понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франк Валтер Штајнмајер: И Немачка је одговорна за људску трагедију у Авганистану; Отварају се горка питања на која се одговори морају заједнички тражити у оквиру НАТО
Хроника

Франк Валтер Штајнмајер: И Немачка је одговорна за људску трагедију у Авганистану; Отварају се горка питања на која се одговори морају заједнички тражити у оквиру НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. август 2021.

Председник Немачке Франк-Валтер Штајнмајер оценио је да је то што су талибани преузели власти у Авганистану „политичка прекретница која ће променити свет“ и додао да је "за људску трагедију" одговорна и и Немачка.

Штајнмајер сматра да ће то што су талибани преузели власт у Авганистану имати дугорочне глобалне политичке последице, преноси Дојче веле.

Немачка, како је рекао, сада мора да учини све што је могуће да своје сународнике и Авганистанце који су им годинама помагали, доведе на сигурно.

Брзи колапс авганистанске владе и њених оружаних снага, као и чињеница да су талибани преузели власт без отпора, „бацају дугачку сенку“, нагласио је Штајнмејер.

„Неуспех наших вишегодишњих напора да у Авганистану изградимо стабилну и одрживу заједницу поставља темељна питања о прошлости и будућности наше спољне политике и војног ангажмана“, истакао је он.

На горка питања оговорити искрено и темељно

Према његовом мишљењу, отварају се „горка питања“ на која би требало одговорити искрено и темељно, а ти одговори морају се заједнички тражити у оквиру НАТО.

„Без тог савеза и солидарности не бисмо пре 20 година ни отишли у Авганистан“, рекао је Штајнмајер.

Влада у Берлину у међувремену је обуставила помоћ за развој Авганистана, изјавио је надлежни министар Герд Милер.

Сви немачки и страни службеници Немачког друштва за међународну сарадњу (ГИЗ), које је одговорно за развојну помоћ, безбедно су напустили Авганистан.

Та земља је до сада била највећи прималац немачке развојне помоћи, а само ове године требало је да буде исплаћено 250 милиона евра. Од те суме, Авганистану до сада ништа није уплаћено, пренео је Дојче веле.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер