понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Габријел Ескобар: Лично сам разговарао са страначким лидерима у БиХ и позвао их да не подрже политику Милорада Додика о повлачењу из заједничких институција
Хроника

Габријел Ескобар: Лично сам разговарао са страначким лидерима у БиХ и позвао их да не подрже политику Милорада Додика о повлачењу из заједничких институција

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. октобар 2021.

Заменик помоћника америчког државног секретара Габријел Ескобар изјавио је да је циљ Сједињених Америчких Држава подршка успешним интеграцијама шест држава Западног Балкана у европске институције са циљем њиховог чланства у Европској унији.

Ту поруку Ескобар, који обавља и функцију специјалног изасланика САД за Западни Балкан, упутио је током претреса у Одбору за спољне послове Представничког дома Конгреса о ангажману америчке администрације на Западном Балкану, пренео је Глас Америке.

Ескобар учествује у сесији коју организује пододбор за Европу, енергетику, животну средину и високе технологије.

Он је рекао да је администрација Бајдена удвостручила решеност САД да раде са савезницима и партнерима како би помогла Западном Балкану да напредује на европском путу.

„Сарадјујемо са нашим партнерима у Унији на оснаживању поруке да је приступање реална могућност у реалним оквирима и кључном подстицају политичкој вољи аспираната да спроведу тешке реформе и ојачају отпор штетном руском и кинеском утицају, као и активностима на прагу Европе“, рекао је Ескобар.

Он је подсетио на заједничко саопшење државног секретара Ентонија Блинкена и високог представника Европске уније Жозепа Борела објављено 14. октобра, у ком се наглашава да је приступање ЕУ једини пут за напредак региона.

„Мир, стабилност и просперитет кроз интеграцију у ЕУ је наш циљ који настојимо заједнички да остваримо, измедју осталог и подршком дијалогу којем посредује Унија – као најбољем путу за нормализацију односа Србије и Косова“, указао је Ескобар.

Он је рекао да је недавно путовао у Брисел како би подржао специјалног изасланика Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака.

Амерички званичник је указао да су у оквиру напора да се изврши притисак на обе стране да стишају тензије због регистарских таблица и да се обезбеди споразум који би им отворио простор да се усредсреде на сложенија питања, заједно њима ставили до знања да је „дијалог начин да обе стране, као једнаке, морају да раде у настојању да превазидју разлике и нормализују односе – идеално кроз медјусобно признање“.

Он се осврнуо на приступни процес Европској унији Северне Македоније и Албаније и рекао је да би најснажнија порука коју би ЕУ могла да пошаље утврдјивање датума почетка приступних преговора са две земље до краја године.

„Обе земље су урадиле тежак посао који је био неопходан. Одлагање одлуке Европског савета, из марта 2020, да се започне тај процес – сеје сумње широм региона и ризикује да распрши наде нове генерације која жели европску будућност“, истакао је Ескобар током обраћања у конгресном пододбору.

Говорећи у свом излагању о Црној Гори, амерички званичник приметио је да је интензиван политички процес резултирао значајном променом у Црној Гори августа 2020. године.

„Јасно смо ставили до знања да је наше партнерство са Црном Гором – партнерство са државом, њеним народом и демократским институцијама, а не било којом политичком странком. Спремни смо да сарадјујемо са свим црногорским партнерима који деле визију суверене, инклузивне, демократске земље која спроводи неопходне реформе као аспирант за чланство у ЕУ, док истовремено поштује своје важне обавезе као одлучна савезница у НАТО-у. То може да се унапреди кроз инклузивни дијалог, укључујући и са цивилним друштвом, усредсредјен на циљеве који уједињују Црногорце – мир, демократски процесе, економски развој, уместо на идентитетска питања и националистичку реторику која их дели“, рекао је Ескобар.

Према његовим речима, у Босни и Херцеговни америчко лидерство и даље је кључно за очување суверенитета и територијалног интегритета земље, али и како је устврдио, напретка постигнутог претходних 26 година након доношења Дејтонског мировног споразума.

„Сарадјујемо са Европском унијом и другима да извршимо притисак како би се спровеле реформе и како би се за БиХ осигурало место у евроатлантској заједници. Јасан пут Босне од Дејтона до Брисела води кроз даље реформе, укључујући изборне, економске и реформе у владавини права од којих ће користи имати сви градјани. Ми и Европска унија вршимо притисак да се те реформе остваре“, поручио је Габријел Ескобар.

Лично сам позвао страначке лидере у БиХ да не подрже политику Милорада Додика о повлачењу из заједничких институција

Замјеник помоћника државног секретара САД за западни Балкан Габријел Ескобар рекао је да је позвао лидере политичких странака у БиХ да не подрже политику Милорада Додика о повлачењу из заједничких институција.

– Лично сам обавио серију телефонских разговора са политичким лидерима у БиХ, а ускоро ћу и ићи у посјету том региону – рекао је Ескобар на саслушању у Комитету за спољне послове Представничког дома америчког Конгреса.

Он је навео да је разговарао и са европским партнерима да и они ураде исто – да разговарају са лидерима политичких партија у БиХ и да им сугеришу да не подрже политику Милорада Додика.

Он се посебно осврнуо на Милорада Додика, члана председништва БиХ из редова српског народа, указавши да су Додикове недавне претње инсституцијама на државном нивоу „опасне“.

„Прете да подрију Дејтон, европски избор и перспективу свих градјана БиХ. Интензивно смо ангажовани са локалним актерима и нашим партнерима да се супротставимо било којим потезима који прете повратком на проблематичну прошлост Босне, уместо да се осигура њена светлија будућност“, рекао је Ескобар.

У обраћању члановима пододбора за Европу, енергетику, животну средину и високе технологије Габријел Ескобар се осврнуо и на америчку новчану помоћ издвојену за Западни Балкан.

„Сједињене Државе су обезбедиле више од 2,4 милијарде долара помоћи региону у протеклој деценији. Само у 2021. години, више од 145 милиона долара обезбедјено је за напредак региона на европском путу и изградњи отпорности на негативне спољашње утицаје. Москва и Пекинг се активно противе западној интеграцији региона, користе се дезинформацијама и експлоатишу рањивости да би скренули земље Западног Балкана са њиховог демократски изабраног пута, док истовремено, стичу економско и политичко упориште у регион“, упозорио је Ескобар у излагању.

Према његовим речима, Русија инструментализује енергетске залихе да би вршила притисак на политичаре, подстицала корупцију и сузбила потенцијал за раст, док Кина, како је рекао, шири утицај у виталној инфраструктури и кроз економску изнуду.

„Не можемо им дозволити да успеју. Западни Балкан је економски динамичан регион који обећава, чврсто усредсредјен на прикључивање јединственом европском тржишту. Сарадњом, ове земље могу да реше политичке изазове и убрзају промене да би побољшале животни стандард, зауставиле одлив мозгова и осигурале основ за дугорочни просперитет“, рекао је Ескобар.

Он је додао да су САД решене да помогну у обезбедјењу интеграција и одрживих инвестиција у инфраструктуру и чисту енергију.

„Преласком са угља и подстицањем регионалне енергетске повезаности. Иницијативе као што су Заједничко регионално тржиште, Отворени Балкан и Зелена агенда показују да су регионална економска интеграција и сарадња могући, корисни и неопходни за одрживи раст“, закључио је Ескобар.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер