субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гидеон Грајф: Злочини у Сребреници се не могу сматрати геноцидом, свака војска у том случају би била геноцидна, сваки сукоб би био геноцидан
Хроника

Гидеон Грајф: Злочини у Сребреници се не могу сматрати геноцидом, свака војска у том случају би била геноцидна, сваки сукоб би био геноцидан

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. август 2021.

 Током 1992. и 1995. године у и око Сребренице се водила борба између српских и бошњачких снага што је резултирало са неколико хиљада изгубљених живота на обе стране. У том периоду снаге армије БиХ починиле су етничко чишћење српског становништва на територији од више од 800 квадратних километара, рекао је Гидеон Грејф, председник Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду од 1992. до 1995. године на представљању извештаја Комисије у Прес центру Удружења новинара Србије.

Комисија је такође проценила да је између 1.500-3.000 бошњачких војника погубљено на више различитих локација од стране српских снага.

Одмеравајући све чињенице, Комисија није пронашла намеру у акцијама ВРС да у потпуности или делимично униште муслиманско становништво. Ово се заснива на чињеници да су већина погинулих били припадници АрБиХ. Комисија је уверена да због тежине почињеног злочина ова убиства представљају злочин против човечности, а не злочин геноцида, речено је на представљању извештаја.

Анализа медијског садржаја је такође изведена, која је обухватила анализу медијских извештаја пред почетак рата у Босни као и током рата. Оно што се може закључити да се геноцид у Сребреници није догодио, али Комисија признаје да је на хиљаде заробљеника била погубљено. У складу са чланом 6а римског статута злочини у Сребреници се не могу сматрати геноцидом

„Влада РС нам је дала потпуну слободу и прихватила да ће сносити све одговорности и последице. Извештај садржи налазе Независне комисије која садржи информације о прогону свих народа“, рекао је председник комисије Гидеон Грејф.

Како наводи, поред коришћења документације која им је била доступна, коришћене су и судске пресуде.

„Анализа медијског садржаја је такође изведена, која је обухватила анализу медијских извештаја пред почетак рата у Босни као и током рата. Оно што се може закључити да се геноцид у Сребреници није догодио, али Комисија признаје да је на хиљаде заробљеника била погубљено. У складу са чланом 6а римског статута злочини у Сребреници се не могу сматрати геноцидом“, каже Грејф.

Наводи да се термин геноцид се не може користити олако.

Свака војска у том случају би била геноцидна, сваки сукоб би био геноцидан. Извештај комисије има за циљ да утиче на помирење и нема за циљ да маргинализује жртве и злочине и саосећа са свим жртвама тог рата“, рекао је Гидеон Грајф и додаје да Комисија предлаже иницирање отвореног дијалога између жртава и починиоца злодела у том делу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер