среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Галуп: Опада оптимизам балканских земаља за брзи улазак у ЕУ
Хроника

Галуп: Опада оптимизам балканских земаља за брзи улазак у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. август 2009.

Балканске земље и даље сматрају ЕУ узором, а европске интеграције још увек представљају главни циљ, иако су њихова очекивања у погледу остварења тог циља сада мања, закључак је истраживања које је спровео "Галуп".

Како преноси шпанска агенција ЕФЕ, аналитичари "Галупа" су закључили да су подршка уласку у ЕУ и оптимизам у погледу шанси за остварење тог циља почели да се смањују, у поређењу са резултатима претходних истраживања, пошто становници држава Западног Балкана сматрају да се ентузијазам ЕУ према брзом проширењу охладио због унутрашњих проблема у Унији.

Према овом истраживању, Срби из Босне, са Косова и из Србије, показују најнижи степен поистовећивања са ЕУ. Код Срба из Босне тај проценат је 10 одсто, код Срба са Косова 15, а у Србији 23 одсто.

Када је реч о Косову, које је у фебруару прошле године једнострано прогласило независност и коју је признала већина чланица ЕУ, у истраживању је наведено да код већинског албанског становништав влада еуфорија по питању чланства у Унији, док је српска мањина критична према Бриселу.

рађани Србије, Црне Горе и Македоније, које би следеће године могле да почну преговоре о уласку у ЕУ, надају се да ће њихове земље постати чланице ЕУ 2015. године, док грађани Албаније и Косова не виде ту могућност пре 2018. године.

У Хрватској, која је најближа уласку у ЕУ од свих земаља региона, само 29 одсто становника сматра да је чланство у унији добро за њихову земљу, док 26 мисли да није, а 38 одсто је неодлучно.

Истраживање је показало да се Хрвати надају да ће у Унију ући пре 2013. године.
У Албанији, која је већ поднела захтев за улазак у Унију, подршка том процесу је врло велика и поверење у институције ЕУ износи 71 одсто.

Становници БиХ су напесимистичнији и не верују да њихова земља може да уђе у ЕУ пре 2020. године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер