose i evropski put Crne Gore. U tom kontekstu, djelovanje spomenutih političkih zvaničnika posebno se izdvaja, a njihovo postupanje nikako se ne može smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim u odnosu na Republiku Hrvatsku niti je u skladu deklarisanom cilju članstva Crne Gore u Evropskoj uniji", navode iz MVEP. Dodaju da su dobrosusjedski odnosi jedan od ključnih elemenata procesa proširenja kao i procesa stabilizacije i pridruživanja te jedan od ključnih kriterijuma za ocjenjivanje napretka u pristupnom procesu Crne Gore, u skladu sa Pregovaračkim okvirom Evropske unije za Crnu Goru. "Hrvatska podržava evropsku Crnu Goru, podržava proces pristupanja Evropskoj uniji i zalagala se za napredak na evropskom putu Crne Gore. Republika Hrvatska očekuje da će se Crna Gora ponašati u skladu s evropskim vrijednostima i u evropskom duhu te da će svoje napore usmjeriti na dalje ispunjavanje uslova i mjerila u pristupnom procesu", stoji u saopštenju MVEP-a. Reakcije 'nepoželjnih' Prvi se saopštenjem oglasio vicepremijer Aleksa Bečić. Ocijenio je da ga je Hrvatska proglasila nepoželjnim jer je njegova partija glasali za Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.
Kako je dodao Hrvatska nije imala isti kriterijum prema drugim liderima iz vlasti čije su partije glasale za istu Rezoluciju. "Tako da kriterijuma očito da nema. Ima politike, kao i ranije u odlukama nekih drugih susjeda. Reagujući na informaciju da proglašen nepoželjnim, Milan Knežević je na mreži X naveo da je njegov đed 1945. oslobađao hrvatski Karlovac od ustaša i nacista: "Izgleda da su oni pobijedili, a mi izgubili", naveo je Knežević. Razlog - rezolucija o Jasenovcu Na inicijativu Mandića i Kneževića, parlamentarna većina je usvojila Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, iako je mjesec ranije, Hrvatska na najavu usvajanja ove rezolucije, poslala protestnu notu Crnoj Gori. Uprkos tome rezolucija je usvojena u Skupštini, uz podršku poslanika Pokreta Evropa sad premijera Milojka Spajića. Jasenovac je bio koncentracioni logor u kojem su, tokom Drugog svjetskog rata i postojanja Nezavisne Države Hrvatske, masovno likvidirani dominantno Srbi, Romi, Jevreji i Hrvati antifašisti. Državni vrh Hrvatske svake godine u aprilu, komemorativnim skupovima obilježava, godišnjicu proboja preživjelih logoraša. Osim stranaka proruske koalicije Mandića i Kneževića rezoluciju su podržali Demokrate Alekse Bečića i prosrpska Socijalističke narodne partija. Inicijativu da Skupština usvoji Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, prosrpske i proruske stranke su podnijele jer su bile nezadovoljne što je Vlada Milojka Spajića podržala Rezoluciju o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama 23. maja. Ove stranke negiraju genocid u Srebrenici iz 1995, zbog čega su se oštro protivili da je Crna Gora podrži u UN. Kao i zvanični Beograd, tvrdili su da se tom rezolucijom "srpski narod proglašava genocidnim".
— Milan Knežević (@MilanKnezevic80) July 25, 2024
Opozicija oštro po premijeru i vladajućoj većini Potpredsjednik najjače opozicione Demokratske partije socijalista Ivan Vuković je na mreži X kritikovao vladajuću većinu i samog premijera, zbog činjenice da su visoki državni funkcioneri proglašeni nepoželjnim u članici Evropske unije – Hrvatskoj. "Nesretni premijer (Milojko Spajić) čija se partija ‘ubi’ dokazujući proevropski karakter vladajuće većine. I Crna Gora je nesuđena prva naredna članica Unije, koju pred svijetom brukaju svi zajedno", napisao je Vuković. Damir Šehović iz Socijaldemokrata je ocijenio da proglašenje čelnika crnogorske Skupštine i Vlade nepoželjnima u Hrvatskoj govori o karakteru i suštini vladajuće većine. "Očekujem da novi ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović našim prijateljima u Hrvatskoj objasni da su njegovi novi koalicioni partneri zapravo dobri momci", naveo je Šehović On je aludirao na činjenicu da je Ibrahimović kao lider Bošnjačke stranke, ušao u Vladu sa partijama Demokratskog fronta koje ne priznaju genocid u Srebrenici i imaju usaglašenu politiku sa predsjednikom bh. entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom. Opozicioni Pokret Ura Dritana Abazovića je konstatovao da aktuelna većina ne može uvesti Crnu Goru u EU i pozvao da čelnici Vlade podnesu ostavke? "Premijer Milojko Spajić i predsjednik Skupštine Andrija Mandić su u potpunosti ugrozili evropski put Crne Gore i doživjeli fijasko na spoljnopolitičkom planu. Bilo bi dobro da podnesete ostavke kako ne bi opterećivali naš EU put." Opozicione stranke u crnogorskom parlamentu su bile protiv Rezolucije o Jasenovcu i upozoravali su vladajuću većinu da njeno usvajanje šteti nacionalnim interesima Crne Gore, jer može poremetiti odnose sa Hrvatskom i zaustaviti put ka Evropskoj uniji. (Vijesti, Radio slobodna Evropa) |