петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фатос Битићи: Александар Вучић је у прилици да охрабри истрагу о убиству моје браће; Владимир Вукчевић - Појачан рад у случају Битићи
Хроника

Фатос Битићи: Александар Вучић је у прилици да охрабри истрагу о убиству моје браће; Владимир Вукчевић - Појачан рад у случају Битићи

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. јул 2015.

 БЕОГРАД - Фатос Битићи, брат Илија, Агрона и Мехмеда Битићија, који су убијени 1999. у Петровом селу, изјавио је да је српски премијер Александар Вучић у прилици да охрабри истрагу о смрти његове браће.

"Убиство моје браће могу да реше искључиво државни органи, а не независне комисије...Да би овај случај напредовао, потребни су сведоци. Премијер Вучић је у прилици да предузме кораке како би то охрабрио. Прича о комисији је само скренула пажњу свима са ове чињенице", рекао је Битићи за "Данас".

Фатос Битићи чврсто верује да ће се истина о убиству његове браће утврдити.

"То ће се једном догодити. Људи знају да сам ја врло стрпљив, да ме случај неће наџивети, као и да се нећу тако лако уморити. Ја нећу одустати све док сви одговорни не буду гоњени, или у затвору - што значи сви, од дна до врха ланца командовања", нагласио је он.

Према ранијем писању "Данаса", Вучић је одустао од формирања независне комисије за утврђивање истине у случају убиства браће Битићи, на чијем челу је требало да буде Веран Матић.

Премијер је, како наводи "Данас", одустао од те намере и цео случај поново препустио Тужилаштву за ратне злочине.

(Танјуг)

Владимир Вукчевић: Појачан рад у случају Битићи, на њему сада ради квалитетнија тужилачка и судска екипа

Тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић рекао је да су у случају убиства браће Битићи направљени помаци, јер сада на њему ради квалитетнија тужилачка и судска екипа, а из истраге су, како тврди, искључени људи за које се сумња да су потенцијалним осумњиченима преносили информације.

"Мислим да смо затворили све те вентиле према споља. Ја сам инсистирао на променама, јер су, по нашим информацијама, у тиму били људи који су достављали информације људима који су нам били оперативно интересантни", рекао је Вукчевић за Танјуг.

Тужилац је поздравио одлуку премијера Србије Александра Вучића да се одустане од формирања независне комисије за утврђивање истине о убиству браће Илије, Агрона и Мехмеда Битићи, иначе америчких држављана, јер, истиче, истрагом тог случаја треба да се баве професионалци, односно државни органи.

"Сада сам ја на челу тима. Нико није смењен. Није смењен ни заменик тужиоца Драгољуб Станковић, већ је придодат још један заменик, како би се појачао рад на предмету", рекао је Вукчевић.

Према његовим речима, важна је и промена у саставу полицијског тима, јер су, како је објаснио, одређени полицајци преносили информације евентуално осумњиченима.

Ипак, указује тужилац, опструкције у истрази и даље има.

"Мафијашки принцип омерте код нас је појачан десет пута, јер ова наша омерта је, на жалост, веома јака међу бившим полицајцима. Сви су на одређени начин, због зла које нас је задесило, толико повезани да један другог држе у шаци и веома је тешко пробити се до некога ко ће да открије све. Али, надам се да ћемо успети, јер мислим да смо направили неке стратешке продоре", рекао је Вукчевић.

Такође, истиче да представници извршне власти не би смели, као што се догађа, да коментаришу помаке у предмету, јер, каже, објављивање било ког податка из садашње фазе поступка утиче на ток истраге.

Директорка Фонда за хуманитарно право Сандра Орловић сматра, међутим, да интерне рокаде у Тужилаштву за ратне злочине, које Вукчевић сматра значајним проманама, неће истрагу овог предмета приближити крају.

По самом устројству сваког тужилаштва у Србији, истиче она, главни тужилац надређен је свом заменику, и ту постоји строга хијерархија, те не види да ће та промена довести до неког суштинског помака.

"Истрага у предмету браће Битићи не може напредовати уколико Тужилаштво не дође до сведока, односно полицајаца који су у то време били у центру у Петровом селу, и који су вољни и спремни да сведоче о томе шта се дешавало тада. И сигурно је да постоје бројни сведоци тог догађаја", уверена је Орловић.

Како је истакла, кључ напретка је политичка воља, а у прилог томе је навела да су се у поступку против двојице полицајаца оптужених за помагање у убиству браће Битићи, поједини сведоци из редова полиције раније отворено жалили да је на њих вршен притисак.

Фатос Битићи, брат Илија, Агрона и Мехмеда, сматра исправном одлуку да се овај случај не повери некаквој комисији и такође указује на значај сведока.

Његова браћа убијена су у јулу 1999, на полицијском полигону у Петровом селу, непосредно након завршетка ратних операција на Косову.

Они су се борили у саставу "Атлантске бригаде" ОВК, а били су амерички држављани, рођени у Чикагу.

При уласку у тадашњу Савезну Републику Југославију, на територију Косова ушли су из Албаније, без евиденције код државних органа.

Тела Агрона (23), Мехмета (21) и Илије Битићи (25) нађена су 2001. у масовној гробници у Петровом селу код Кладова са још 67 мушкараца и седам жена.

Фатос Битићи чврсто верује да ће се истина о убиству његове браће утврдити.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер